י"ד תמוז תש"פ
צילום: יח"צ
לקראת פשרה?
חזקי גולדברג י"ט אייר תשע"ה    11:23 סערת השבת באשדוד: התוכנית לפגיעה כלכלית ב'ביג'

התרעה אחרונה נשלחה להנהלת ביג באשדוד: "אם ימשכו חילולי השבת – תופעל התוכנית שתמוטט את החברה". במקביל, הבעלים יגיעו בשבוע הבא ארצה לאחר שנפגשו בלוס אנג'לס עם האדמו"ר מפיטסבורג.

כ"ק האדמו"ר מפיטסבורג שליט"א המתגורר בעיר אשדוד ושוהה בימים אלו בלוס אנג'לס שבארה"ב נפגש בימים האחרונים עם האחים נפתלי, הבעלים של מתחמי ביג, ושמע מהם כי הם אינם מרוצים מהתנהלותו של מנהל הסניף באשדוד שפתח את דלתות המקום בשבתות.

ממידע שהגיע ל'לדעת' עולה כי האחים שוקלים להגיע ארצה בימים הקרובים בנסיון להשפיע על מנהל המתחם באשדוד לסגור את המקום בשבת, בעיקר לאור ההתנגדות החרדית לפריצת חומות השבת בעיר, והדרישה לשמר את הסטטוס קוו.

בתוך כך, ב'ועדה למען השבת שע"י גדולי ישראל' השלימו את גיבוש תוכנית ה'סנקציות הכלכליות' עליה שקד בשבועיים האחרונים צוות מיוחד שכלל רו"ח, כלכלנים ועורכי דין. התוכנית כבר הוצגה בפני מספר רואי חשבון ואנליסטים שקבעו כי "מדובר בתוכנית מבוססת שנשענת על נקודות התורפה של הקבוצה. במידה והיא תצא אל הפועל – נהיה עדים תוך תקופה קצרה מאד לקריסתה של החברה".
 
כזכור, קראו רבני אשדוד בישיבתם בשבוע שעבר כי יש לנקוט בצעדים כלכליים נגד החברה, בד בבד לקריאה שהופנתה לציבור שלא לדרוך במרכזי 'ביג'. והדברים לא באו בחלל ריק. בכל הימים הללו שקד צוות מיוחד שנשכר בידי הועדה למען השבת יחד עם 'משמרת השבת אשדוד' והוא בחן את מפת ההשקעות של הקבוצה, המחזיקה ברשותה שורה של קניונים בכל רחבי הארץ וכן בחו"ל (BIG USA  ועוד).

במסגרת הבדיקה קוטלגו המשקיעים השונים, מחזיקי האג"חים, בעלי המניות ויתר בעלי השליטה, שבזכות ההון שהמציאו הוקם בקניון הענק באשדוד שבהקמתו הושקעו  120 מיליוני שקלים שגוייסו כולם ממקורות חיצוניים – אג"ח שהונפקו בבורסה והן נרכשו בידי כ-40 גופי הון שהם אלו שהזרימו את ההון שנדרש לקבוצה.

בהתבסס על אותם נתונים גובשה התוכנית שלאחר שנחשפו לה גורמים בכירים בשוק ההון יחד עם יועצי השקעות, היא הוגדרה על ידם כ'מבריקה'. "זו תוכנית מהפכנית שמה שמייחד אותה היא שהיא בנויה על לוגיקה פשוטה, כאשר בשל הכללים של שוק ההון היא אומרת דבר אחד", הם סיכמו, "במידה והתוכנית תופעל – החברה תקרוס. חד משמעית".

בבסיס התוכנית עומדים הכספים שהוזרמו לקבוצה בידי חברות הביטוח כשמדובר בכמעט כל חברות הביטוח, קרנות הפנסיה ובתי השקעות. כספים אלו שהם בעצם כספי ציבור והם מורכבים מהפוליסות, הפנסיות ותוכניות החיסכון של האזרח הקטן, מהווים את מרכז הכובד של ההשקעה, וזאת לאחר שגופים אלו רכשו את האג"חים שבעזרתם הצליחה החברה להשלים את גיוסי ההון שלה. מה שנדרש איפוא לעשות כדי למוטט את כל ההשקעה הזו, היא קריאה אחת של ראשי הציבור החרדי שיקראו  לציבור למשוך את השקעתם ב'ביג'.

הקריאה הזו, שבעקבותיה יפנה הציבור לחברות הביטוח וקרנות הפנסיה, ליועצי ההשקעות ולבנקים, וידרוש מהן במפגיע להסתלק מההשקעה ב'ביג', תיצור גלגל שכאשר הוא יחל לנוע לא יהיה ניתן לעצור אותו.

"ההליך פשוט מאד", אומר לנו בכיר בשוק ההון שנחשף לתוכנית, "הציבור ידרוש מהחברות למשוך את ידן מההשקעה ב'ביג', והן יעשו זאת וימכרו את האג"ח בהפסד, מה שכבר גורם לפגיעה אנושה ב'ביג'. אבל זו רק ההתחלה: שכן מיד לאחר שברשות לני"ע יזהו את המגמה שבה ציבור ענק יוצא נגד החברה והוא קורא לבטל את ההשקעות בה, כפי שהוא גם מדיר את רגליו מהקניונים המופעלים על ידה, דבר שיגרום בהכרח להפחתת ההכנסות של החברה לפחות ב30%, אזי תידרש הרשות לפי החוק לני"ע להוציא אזהרת ריווח לבעלי האג"ח ולהתריע על צפי לירידה של 30% מערך באג"ח. 

האזהרה הזו, פרט לכך שהיא תגרום להסתלקותן של החברות הציבוריות,  מחייבת את חברות הדירוג להוריד את חוזק האג"ח בכמה רמות כך שהן יוגדרו כ'אגרות זבל'. מפה הדרך לקריסה ולחדלות פירעון קצרה ומהירה".

אותו גורם הוסיף ואמר ש"זו לא תיאוריה תלושה ודמיונית. זו כמעט מתמטיקה פשוטה. כיום, ברגע שאנו מזהים סיכון אנו חייבים להתריע, וההתרעה הזו יוצרת אפקט של כדור שלג שרק הולך ומתגלגל ומתעצם".

הוא הוסיף כי "אילו הייתי שותף ב'ביג', הייתי כעת 'הופך עולמות' ועושה הכל העיקר שהחברה תימנע מהעימות המיותר עם הציבור החרדי, שכבר הוכיח בפרשיות דומות כי הוא מוכן ללכת 'עד הסוף' בלי פשרות. נכון לעכשיו, אין לחברה כל הצדקה כלכלית להמשיך עם העימות המיותר הזה, וגם אם יש מישהו שם שסבור שהפתיחה בשבתות תביא להגדלת הריווח, אך הסיכון שמאיים על החברה שמבוססת על כספי הציבור והיא עלולה לקרוס, הוא סיכון ממשי שעלול להמיט על החברה את קיצה".

אותו גורם אף הוסיף וציין כי "חבל מאד שאזהרה דומה לא הועברה אלינו בפרשיית 'דור אלון'. אילו היינו נחשפים מבעוד מועד למחאה ולהחרמה ומזהים את הסיכון, הייתה מתפרסמת האזהרה והקריסה אליה הגיעה הקבוצה היתה אולי נמנעת. מה שברור, שכעת לא ניקח סיכונים וברגע שרק תצא יוזמה של החרמה – אנו נפעל מיד בהתאם".

זו, בכמה מילים, תימצות של התוכנית המפורטת הכוללת שורה של שלבים, שכולם הוכנו בידי אנשי המקצוע שפעלו בהכוונתם של חברי הוועדה. אגב, לצד הכלכלנים נבחנה התוכנית גם בידי עו"ד שאישרו את היותה חוקית ללא שהיוזמים יחשפו לתביעה של סחיטה וכד'. התוכנית כולה מובאת בימים אלו לעיונם של גדולי ישראל שליט"א, ובמידה ותתקבל הסכמתם היא תצא לדרך כשההשלכות צפויות להיות מהירות ובעיקר דרמטיות.

"זו מלחמה על השבת" אומרים בוועדה שם מזכירים כי "ב'ביג' איימו לפגוע בשמירת השבת בכל ארץ ישראל ולהרוס מוסכמות שעד כה היתה קיימת לגביהן תמימות דעים. מסיבה זו, לא נעשה הנחות ולא יהיו כל פשרות. אנו דורשים את סגירת הקניון בשבתות ויפה שעה אחת קודם".

הכדור, אומרים בוועדה, נמצא כעת במגרשם של בעלי 'ביג'. לבעלי החברה פנו בימים האחרונים שורה של אישים, ובהם הרב הראשי לישראל הגר"ד לאו שליט"א וכן רבה הראשי של אשדוד, הרה"ג ר' יצחק שיינין שליט"א הפועל מזה שנים במסירות נפש למען שמירת השבת בעיר. הרבנים, לצד בעלי השפעה נוספים, העבירו לבעלי הקבוצה מסר חד משמעי לפיו עליהם להודיע על סגירת הקניון בשבתות תוך שבוע. "במידה ולא" הובהר, "לא יהיה מנוס מאשר לאפשר את הפעלת הסקציות הכלכליות כאשר מאותו רגע יכולה החברה לחשב את דרכה לאחור"
.
הרבנים הבהירו כי "אנו מקווים שהמסר הובן והופנם. בימים האחרונים נראה שבחברה שינו גישה, ונראה שבחברה מחשבים כעת מסלול מחדש. נקווה כי האזהרה תעשה את שלה ובחברה יודיעו על סגירת המתחם בשבתות לאלתר".
 
ביום רביעי השבוע פורסם גם 'פסק הלכה' שנכתב בידי הגאון רבי שמואל דוד הכהן גרוס שליט"א, רב חסידי גור באשדוד, אליו מצרפים את חתימתם רבני העיר. בפסק ההלכה מתייחס הרב לשאלה שהועלתה בימים האחרונים והיא האם יש איסור לקנות בחנויות הסגורות בשבת, אך הן ממוקמות בתוך מתחם 'ביג' – מה שאומר שהחברה מחללת השבת נהנית מכספי הפדיון וזאת בשל ההסכם הייחודי הנהוג ב'ביג' לפיו ההנהלה שותפה עם החנויות בריווחיהן.

הגרש"ד גרוס שליט"א שכזכור פירסם יחד עם רבני העיר קריאה שלא לקנות כלל בחנויות 'ביג', גם אלו הסגורות בשבת, מגלה בתשובתו המנומקת את הטעמים לפסק. במכתב העוסק בתשובה לשאלה 'האם יש בידי רבני העיר לאסור את הקניה במתחם אף מחנויות הסגורות בשבת, אע"פ שהדבר יגרום להם נזק כספי' מגלה הרב את דעתו הנחרצת לחיוב, והוא מנמק כי "היות והדבר היא פרצה חמורה בחומת השבת ועלול לגרור אחריה שעוד חנויות יפתחו בשבת... ע"כ היות וריבוי הקניה בקניון הנ"ל וכמו"כ שכירת חנויות בקניון הנ"ל מממנת במישרין  ובעקיפין את פעילויות החילול שבת של החברה, אע"פ שאם באנו לדון מדין לפני עור ומדין מסייע ישנם צדדים בזה ובמקום צורך מורים בזה להקל, מ"מ במקרה זה שהדבר נוגע לחילול שם שמים אין לחפש קולות והיתרים".

התשובה מבוססת על "המבואר בשו"ע חו"מ סי' ב' יכולים חכמי העיר לגזור גזרות ולתקן תקנות במקום מיגדר מילתא, ואפילו במקום פסידא ליחידים ואפילו שלא ע"ד כולם", כשמסקנת הדברים היא כי "בודאי יש כח בידי רבני העיר או ב"ד שבעיר להתאסף ולגזור איסור לקנות במתחם הנ"ל".

פסק ההלכה, נזכיר, מתפרסם עוד בטרם התפרסמו חתימותיהם של כלל רבני אשדוד הקוראים לאסור את הקניות ב'ביג' ואת השותפות עמן, כאשר קריאה זו נמצאת עדיין בידי 'משמרת השבת אשדוד' והיא תפורסם אך ורק אם יתברר כי בעלי 'ביג' ממשיכים לעמוד במריים. אם אכן כך יהיה, תפורסם הקריאה ותוכנית 'הסנקציות הכלכליות' תצא לדרך, על כל המשתמע. 


בשורה חדשה לציבור החרדי בחיפה: ביגה בכשרות מהדרין ד' תמוז תשע"ח
על רקע מתווה הגיוס מודעות ברחוב החרדי נגד ליברמן ד' תמוז תשע"ח
ליברמן החליט: גל"צ תעזוב את יפו ותעבור לירושלים כ' סיון תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. שבת קודש
08/05/2015
משה
שמרו שבת ושבת תשמור אליכם!
הגב לתגובה
2. לא יאומן מה שקורה באשדוד חילול שבת המוני
08/05/2015
שוקי
אלפי איש מגיעים לקניון ביג וקונים בשבת זה ממש הזוי , לא יאומן שהגענו לכזה מצב במדינת ישראל
הגב לתגובה
3. די לכפייה, אם כל הכבוד תנו לציבור להחליט
09/05/2015
חילוני
אני מאמין שמה שיקרה יקרה, האיומים לא יעזרו
הגב לתגובה
די לכתיבה בתטעויוט קטיב(ל"ת)
09/05/2015
מתחזה לחילוני

הגב לתגובה
4. בל נשכח את ועד הפיננסים של בד"צ העדה
10/05/2015
ישעיה
ששולט כהיום די חזק בתחום ההשקעות והפיננסים, וברגע שתהיה הוראה למניות אשר בפיקוח הועד למשוך משם השקעות, [כבר יש הוראה כתובה אשר טרם פורסמה] זה נזק עצום לביג.
הגב לתגובה
די לכפיה חילונית!(ל"ת)
10/05/2015
מויש

הגב לתגובה
5. איום ונורא
10/05/2015
יענקי
הדבר היותר גרוע זה שעסקנים בשביל אינטרסים אישים פוגעים במאבק ה יעזור
הגב לתגובה
מי פוגע במאבק ???(ל"ת)
11/05/2015
שלומי

הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ירושלים: כ-1,600 תושבים השתתפו באירוע בריאות לגברים יעקב עזרא
הכרמלית הישנה פינתה אמש את מקומה ירוחם שמואלביץ
בגלל הנוהל - 500 תלמידות חרדיות יאלצו לעזוב את בית הספר ירוחם שמואלביץ
צפו: מה עושה בלון תצפית במרכז העיר בני ברק? ירוחם שמואלביץ
ביתר עילית: שריפה פרצה בכיתת הלימוד תוך כדי לימודים שלום בר ששת
למדור מקומי