י"ח תמוז תש"פ
הפגנה המונית צילום: ארכיון לדעת
למען השבת
חזקי גולדברג כ"ט אייר תשע"ה    00:20 אשדוד נערכת: "מדובר בשלב הראשון במאבק"

לקראת עצרת התפילה בעיר אשדוד במאבק למען כבוד השבת מסבירים רבני העיר כי עצרת התפילה היא רק הצעד הראשון בסידרת הפעולות שיש לנקוט בהן, עד לביעור הנגע והסדרת הפריצה המאיימת על שמירת השבת בעיר ובארץ.

כשכואב – צועקים: אלפי תושבי העיר אשדוד מכל הריכוזים החרדיים בעיר, בני הקהילה החרדית 'מקיר לקיר' כמו גם תושבים רבים מכל חלקי העיר שהשבת יקרה לליבם, יתלכדו היום בעצרת תפילה המונית שתתקיים ברחובה של עיר, בשד' ירושלים שלצד רובע ז' בעיר.

העצרת ההמונית תיערך בשעה 18:00 ותסתיים בע"ה בשעה 19:30, והיא נערכת בראשותם ובהשתתפותם של כל האדמו"רים, רבני הקהילות, הדיינים וראשי הישיבות של כל הקהילות החרדיות בעיר, המתלכדים כאיש אחד בלב אחד במערכה המשותפת למען שבת קדשנו.

העצרת תיפתח בתפילת מנחה ולאחר מכן יאמרו את סדר 'יום כיפור קטן', בהמשך יאמרו פרקי תהלים, ובתום המעמד יתלכד הציבור כולו במעמד קבלת עול מלכות שמים המוני. סדר התפילה נקבע בידי בד"ץ 'רבני הקריות' באשדוד בעצה אחת עם יתר רבני העיר.

כפי שנקבע, תתקיים העצרת על פני רח' שדרות ירושלים בעיר. הנשים ותלמידות הסמינרים יתרכזו ברחובות רב ינאי-רב חיסדא, כאשר למען שמירת גדרי הקדושה מתבקשים הגברים להגיע מכיוון רח' הרב לוין-רבי טרפון, ואילו הנשים תגענה מרח' רבי יהודא הנשיא. תלמידי תלמודי התורה והישיבות יתרכזו ברח' רבי טרפון עם המלמדים, או שהילדים יעמדו לצד הוריהם – כפי שיודיעו היום בכל אחד מתלמודי התורה. 
 
זהירות מהתייבשות

בעיר עצמה הושלמה ההיערכות לעצרת ההמונית שכמותה לא ידעה העיר מעודה. במשטרה נערכים לארוע שבו צפויים אלפים, כאשר כוחות המשטרה יאבטחו את הארוע בנוסף לאנשי השיטור העירוני. כפי שהובהר והודגש חלה חובה להישמע להוראות והנחיות המשטרה וזאת מחמת פיקוח נפש. מיד בתום הארוע מתבקש הציבור להתפזר במהירות על מנת לאפשר לתנועה לזרום ויש להעביר הוראה זו גם לבני הנוער.

כמו כן, בשל מזג האוויר החם שצפוי לשרור היום, בעיקר בדרום, מתבקשים המתפללים להצטייד בבקבוקי מים ולהקפיד על שתיה מרובה לפני ובמהלך העצרת. יש לדאוג גם לכובעים לילדים כהגנה מפני השמש. במקום עצמו תוצב ניידת השתיה של ארגון 'להשקות צמאי חסדך' של משפ' רובין שנרתמה למען ציבור המתפללים, אך כאמור, אין בכך די ויש להקפיד על שתיה אישית למניעת סכנה.

מ'איחוד הצלה' נמסר כי מתנדבי הארגון, בראשות מנהל הארגון בדרום ר' ינון אזולאי, יתפרסו בין ההמונים כאשר הם יהיו נכונים להגיש עזרה במקרה הצורך. עם זאת, יש להקדים רפואה למכה ויש להקפיד על שתיה למניעת מקרי התייבשות, וכן להשתדל לעמוד בצורה מרווחת ולא להצטופף בכדי להקל על החום. כמובן שיש להישמע להוראות הסדרנים והמשטרה ולהימנע מדוחק מיותר ומסוכן.

תפילת רבים

מועדת ההיגוי שמונתה בידי בד"ץ 'רבני הקריות' נמסר כי בעצרת ישתתפו תושבי אשדוד בלבד שבעירם נפרצה הפריצה. כמו כן ישתתפו בעצרת תושבי הקריה החרדית בקרית גת הסמוכה לעיר, וזאת לאחר שהתברר כי פתיחת המרכז המסחרי בשערי העיר אשדוד  מושכת אליה אלפי לקוחות המגיעים מיתר ישובי הסביבה, שמאז הם עושים את שבתם חול.

אולם, דווח כי גם בבתי כנסת רבים בכל רחבי הארץ יאמרו פרקי תהלים בציבור בשעה בה מתקיימת עצרת התפילה באשדוד, כהשתתפות בצערם של תושבי העיר שפירצה חמורה זו נפרצה בעירם, ומתוך ידיעה כי במידה וחילולי השבת בעיר ימשכו ויתרחבו – נהיה עדים חלילה לפריצת כל הגדרות והמוסכמות הנוגעות לשמירת השבת בכל רחבי הארץ, מצפונה ועד לדרומה. 
 
דורון, תפילה ומלחמה

על רקע ההכנות לעצרת התפילה הענקית, מבהירים בועדת ההיגוי שמונתה בידי בד"ץ 'רבני הקריות' באשדוד כי עצרת התפילה היא רק הצעד הראשון בסידרת הפעולות שיש לנקוט בהן, עד לביעור הנגע והסדרת הפריצה המאיימת על שמירת השבת בעיר ובארץ. אך קודם כל הם מגלים את הסיבה שהניעה לצאת למאבק ולהכריז על המערכה דווקא עכשיו.

"אין זה סוד כי בעיר אשדוד נפתחו בשנים האחרונות מספר רב של חנויות בשבתות", הם אומרים, "אך הסיבה שגרמה לכך שהציבור יוצא למאבק חסר פשרות דווקא כעת, היא משום שלא ניתן להסכים בשום פנים ואופן עם מצב שבו נפתחות בבת אחת קרוב למאה חנויות בשבת, ואין מוחה.

מדובר בהפרה מוחלטת של הסטטוס קוו, ובעצם – מלבד העובדה שציווי התוה"ק מופר ומחולל – הרי שלהבדיל אלף אלפי הבדלות, אנו עדים כאן להפרה של החוק בריש גלי, ואם לא נתבע כעת את החלת החוק ואת אכיפתו, לא נוכל לדרוש זאת בעתיד".

"פרט לכך, מתברר כי השתיקה היא שגורמת לכך שהשבת תירמס. הנה, לא מחינו כדבעי על פתיחת החנויות בעיר, והנה אנו עדים לפתיחתו של קניון 'סטאר סנטר' בשבתות. המשכנו ולא מחינו, ומזה מספר חודשים פתוחה בעיר חנות של רשת am:pm מחללת השבת, ואמות הסיפים לא נעו.

עכשיו אנו עדים לפתיחת קניון 'ביג' שבו למעלה ממאה חנויות הפתוחות בשבת, ואם נשתוק עכשיו נראה תוך תקופה קצרה את פתיחת הקניונים כולם כולל את קניון ה'סינמה' בשבתות. אם לא נעצור זאת עכשיו, משמירת השבת ברחבי העיר לא ישאר חלילה זכר".

רבני הבד"ץ אף הוסיפו כי מי שפנה אליהם ועורר אותם על הצורך לנקוט בפעולות היו דווקא אנשי רשויות הרווחה וארגונים המטפלים בנוער ובמשפחות מצוקה. לדבריהם, מי שמשלם את המחיר של פתיחת החנויות בשבתות הן דווקא המשפחות הנמנות על העשירון התחתון, משפחות מצוקה שבהם האבות או האמהות מועסקות בחנויות בתפקידים זוטרים של קופאיות ומאבטחים, והם אלו שנדרשים לעבוד בשבתות, בעוד המנהלים עצמם נהנים מחופשת 'סוף שבוע' שמתחילה ביום ה' ומסתיימת ביום א'.

"כתוצאה מכך" מזהירים אנשי הרווחה, "נותרים הילדים בשבתות ללא כל נוכחות הורית ומסגרת משפחתית, ואם עד כה הם עוד נהגו אכישהו להתכנס סביב שולחן השבת, הרי שעתה גם נוהג זה בטל. את התוצאות רואים בהתגברות מקרי האלימות המסוכנת ובגלישה לרחוב, כך שיש לעצור את הסכנה המאיימת ולמנוע אותה מראש".

איך? ובכן, הצעד הראשון הוא תפילה. "יעקב אבינו ע"ה כבר לימדנו שיש לנקוט בשלושה דרכים, בדורון, בתפילה ובמלחמה. ב'דורון' כבר נקטנו כאשר שיגרנו שליחים, ובהם אישים חשובים כמו הרה"ר לישראל הגר"ד לאו, רב העיר הגר"י שיינין, כ"ק האדמו"ר מפיטסבורג שליט"א ועוד, שנפגשו אישית עם בעלי החברה ובקשו מהם לסגור את הקניון בשבתות. מאחר ואפיק זה לא נשא – עדיין – פירות, הוכרז על התפילה שבה נבקש ונתחנן בפני נותן השבת כי יערה רוח טהרה ממרום והשבת תישמר בידי עם מקדשי שביעי.

"ואם לצערינו נהיה עדים גם בהמשך לחילולי השבת", הם מזהירים, "לא תהיה ברירה אלא להכריז על הדרך השלישית שהיא 'מלחמה' והיא הפעלת העיצומים הכלכליים, שכאמור נבחנו בידי בד"ץ 'רבני הקריות', כאשר יש כוונה להפעיל אותם מיד לאחר שיתברר כי ראשי 'ביג' כמו יתר בעלי העסקים הפתוחים בשבת עומדים במריים והחנויות ממשיכות לפעול בשבתות כבימי החול".  


רבני אשדוד על החוף הנפרד בעיר: פסול לרחצה ו' תמוז תשע"ח
אשדוד: במעמד מפואר הוכנס ספר תורה לביהמ"ד צאנז כ"ז סיון תשע"ח
מרזל ובן ארי הגיעו לביג באשדוד לחלק נרות לרוסים כ"ד שבט תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. חבל על המאמץ זה לא ישפיע על אף אחד מהמנהלים
18/05/2015
אברהם מרדכי
הפגנה מיותרת- השפעה אפשר על ידי אהבה וקירוב
הגב לתגובה
2. התנגדות
18/05/2015
אהרן לייב
אני בעד דרכי נועם בלבד
הגב לתגובה
3. תפילה ותיקווה
18/05/2015
סד
כשכואב צועקים אם זה ישפיע או לא זה כבר חשבון של המנהלים בעצמם. תפילה המונית זה דרכי נועם!
הגב לתגובה
4. ההפגנה(ל"ת)
18/05/2015
שלום

הגב לתגובה
5. ההפגנה
18/05/2015
שלום
השבת למען הוועדה לא הוועדה למען השבת
הגב לתגובה
ניכר מדבריך שאתה מאוד פיקח(ל"ת)
18/05/2015
ישכר

הגב לתגובה
6. יהודי
18/05/2015
חיים
יהודי שכואב לו אז הוא בוכה ומבקש כשלא כואב לא צועקים וכל אותם יפי נפש שמסבירים איך צריך לנהוג זה לא מגיע מעודף יראת שמיים ושיחשוב בליבו עם זה באמת איכפת החילול השם שנוצר עקב ריבויי חילולי השבת הכי קל לזרוק את זה על אדמו"ר כזה או כזה שאוחז או שלא אותנו לימדו כשכואב צועקים
הגב לתגובה
7. לשבת
18/05/2015
יהודה
לשבת בבית ולהגיד דעות זה לא חכמה ניסו לפני שיצאו לעצרת לסדר את הענינים וזה לא צלח עקב עקשנותם של בעלי המקום וכשראו שזה לא הולך ניסו בצורה של עצרת כל החכמים שיש להם עצות עי" אהבה וקירוב וכד' שיעשו חשבון נפש לראות האם הם מתכוונים לשם שמיים
הגב לתגובה
8. מאבק חשוב מאוד באשדוד !!!!
18/05/2015
שמעון חילוני מאשדוד
הייתי שם בשבת הראשונה בקניון ופשוט בכיתי על החילול השת ההמוני שיש שם
הגב לתגובה
9. מאבק חשוב מאוד באשדוד !!!!
18/05/2015
שמעון חילוני מאשדוד
הייתי שם בשבת הראשונה בקניון ופשוט בכיתי על החילול השבת ההמוני שיש שם
הגב לתגובה
למה אין הפגנה? חוצפה גדולה !!!!!!!!!
18/05/2015
שוב הפסק לאשדוד "ללא הפגנה"
שוב הפסק לאשדוד "ללא הפגנה" כך ההראות מרח' חזון איש, זה המקום שהחכי"ם משם לא רוצים לבטל חוק הגיוס. שוב "לא הפגנה" מרח' חזון איש שהחכי"ם משם לא מבטלים חוק הגיוס. שוב "לא הפגנה" מרח' חזון איש שהחכי"ם משם לא מעונינים לבטל חוק הגיוס.
הגב לתגובה
מעניין למה ה''חילוני'' הזה נכנס כאן לאתר
18/05/2015
חסיד
זה נראה לי סתם בחור חסיד גור
הגב לתגובה
מאותה סיבה שאתה החילוני נכנסת לאתר(ל"ת)
18/05/2015
חיים

הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ירושלים: כ-1,600 תושבים השתתפו באירוע בריאות לגברים יעקב עזרא
הכרמלית הישנה פינתה אמש את מקומה ירוחם שמואלביץ
בגלל הנוהל - 500 תלמידות חרדיות יאלצו לעזוב את בית הספר ירוחם שמואלביץ
צפו: מה עושה בלון תצפית במרכז העיר בני ברק? ירוחם שמואלביץ
ביתר עילית: שריפה פרצה בכיתת הלימוד תוך כדי לימודים שלום בר ששת
למדור מקומי