15
יום

שהם שני שבועות ויום אחד לעומר

 ל' ניסן תשפ"א
עו"ד אלי מאור
אשר הלפרין כ"ט טבת תשע"ה    20:34 מדוע בישראל אין מאגר מידע על רשלנות רפואית?

במהלך ערב עיון מיוחד מטעם המכון להשתלמויות של לשכת עורכי הדין העלה עו"ד אלי מאור את הנושא לסדר היום וקרא למשרד הבריאות להקים מאגר מידע לאומי ברשלנות רפואית: "מדוע בתחום תאונות הדרכים ותאונות עבודה, קיימים מזה שנים מאגרי מידע אמינים הפתוחים לציבור בישראל אבל בתחום הרשלנות הרפואית אין אף מאגר מידע?"

במהלך ערב עיון מיוחד מטעם המכון להשתלמויות של לשכת עורכי הדין, שהתקיים  במלון לאונרדו פלאז'ה בטבריה, לקהל עורכי הדין במחוז צפון, הועברה הרצאתו של המרצה האורח עו"ד אלי מאור, המתמחה בתחום של רשלנות רפואית, וזאת בנושא "פרקטיקה בניהול תיק ברשלנות רפואית".

במהלך יום העיון שכלל פאנל בהשתתפות בכירי עורכי הדין בתחום הרשלנות הרפואית, קרא עו"ד מאור להקמת מאגר מידע לאומי לנפגעים ברשלנות רפואית, וזאת בדרך של חקיקת חוק ע"י כנסת ישראל להקמת מאגר לאומי, שירכז את מספר המקרים בכל שנה קלנדרית, שכתוצאה מהם אנשים נפטרו כתוצאה מרשלנות רפואית, וכן מאגר שירכז בכל שנה קלנדרית את כמות הניזוקים בגוף ובנפש כתוצאה מרשלנות רפואית בישראל.

עוד ציין עו"ד מאור כי בישראל אין גם מאגר פורמאלי ואמין של מספר התביעות המוגשות בגין רשלנות רפואית לבתי משפט השונים בכל שנה ושנה, כמות התביעות המוגשות ומסתיימות בהסדר פשרה, כמות התביעות המוגשות ומסתיימות בפסק דין או בדחייה, וכמו כן גם בשאלה החשובה מהי כמות תביעות ברשלנות רפואית המוגשות מדי שנה, בפילוח של כל תחום רפואי בנפרד, כלומר בתחום האורטופדיה בנפרד, מתחום רפואת נשים ובנפרד מתחום רפואית השיניים וכיוצ"ב.

יש לציין כי בניגוד לתחום של רשלנות הרפואית שנותר עד לימים אלה כיתום, בתחומים אחרים של נפגעים או נפטרים בתחום של נזקי גוף, לדוגמא בתחום של תאונות דרכים או בתחום של תאונות עבודה, קיימים מזה שנים מאגרי מידע אמינים הפתוחים לציבור בישראל המפרטים את מספר הנפטרים מדי שנה כתוצאה מתאונת דרכים או תאונת עבודה ואת מספר הניזוקים בנזקי גוף בתאונת דרכים או בתאונות עבודה,

דבר המאפשר למחוקק ולכלל הקהל בישראל להתרשם ולהתחקות אחר מגמות במשך השנים בכל תחום ותחום בנפרד ולהסיק בעקבות הממצאים מסקנות חשובות בנוגע להקצאת משאבים למניעה עתידית.

במהלך שנת 2005 פורסמו מסקנות ועדה בינמשרדית שהוקמה ע"י משרד הבריאות ומשרד המשפטים בתחום הרשלנות הרפואית. בין ממצאי ועדה זו שבחנה בין היתר למשך 10 השנים שקדמו לשנת 2002 את מספר התביעות שהוגשו בבתי המשפט ברשלנות רפואית, עלה כי היתה בעשר השנים שקדמו לשנת 2002, עליה הדרגתית ומתמשכת במספר התביעות שהוגשו בתחום הרשלנות הרפואית לבית המשפט השונים בישראל. הועדה לא בדקה את מספר הנפטרים או הניזוקים בנזק גוף בכל שנה ושנה בתחום הרשלנות הרפואית.

משנת 2005 בו פורסמו ממצאיה החלקיים ביותר של הועדה הבינמשרדית, לא פורסם כל נתון פורמאלי ואמין בדבר תביעות רשלנות רפואית, ומאגר מידע מלא ואמין שכזה, כאמור לא הוקם בישראל.


תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות