ב' תשרי תשפ"א
חם וחום
מערכת אתר לדעת י"ח אב תשע"ה    09:37 החום בחוץ עלול גם לגרום להידבקות במחלות ולחום

ישנה נטייה לחשוב שדווקא בתקופת החורף יש סיכוי גדול יותר להיחשף למחלות וחיידקים, אלא שמסתבר שדווקא שאנו מבלים בקיץ מחוץ לבית, הסיכויים להידבק במחלות, שכיחות בהרבה. אז איך זה משפיע על הילדים ובעיקר על התינוקות? רונית דוייב, המנהלת המדעית של אבוט, יצרנית סימליאק למהדרין עונה על השאלות.

החשיבה הרווחת היא כי בתקופת החורף יש נטיה להיחשף למחלות וחיידקים, אך מסתבר כי דווקא בקיץ כשאנחנו מבלים יותר מחוץ לבית ושוהים יותר במחיצת אנשים, אז גוברים הסיכויים להידבק במחלות שכיחות. בנוסף, מזג האויר החם אינו תורם למצב ומהווה קרקע פוריה לשגשוגם של חיידקים.

לכן, גם בקיץ רצוי לצרוך רכיבים המחזקים את מערכת החיסון במיוחד כשמדובר בתינוקות ופעוטות. סימילאק למהדרין מכיל רכיבים בחזית הטכנולוגיה: נוקלאוטידים, אנטיאוקסידנטים, ופרהביוטיקה (משלב 2 ואילך) המסייעים לחיזוק ובניית מערכת החיסון של תינוקות ופעוטות. נושא שני חשוב, במיוחד מגיל חצי שנה ואילך הוא בטיחות המזון אותו אנו צורכים. כאשר התינוק מתחיל לצרוך מזון מוצק ונמצא זמן משמעותי של היום במסגרות מחוץ לבית, לא תמיד האם יודעת מה בדיוק אכל התינוק, ומהו אופן הכנת האוכל. לעיתים, במעון היום, קורה כי הילדים אוכלים מצלחת משותפת או שותים מאותו בקבוק.  אוכל שנמצא זמן ממושך מחוץ למקרר או שהה בשמש יכול להוביל לקלקול קיבה ובעיות במערכת העיכול, כך גם בימי בין הזמנים בהם פעמים רבות שגרת הארוחות משתבשת והתפריט משתנה. סימילאק למהדרין , שלבים 2 ו-3 נותנים מענה לבעיה באמצעות סיבים תזונתיים מסוג FOS אשר מסייעים בשמירה על בריאות מערכת העיכול.

בנוסף, ימי הקיץ החמים, מציבים בפנינו לא מעט שאלות בנוגע לנוזלים והרגלי השתייה המומלצים לתינוקות ופעוטות. במוקד "צוות המומחים" של סימילאק מתקבלות פניות רבות סביב נושא זה. בכתבה שלפניכם השאלות המרכזיות המטרידות את ההורים, והתשובות המדעיות להן.


מאיזה גיל מותר לתת לתינוק לשתות מים?
ע"פ הנחיות משרד הבריאות מגיל חצי שנה ומעלה. הוספת נוזלים אחרים, פרט לחלב אם או תרכובת מזון לתינוקות עד גיל חצי שנה מסוכנת לבריאותו של התינוק כיוון שעלולה לבוא על חשבון הרכיבים התזונתיים החיונים להתפתחותו.

בסימילאק למהדרין שילוב ייחודי של רכיבים החיוניים לגדילה והתפתחות מערכות שונות בגופו של התינוק: הרכב שמנים ייחודי ללא שמן דקל המסייע לעיכול סדיר וקל, מגביר את ספיגת סידן ותומך בגדילה ובהתפתחות העצמות. חומצות שומן מסוג אומגה 3 ו-6 בכל השלבים, ברזל, וויטמינים שונים, תורמים להתפתחות המוח ומערכת העצבים. סיבים תזונתיים ונוקלאוטידים התומכים בהתפתחות מערכת החיסון. כך שבנוסף לנוזלים, התינוק מקבל רכיבים תזונתיים החשובים לגדילתו ולהתפתחותו.

מה קורה אם הילד מתחת לגיל חצי שנה וחם מאד בחוץ?
במידה והתינוק הינו מתחת לגיל חצי שנה, הקפידו להאכיל את התינוק בזמנים קבועים, כך שהתינוק יקבל במהלך היום את הנוזלים הדרושים לגופו. במקביל היו ערניים לסימנים היכולים להעיד על מחסור במים והתייבשות.

כיצד תזהו שתינוקכם בסכנת התייבשות? להלן סימנים המראים חוסר בנוזלים אצל תינוקות:
פה יבש, בכי ללא דמעות, חיתול יבש במשך למעלה מ-3 שעות, עיניים או לחיים שקועות
עליה של חום הגוף, התנהגות בלתי רגילה, רגזנות וישנוניות. 

הפעוט כבר בגיל חצי שנה ואינו מוכן לשתות מים, כיצד ניתן לעודד אותו לכך?
ממחקרים עולה שמומלץ להקפיד על שתייה במשך היום ומבין המשקאות יש להעדיף מים. מחקרים מראים כי שתייה של מיצים או משקאות ממותקים בכמות גדולה עלולה להחליף מזונות בעלי ערך תזונתי אחר, לפגוע בתיאבון ולגרום לעששת.

יש להפוך את שתיית המים לנגישה יותר. יש להזכיר לילדים לשתות, להפחית את קניית המשקאות הממותקים, לשתות יחד עם הפעוט (ניתן לשלב משחקי שתייה)  ניתן לקנות כוס יפה ולהוסיף למים קוביות קרח כדי לגרות את הפעוט לשתות.


האם ניתן לקרר תרכובת מוכנה של מזון לתינוקות (תמ"ל) בימים החמים כך שתרענן את התינוק בעת השתיה?


ההמלצה היא לשתות תמ"ל בתוספת מים בטמפרטורת החדר ולהכין את תרכובת המזון בסמוך למועד ההאכלה. בימים חמים מאד ולתינוק בגיל חצי שנה ומעלה, ניתן לקרר מעט את הבקבוק עם הפורמולה על ידי השארתה במקרר למשך מספר דקות.

בגלל החום הגבוה, יש לשים לב ולהימנע מהשארת פורמולה מוכנה לזמן ממושך מחוץ למקרר.  ניתן לאחסן את התמ"ל המוכן שהתינוק לא שתה או סיים בבקבוק אטום למשך זמן מרבי של 24 שעות במקרר. אין לחמם את התמ"ל שוב לאחר שהתקרר.

מה קורה אם הילד מבקש לשתות תמ"ל בלילה?
יקיצות ליליות ובכי אינם נובעים דווקא מרעב או צמא, זאת למרות שאנו נוטים לפרש את הבכי וההתעוררות כרצון לאכול או לשתות. פעוטות מתעוררים משנתם מסיבות שונות החל  
מ "בדיקת נוכחות" של ההורים, אך גם מצבי חולי כמו מחלות חום, כאבי בטן, דלקת אזניים וכדומה.

במידה ונראה שהילד אינו נרגע והוא מעל לגיל חצי שנה, עדיף להציע לו בלילה בקבוק עם מים ולא עם תמ"ל, על מנת לא להרגילו לאכילה בשעות הלילה. 


על מה חשוב להקפיד בחום הכבד בכל הנוגע להגיינה?
יש לנקות את הבקבוקים לאחר כל האכלה. יש לנקות היטב את הבקבוקים, הפטמות, המכסים, הטבעות, מחלק המנות וכן את כל הכלים המשמשים להכנת התמ"ל באמצעות מברשות ניקוי מיוחדות ולהשתמש במים חמים ובסבון.

לגבי אחסון התמ"ל - יש להקפיד לא במקום חם, שקרני השמש מגיעות אליו.

בכל שאלה בנושא תזונת תינוקך ולקבלת דוגמיות ניתן לפנות למוקד "צוות המומחים" של סימילאק, הכולל דיאטניות קליניות בטלפון 1800-65-65-01.
 

טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס י"ד תמוז תשע"ח
תקיפה משמעותית של צה"ל הלילה ברצועת עזה ה' תמוז תשע"ח
עצרת האו"ם גינתה את ישראל ולא את חמאס א' תמוז תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ויתורו את הארץ: 3 רעיונות לטיולים בארץ תוכן שיווקי
איך לטשטש פגמים בעור הפנים ? תוכן שיווקי
מגיעים אורחים לשבת ? כך תעשו את זה נכון תוכן שיווקי
לארח בקלות ובזול - איך עושים את זה נכון? תוכן שיווקי
המרכז הרפואי "שמיר" מציג: החזר מונית לכל יולדת רחלי לוין
למדור משפחה