כ"ה שבט תש"פ
כל מה שרציתם לדעת על השתלות שינים
תוכן שיווקי ו' אדר תשע"ה    18:37 הגיע הזמן לצאת מהמיתוס: טיפולי שינים לפני לידה

ד"ר משיח בכור העוסק בהשתלות שיניים מזה 15 שנים, ומנהל רפואי במרפאת 'טופ סמייל' להשתלות שיניים ושיקום הפה בירושלים עושה סדר

"חכי עם כאב השיניים עד לאחר הלידה", הייתה סבתנו היקרה נוהגת להגיד כשאי מי מאיתנו התלוננה על כאבי שיניים בזמן ההיריון.

 קיים מיתוס נחרץ למדיי לגבי טיפולי שיניים על פיו, כל מה שקשור ברפואת שיניים, חייב להידחות עד לאחר הלידה.

 נשים רבות, מכל שכבות הגיל והצבע, בטוחות כי בהיריון פשוט לא מטפלים בשיניים(!). זאת, על אף שדווקא בהריון, השיניים לעיתים נחלשות ונפגמות. לכן הכרחי לכל אישה להיות מודעת מה אסור ומה מותר ומתי אף חייבים לטפל בשיניים גם כשכרסה בין שיניה.

ועוד מקובל לחשוב, כי גם חולי סוכרת מנועים מהשתלת שיניים מודרנית, ועליהם להשתמש במוצר הישן,קרי, שיניים תותבות, הנגועות בתופעות לוואי ובבעיות רבות כמו קושי של לעיסה,ולעיתים אף הגיה וחיתוך דיבור, פטריות היוצרות ריח רע, הבושה המתלווה להוצאתן והכנסתן, ועוד ועוד.


ד"ר משיח בכור העוסק בהשתלות שיניים מזה 15 שנים, ומנהל רפואי במרפאת  'טופ סמייל' להשתלות שיניים ושיקום הפה בירושלים עושה סדר, ומבהיר לנו מה נכון ולא נכון במיתוסים הללו:


אצל סוכרתיים

"מחלת הסוכרת גורמת לבעיות רבות בשיניים ולחניכיים. רמת סוכר גבוהה בדם פוגעת בחניכיים וגורמת להם להחלש ולהיות רפויות. לכן עם הזמן שורש השן נפגעת והשיניים הופכות להיות חלשות ופגיעות מאוד.ואולם", מדגיש ד"ר משיח, "כאשר מדובר בעל נסיון וידע, היודע את אשר לפניו, ניתן לבצע ללא כל חשש השתלות שיניים גם לחולים סוכרת, וכמו כן גם, לחולי לבואוסטאופורוזיס."

 

נשים הרות ועוד


בדיקה שגרתית: מותרת בהחלט. ככלל, מומלץ לכל אדם פעם בשנה לבצע בדיקה שגרתית אצל רופא שיניים, ואין שום סיבה לבטל בדיקה זו גם כאשר האשה הרה.  במידה והרופא מוצא צורך בצילום, צריך לבחון: אם זה דבר שאינו סובל דיחוי - לבצע. אם לא - מומלץ לדחות עד לאחר הלידה.


סתימות: את הסתימות עצמן אין בעיה לבצע. הבעייתיות נוצרת כאשר נדרש צילום ולא מומלץ לחשוף את העוברלקרינת הרנטגן.  במקרים דחופים יש לעשות צילום על ידי רופא או טכנאי רנטגן בעלי רישיון, על מנת שידייקו בפעם אחת, ולא יצטרכו לחזור על הצילום.


הצילום צריך להיום  צילום פרי-אפיקלי, כלומר, צילום עם קרינה מזערית ביותר. חשוב לשים לב לפריטים הכרחיים נוספים: סינר עופרת וצוואר עופרת. המגנים מפני קרינה הן על האישה והן על העובר.


ניקוי שיניים: מומלץ לבצע. שכן, דווקא בהריון השיניים רגישותומועדות לעששת, ופעולת השיננית מונעת ומצמצמת נזקים.


רוב המרפאות בישראל מעסיקות שיננית. את ההמלצה לגשת אליה ניתן לחלק לשלושה סוגי מטופלים: אנשים שצריכים פעם בשנה, אלו שפעם בחצי שנה, ואלו שפעם בשלשה חדשים. לאחר בדיקה ראשונית, השיננית מיידעת את האדם במידת התדירות שעליו להגיע. בעניין זה אין הבדל בין אישה הרה לבין אדם רגיל,  כך שאין למנוע מאישה הזקוקה לניקוי אבנית תקופתי, לבצע אותו.


טיפולישורש: מצריכים תמיד צילומי רנטגן. לפני הטיפול, באמצעיתו  ובסופו. לכל טיפול ובכל שן. לכן מומלץ שאישה הרה תדחה את טיפולי השורש לאחרי הלידה, או להשתדל לסיים טיפולים אלו עוד לפני ההיריון.

במקרה חירום של כאבים נוראיים, או שהשהיית השן הרקובה עוד מספר חודשים ללא טיפול תגרום לאבדן השן, מבצעים את הטיפול, לפי הכללים שלעיל (צילום פרי אפיקלי ושאר אמצעי הזהירות).


עקירות: אם הן הכרחיות- אין שום בעיה לבצע . אך שוב, אם הדבר מחייב צילום - רק צילום פרי אפיקלי.


השתלת שן: עדיף לדחות לאחר הלידה רק כאשר כל ההכנות נעשו לפני תחילת ההיריון, ויש כבר צילומים, וכל מה שנותר זה להשתיל את השתל עצמו -  ניתן לבצע.


הרדמות: בהרדמה מקומית אין שום סכנה לא לאישה ההרה ולא לעובר.

הרדמות כלליות,  לא מבצעים בהריון.


אישה הנאלצת לעבור טיפולי שיניים תחת הרדמה מלאה, טוב לה שתדחה את הטיפולים לאחר הלידה.במקרה חירום, ניתן לבקש מרופא פרטי הפנייה אל אחד ממרכזי רפואת השיניים בבתי חולים. שם מבצעים הרדמות מלאות גם בהריון.


 נטילת תרופות:  כיום יש תרופות המותאמות לאישה הרה (ומניקה), ואותן  אפשר ליטול ללא חשש.


לסיכום:  למעשה, החשש היחיד, אם ישנו,  נוגע לעניין הרנטגן ולתרופות.  לכן, טיפוליםשאינם מצריכים צילומים או תרופות מסוגים מסוימים שנאסרו בהריון, אינם מפריעים כלל ואפשר לבצע אותם ללא כל חשש.כשמדובר בטיפולים המצריכים צילומי רנטגן: בעיקר מתוך  חשש לבריאות העובר, מפאת זערוריותו ורגישותו. ולכן עדיף לדחות טיפול המחייב צילום לפני ואחרי,  לאחר הלידה.במקרים דחופים - מטפלים ואף מצלמים ללא חשש, עם ההגנות הנדרשות ובטכנולוגיה המצמצמת אתהקרינה. בשורה תחתונה, כדאי לאישה לפני היריון לבצע בדיקה וטיפולים אם נדרשיםולהיכנס לתהליך בראש שקט ובפה בריא.

 


במרפאת 'טופ סמייל' בפיקוחו הרפואי של ד"ר משיח באזור ירושלים, מקבלים לפגישת יעוץ חינם ללא התחייבות ובנוסף, הפונים לייעוץ מקבלים צילום CT או צילום פנורמילפי הצורך בחינם. עם התייחסות ושימת לב מיוחדת למטופלים הסובלים מסוכרת ומחלות לב וכמובן נשים הרות.


רוסיה: הצלחה רבה לסמינר "יחד" לצעירים יהודים י"ט תמוז תשע"ח
שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל י"ט תמוז תשע"ח
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו ט"ז תמוז תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות