ט"ז תמוז תש"פ
חיים ברקוביץ כ"ד אב תשע"ב    20:18 החלו עבודות השחזור באתר הארכיאולוגי מודיעין עילית

באתר הארכיאולוגי מימי בית שני הממוקם בלב שכונת קרית ספר במודיעין עילית, החלו בימים האחרונים בעבודות שימור ושיחזור האתר.

באתר הארכיאולוגי מודיעין עילית החלו בימים האחרונים עבודות השימור, הניקיון והשחזור.

 

האתר הארכיאולוגי מימי בית שני, המדהים ביופיו והממוקם בלבה של שכונת קריית ספר בעיר, עמד שומם, מגודר ולא מוכשר לביקורי קהל.

 

מאז חשיפת האתר בין השנים 1995- 1997 עת נערכה חפירה עם הקמת היישוב מודיעין עילית, נחשפו שרידיו של יישוב חקלאי יהודי שהתקיים בתקופת בית שני והמשיך להתקיים ברציפות לכל אורך התקופה הרומית הקדומה - עד למרד בר כוכבא. מאז ועד היום היה האתר עזוב, למעט שימור מזערי של בית הכנסת בשנת 2003.

 

השרידים באתר כוללים מערך סמטאות החוצות את הישוב, וביניהן גושי מבנים, מקוואות רבות, גת, בית בד, כשהמבנה הבולט והחשוב מכולם הוא בית הכנסת, שבודדים כמותו נחשפו עד כה באתרים ארכיאולוגיים בארץ. הממצאים מבית הכנסת והישוב היהודי הם בעלי ערך היסטורי יהודי.

 

בעקבות מאמצים נחושים של ראש העיר, הרב יעקב גוטרמן, מאחר ואתר העתיקות שוכן בתוך ליבה של העיר בשכונת מגורים, ועל מנת שחלילה לא יפגעו בערכים ובהקפדה על גדרי הצניעות של תושבי העיר, האתר במודיעין עילית שולב במסגרת תוכנית הפעולה לשיקום והעצמת תשתיות מורשת לאומית לציבור החרדי בלבד, בהחלטת ממשלה מיוחדת אותה הוביל רה"ע, ובה נכתב: "מודיעין עילית - אתר מורשת לציבור החרדי: הכשרת האתר הארכיאולוגי בלב מודיעין עילית לביקורי קהל- שימור, שחזור, שילוט והמחשה".

 

האתר למורשת לאומית מודיעין עילית יוקם על העתיקות שנמצאו מעיירה יהודית ובית כנסת מימי הבית השני, לצד הדרך הראשית שעלתה לירושלים מנמל יפו כתחנת מעבר חשובה בדרך של עולי הרגל לבית המקדש.

 

מטרת הפרויקט: אתר ארכיאולוגי לאוכלוסייה החרדית בלבד, המותאם החל מרמת התכנים והפרוגרמה, ומאופיין בפעילות חינוכית, תורנית וחווייתית בצביון תורני מובהק, והנחלת מסרים וערכים חינוכיים והיסטוריים על-פי מקורות חז"ל.

 

לשם כך חברו יחדיו עיריית מודיעין עילית, תוכנית 'מורשת' מטעם משרד רה"מ בניהולו של ראובן פינסקי, רשות העתיקות והמינהל האזרחי.

 

כאמור, האתר הוכרז כאתר מורשת ע"י הממשלה בתקציב מיוחד בסך שלושה מיליון שקלים, כאשר על העירייה היה להוסיף תקציב בסך מיליון שקל. לבקשת ראש העיר מראש המנהל האזרחי, תת אלוף מוטי אלמוג, לאור הידידות השוררת ביניהם, נענה אלמוג לבקשה לתקצב את מיליון השקלים הנוספים (המצ'ינג - תקציב השלמה לאתר), אותו היה על העירייה להעביר.

 

העבודות בשלב הראשוני, שהחלו בימים אלו, מבוצעות ע"י המינהל האזרחי תודות לשותפותם המבורכת בהחלטתו של ראש המינהל האזרחי, תת אלוף מוטי אלמוג, ובליווי מקצועי לאורך כל הדרך ע"י קמ"ט ארכיאולוגיה, חנניה היזמי.

 

במסגרת השלב הראשוני לפרויקט, מתקיימות עבודות של ניקיון, הסדרת בטיחות ושיחזור בסיסי בניהולו של גברי בנאי, ראש ענף שימור ותחזוקה, שהיה חלק מהצוות שחשף את האתר, כולל מציאת אוצר יקר של מטבעות מתקופת הבית השני.

 

המתווה הראשוני כולל ניקיון של האזור לרבות ניקוש עשביה רבה שהצטברה עם השנים, סילוק פסולת, ניקוי בורות המים מאבנים. שימור - מקוואות, גת, בית בד הכולל ניקוי, שימור ושחזור הטיח והקירות מסביב ומעל, שחזור של פסיפס באזור הגת, שחזור נוסף מינורי של בית הכנסת.

 

הסדרת בטיחות- סגירת בורות מים ומקוואות באופן שיוכשר לביקור ללא סכנה. הסדרת  דרכי גישה - שבילים ומעקי בטיחות, הכשרת מקום התכנסות ותצפית ברום הגבעה, ועוד.

 

מרכזת הפרויקט מטעם העירייה, גב' רוזנטלר, ציינה כי העירייה בשיתוף קרן מורשת במשרד רה"מ, המינהל האזרחי איו"ש, ורשות העתיקות עושים מאמצים רבים על מנת לפתוח את האתר בהקדם האפשרי לביקורים.

 

עם תחילת העבודות, אמר רה"ע הרב יעקב גוטרמן, כי "האתר יפעל על-פי משנת רבותינו, לפי מקורות ההיסטוריה היהודית השורשית המובאת מהתנ"ך, מהגמרא ומחז"ל בלבד. המתחם יהיה פתוח לציבור החרדי בלבד, אשר יהיה לו מקום ראוי שיוכל לבקר ולהתחבר לשורשי ההיסטוריה, בלא סילופים ושיבושים המצויים במקומות אחרים שיש בהם חשש לשמיעת דעות כוזבות עד מצב של אפיקורסות, ח"ו. גם בהחלטת הממשלה נכתב כי הציבור החרדי יקבע את אופיו של המקום וכל המסרים והנתונים ההיסטוריים על-פי מקורות חז"ל בלבד".


תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. ניכוש עשביה !!!!!
07/07/2013
חכם בלילה
צ"ל ניכוש עשביה, ולא ניקוש ולא מיקוש....
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ירושלים: כ-1,600 תושבים השתתפו באירוע בריאות לגברים יעקב עזרא
הכרמלית הישנה פינתה אמש את מקומה ירוחם שמואלביץ
בגלל הנוהל - 500 תלמידות חרדיות יאלצו לעזוב את בית הספר ירוחם שמואלביץ
צפו: מה עושה בלון תצפית במרכז העיר בני ברק? ירוחם שמואלביץ
ביתר עילית: שריפה פרצה בכיתת הלימוד תוך כדי לימודים שלום בר ששת
למדור מקומי