י"ב סיון תש"פ
אמבולנס בפעולה צילום: מערכת לדעת
אשר הלפרין כ"ז אדר תשע"ב    14:19 אושר סופית: מד"א לא יגבו תשלום כשלא מטפלים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק מגן דוד אדום, לפיה לא יוכלו לגבות כספים מאזרחים שקראו קריאת חירום, והמתנדבים העניקו טיפול.

מיטיבים עם האזרחים. על פי הצעת החוק שאושרה סופית, מד"א לא יגבו תשלום בקריאות חירום במקרים בהם ביצעה בדיקה בלבד ובמקרים בהם היה סירוב להתפנות ולא ניתן טיפול. למקרים בהם הוזעק אמבולנס וניתן טיפול על ידי מד"א בשטח ללא צורך בפינוי, תיקבע אגרה מופחתת.

 

בנוסף, מד"א תהיה רשאית להעניק הנחות ולהתגמש בקביעת תעריפים בהענקת שירותים שאינם פינויי חירום, כמו הסעה באמבולנס לטיפול רפואי שנקבע מראש, נוכחות אמבולנסים באירוע ציבורי או המוני, ביקור לצורך קבלת טיפול בתחנת מגן דוד אדום. מד"א תקבע כללים לעניין הנחות או פטורים מתשלום בשל מצב כלכלי או בריאותי של הפונה, ותהיה רשאית לוותר על ריבית, הפרשי הצמדה או קנס, במקרים בהם לחייב לא הייתה שליטה עליהם. זאת, גם במקרים של קריאות חירום וגם במקרים אחרים.

 

בדברי ההסבר להצעה, נכתב כי "חוק מגן דוד אדום, התש"י-1950, מסדיר בסעיף 7א שבו את אופן קביעת הסכומים והגבייה של תשלום בעד שירותים הניתנים בידי אגודת מד"א באמצעות הגדרתם כ"אגרות", ומתן סמכויות גבייה למד"א לפי הוראות פקודת המיסים (גבייה). צורת הסדרה זו, על מאפייניה המיוחדים, ומתן סמכויות הגבייה כאמור, מתאימים במיוחד למקרים של הסעת חירום באמבולנס. במקרים אלו מד"א מנועה מלהתנות את השירות בתשלום, ואינה יכולה להסדיר את גביית התשלום מראש. זאת בניגוד למקובל במקרה של אספקת שירות בין "קונה מרצון" ל"מוכר מרצון". לאור האמור, יש חשיבות מיוחדת לתת למד"א כלי אכיפה יעילים כלפי מקבלי שירות שהם "סרבני תשלום".

 

ואולם לא כך הדבר לגבי שירותים שאינם "הסעת חירום". שירותים אלה אינם ניתנים במצבי חירום, ולכן רשאית מד"א, ככלל, להתנותם בתשלום, באופן המייתר את הצורך בהקניית סמכויות גבייה למד"א בהתאם לפקודת המיסים (גבייה). שירותים אלה ניתנים על פי רוב בתנאי תחרות ההופכים את צורת ההסדרה הנוקשה יחסית של אגרות לבעייתית ולבלתי מתאימה לעניין זה. צורת הסדרה זו אינה מאפשרת גמישות למד"א כנותנת השירות, להתאים את סכום השירות למציאות השוק המשתנה."

 

שר האוצר הגיש הסתייגות לפיה אישור הוועדה לתקנות האגרות יחול כהוראת שנה לחמש שנים בלבד. ההסתייגות התקבלה ברוב של 26 תומכים ו-12 מתנגדים.


במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א ו' תמוז תשע"ח
150 מנות דם נתרמו במבצע לב מלכה בירושלים כ"ח סיון תשע"ח
ר"ע בית שמש אבוטבול סייר במטה הארצי של מד"א כ"ז סיון תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות