י"ד תמוז תש"פ
צילום: ארכיון.
הקלה לתינוקך
רחלי לוין ז' תמוז תשע"ה    22:30 המדריך כיצד להקל על כאבי של התינוק

תינוקות רבים סובלים מהתקפי בכח פתאומיים ללא כל סיבה נראית לעין החל מגיל חודש לערך. ישנם דרכים כיצד להקל על בעיה זו. כנסו על מנת לקבל את ההדרכה מלאה והמפורטת כיצד להקל על כאביו של התינוק.

מזל טוב, התינוק שלכם אוטוטו בן חודש ימים, ההתרגשות הגדולה עדיין בשיאה, והרך הנולד מקסים את כל סובביו. יחד עם זאת, תינוקות רבים סובלים סביב גיל זה מהתקפי בכי פתאומיים, המתרחשים לרוב בשעות אחר הצהריים והערב. התקפי הבכי האלה יכולים להתחיל ללא סיבה נראית לעין: הוא לא רעב, לא עייף ולא עם חיתול רטוב אך לפתע הוא מתחיל לבכות בלי שנוכל להרגיעו. התקפי הבכי מלווים באגרופים קפוצים, פנים אדומות, רגליים מקופלות לבטן והתקשתות של הגב והם יכולים להעיד על כך שהתינוק סובל מגזים או קוליק. 

אם זה נשמע לכם מוכר - לא פלא.  על פי דיווחי אימהות מדובר בתופעה שכיחה מאד האופיינית לכ70% מהתינוקות בחודשי החיים הראשונים. אז כדי להקל עליהם וגם עליכם ביקשנו מרננה מזרחי, דיאטנית קלינית והמנהלת המדעית של מטרנה, הסבר לתופעה ובעיקר עצות להקלה.

מהו קוליק ומדוע הוא מתרחש

קוליק, מוגדר  כבכי המתחיל בפתאומיות, נמשך כשלוש שעות ביום,  מתרחש לפחות שלושה ימים בשבוע ונמשך כשבוע. אכן תופעה שלא קלה לתינוק ובוודאי שלא להוריו ובכך מכירה גם הספרות המדעית שעדכנה לאחרונה את ההגדרה כך שגם אם התופעה נמשכת שבוע אחד בלבד היא כבר מוגדרת כקוליק.

התופעה קשורה להבשלת המעי אצל התינוק הרך. בדומה לכך שהתינוק נולד עם ידיים קטנטנות ומושלמות אותן הוא עוד לא מזיז במודע, כך גם מערכת העיכול צריכה להסתגל לחיים שבחוץ.

דרכים להקלה

על אף הקושי חשוב מאד להקנות לתינוק תחושת רוגע והרבה חום ואהבה. ניתן לנסות ולהקל עליו במספר דרכים כמו החזקתו בתנוחת ערסול, או כשהוא מונח כך שבטנו מוצמדת לזרועכם ורגליו משתלשלות כלפי מטה בתנוחת ה"נמר על עץ", ולעסות בעדינות את גבו, שכן המגע עשוי להרגיע.
נסו להשכיבו על גבו ולקפל בעדינות את רגליו אל בטנו ובהמשך לעסות את בטנו בתנועות מעגליות בנסיון להקל על כאבי הבטן. אל תמהרו להאכילו בזמן הבכי, ואם עדיין לא הגיע זמן הארוחה אל תמהרו לפרש את בכיו כסימן לרעב, זכרו שריבוי ארוחות יכול להחריף את הקוליק.

חשיבות פרוביוטיקה להקלה על העיכול

מחקרים מראים כי לתינוקות עם קוליק יש פחות חיידקים ידידותיים (פרוביוטיקה) במעי, לעומת תינוקות שלא סובלים מהתופעה. תוספת פרוביוטיקה, אותה מקבל התינוק בהזנה טבעית, מסייעת להבשלת המעי ואף להפחתת תחלואה במערכת העיכול. עוד נמצא כי תינוקות שניזונו באופן קבוע מתחליף חלב המועשר בפרוביוטיקה סבלו פחות מסימפוטומים של מערכת העיכול, לעומת תינוקות שניזונו מתחליף חלב ללא פרוביוטיקה.

תזונה להקלה על העיכול

במידה והתינוק ניזון בהזנה טבעית מומלץ להמשיך כך. לעיתים תפריט שאינו מכיל חלב ומוצריו יכול להקל על התינוק. אם אכן חלה הקלה חשוב שהאם תקפיד על נטילת תוספי סידן אולם אם לא חל שיפור היא יכולה להמשיך ולאכול כרגיל.

במידה והתינוק ניזון מתחליף חלב מומלץ לעבור לתחליף חלב ייעודי להקלה על העיכול. מטרנה מהדרין ספיישל, מכיל שילוב רכיבים יחודי המכיל פרוביוטיקה ייעודית ומוכחת מחקרית המסייעת להבשלת המעי ולהפחתת תחלואה במערכת העיכול, הרכב שמנים ייחודי מסוג בטאפלמיטט שהוכח מחקרית כתורם לעיכול קל, ליציאות רכות ואף להפחתת משך הבכי בכ50% והרכב פחמימות דל בלקטוז להקלה על אי נוחות במערכת העיכול, גזים וקוליק בתינוקות.

לכל שאלה נוספת אתם מוזמנים לפנות אלינו למרכז לייעוץ תזונתי של מטרנה 1800-32-33-33 שיחת חינם, שעות הפעילות: ימים א-ה 8:00-20:00, יום ו וערבי חג 8:00-12:00

המלצות לקראת הצום הקרב לאמהות ולאמהות שבדרך ד' אב תשע"ז
שביבי מתכת באריזות מטרנה – החברה פרסמה ברקודים ח' תשרי תשע"ז
אמאל'ה, כואבת לי הבטן! כ"ג סיון תשע"ה
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ויתורו את הארץ: 3 רעיונות לטיולים בארץ תוכן שיווקי
איך לטשטש פגמים בעור הפנים ? תוכן שיווקי
מגיעים אורחים לשבת ? כך תעשו את זה נכון תוכן שיווקי
לארח בקלות ובזול - איך עושים את זה נכון? תוכן שיווקי
המרכז הרפואי "שמיר" מציג: החזר מונית לכל יולדת רחלי לוין
למדור משפחה