כ"ו שבט תש"פ
רחלי לוין כ"ו תמוז תשע"ב    12:03 כך תטפלו בצריבת המדוזות באופן מיידי

על פי דיווחי החדשות כבר הגיעה לאזורינו ומתפשטת בכל חופי הרחצה, ניתן לטפל ולהקל על צריבת מדוזה במידה ונפגענו על ידה, איריס כהן, רוקחת ברשת סופר-פארם ממליצה כיצד לטפל בצריבת המדוזה.

הבילוי בקיץ בים הוא אחת האטרקציות האהובות ביותר על ילדים, אך בעוד הם מתרוצצים לתומם בין הגלים עלינו ההורים מוטלת האחריות לשמור עליהם מפני הסכנות הרובצות בו.

 

אחת מהן היא כמובן המדוזה, שעל פי דיווחי החדשות כבר הגיעה לאזורינו ומתפשטת בכל חופי הרחצה. הימנעות מצריבת המדוזה מתאפשרת רק אם לא נכנסים לים ובאים עימה במגע או עם חלקי גוף שלה או תאי הארס שלה אשר צפים במים, אך הבשורה הטובה היא שניתן לטפל ולהקל על הצריבה במידה ונפגענו על ידה.

 

איריס כהן, רוקחת ברשת סופר-פארם ממליצה כיצד לטפל בצריבת המדוזה, זרועות המדוזה בנויות מתאי ארס, המכילים רעל הבנוי מחלבונים. בחלק מהמקרים המדוזה נצמדת לגוף וגורמת לצריבה קשה, ובמקרים אחרים הגירוי נוצר מחלקי מדוזה ותאי ארס שצפים במים והמגע איתם גורם אודם קל וצריבה. צריבה זאת נראית ככווייה אך למעשה מדובר בדלקת כימית בעור שנוצרת כתוצאה מהרעלן.

 

טיפול מיידי בכווייה

לטיפול המיידי בכוויה מומלץ להשתמש בחומץ, חומץ תפוחים או מיץ לימון אמיתי, המנטרלים את הרעל על ידי פירוק החלבונים. את אלו תוכלו בדרך כלל להשיג בסוכת המציל, אך אם ברצונכם להיערך מבעוד מועד הקפידו לשאת איתכם בתיק לים מגבוני חומץ אותם ניתן לרכוש בבתי המרקחת בעונה זו, או בקבוקון עם חומץ.

 

חשוב לזכור, אסור לשטוף את צריבת המדוזה במים מתוקים, כיוון שהם גורמים לפיצוץ תאי הרעל ולמגע בין הרעלן שנשפך מהם לבין חלקים נוספים בעור. כמו כן, לא כדאי לשפשף את העור הפגוע בכלל!! לא עם חול או עם כל חומר אחר.

 

טיפול בכווייה- שלב שני

בשלב מאוחר יותר, כשהעור נקי, במקרים של צריבה קשה העור נראה כאילו נכווה ויש מקרים שבהם העור ממש מתקלף מהבשר, ובמקרים קלים, העור רק אדמומי וקצת שורף.  אפשר למרוח עליו תכשירי הרגעה, דוגמת ג'ל להרגעת העור של לייף פרופשיונל, המכיל אלו- ורה, תמצית בצל, תמצית שום ו- trolamine , פניסטיל ג'ל– אנטיהיסטמין להרגעת הצריבה, קרם Trolamine ועוד.

 

הפצע שנוצר כתוצאה מהצריבה צפוי להתייבש ולהיסגר בתוך יומיים עד שלושה. במידה ונראה שהפצע הזדהם, מפריש נוזלים, פתוח וכל האמצעים להרגעת העור לא עזרו, כדאי להתייעץ עם רופא.


תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות