כ"א שבט תש"פ
כולל לנשים
אריה ויזסצקי - רוסיה כ"ב שבט תשע"ו    10:52 חדש ברוסיה: כולל תורני לנשים

כולל תורני לנשים נפתח ברוסיה, לפי התוכנית של הכולל, עשר נשים קבועות המגיעות בתדירות של לפחות ארבע פעמים בחודש, זכאיות למלגה מכובדת בסוף כל חודש. המלגה לא תינתן במזומן, אלא כזיכוי בחנות המזון הכשרה שבעיר, או בסיוע לשכר לימוד עבור הילדים בבית הספר היהודי בעיר.

בעוד שלוחות רבות בחב"ד נמצאות בלהט הכינוס, וההכנות לקראת יום הילולת הרבנית חיה מושקא בכ"ב שבט, פנינו לארגון 'כולל תורה' הפועל ב – 18 מדינות ובלמעלה מ – 70 ערים בהיקף חסר תקדים שעוד לא היה כמותו, המנוהל ע"י הרב בנציון ליפסקר והרב משה וובר בהכוונת הרב הראשי לרוסיה השליח הרב בערל לאזאר, – לפתוח לנו צוהר לפעילות בקרב ציבור הנשים בהכוונת השלוחות במדינות חבה"ע, פעילות שהחלה אך לפני שלשה חודשים, והצליחה לחולל מהפכה של ממש.

מספר הרב בנציון ליפסקר משלוחי הרבי בפרטבורג, העומד בראש 'קרן מרומים' חו"ל: ''במסגרת המהפכה התורנית בקרב שבעים ערים בהם פועלים כוללים ללימוד תורה יומיומיים, קבלנו פניות רבות מהשלוחות 'למה ניגרע'?!, מדוע לנו לא ניתנה מסגרת מיוחדת להעצמת שיעורי התורה כפי שניתנו לגברים, שאלה זו כרסמה בי זמן רב, וחיכיתי לשעת כושר, לבדוק כיצד לפתח מסגרת זו.

פניתי לארגון התוכן האקדמי הנודע JLI בראשות הרב אפרים מינץ והרב דובי רבינוביץ שיבנה עבורנו תוכנית לימודים קבועה למפגשים שבועיים, הכרתי את החומרים הנפלאים שלהם על פרשיות השבוע, אך היה צריך להתאים זאת לקהל נשים מקומי דוברי רוסית עם הדגשים שונים.

התוצאה לא איחרה לבוא, צוות מורחב של כותבים מוכשרים הכינו בזמן קצר יחסית, חוברת לימודית לחומש בראשית, הכוללים תכנים הקשורים לפרשה, אספקטים שונים בהלכה ובהשקפה יהודית, בסגנון קולח ועכשווי למרצה ולתלמיד.

צוות JLI המוכשר הפיק את התוצר בגרפיקה נאותה ומשובחת ושלח אלינו להגהה, וכך יצאנו לדרך.

בתחילה פנינו לערוך פיילוט רק בעשר ערים במדינות  שונות בחבר העמים, התגובות מהשטח היו כל כך מופלאות שלא יכולנו לסרב לעשרות הפונים, וכך בתחילת חודש כסליו 50 ערים פתחו מסגרות מיוחדות לנשים המכונות 'כולל תורה – מחלקת נשים', וקלטנו קרוב ל – 900 נשים.

חוקי המסגרת נקבעו, עשר נשים קבועות המגיעות בתדירות של לפחות ארבע פעמים בחודש, זכאיות למלגה מכובדת בסוף כל חודש. המלגה לא תינתן במזומן, אלא כזיכוי בחנות המזון הכשרה שבעיר, או בסיוע לשכר לימוד עבור הילדים בבית הספר היהודי בעיר.

חז"ל כבר קבעו כי 'בינה יתירה נתנה באשה', השיעורים שנקבעו לשעה ומחצה גלשו והמשיכו לעוד שעות רבות, ממסגרת של עשר נשים התרחבו לעשרות נשים המשתתפות בקביעות, חלקם גם ללא תמורה, ההשפעה על הנשים והשינוי הפנימי שנוצר בהם היה מהיר, התוצאות של המצוות המעשיות גם לא אחרו לבוא, מצווה גוררת מצווה והלהבה הנשית הטהורה רק יוקדת ומתלקחת.

בסוף כל חודש פונות לחנות הכשרה בעירן, וממלאות את הבית במוצרים כשרים, ספקי המזון הכשר מעידים כי היקף הקניות גדל באופן ניכר מאז התחילו לפעול המסגרות לנשים.  

על הנהלת מחלקת הנשים הופקדו השלוחות המסורות: השליחה גב' לאה ליפסקר מפטרבורג והשלוחה גב' שושי וובר מדנייפרופטרובסק, שתיהן ידם עמוסות בעבודה במסגרת השליחות, אך את הנחת הגדול הן מקבלות דווקא מפעילות זו.

"העברתי הרבה שיעורים בחיי, אך אין דבר דומה לרמה המקצועית וההתלהבות של קהל נשים דווקא במסגרת כולל תורה – נשים' – אומרת בצניעות אופיינית גב' שושי וובר.

"לפני פתיחת המסגרת בעיר שליחותי, פנינו לנשים רבות כדי שנוכל לבחור מהן מתאימות, בפועל באו פי ארבע מכמות המוזמנות, הבחירה הייתה קשה ביותר, לפועל קבלנו 80% מהפונות בשלש מסגרות שונות, לא יכולנו לסרב, כיום הכפלנו את כמות הנשים, ומידי שבוע משתתפות קרוב ל – 100 נשים בקביעות ובאדיקות יתירה.

השליחה גב' לאה ליפסקר מצטטת שליחות רבות, המעידות כי מסגרת הפעילות לנשים גרמה להן עדנה מחודשת בחיי שליחותן. זה לא מה שהיה. השיעורים המובנים, הרמה הגבוהה, התדירות, המלגה המכובדת, כל אלו יצרו אצלן סטנדרטים חדשים בחיי שליחות שלא היכרו קודם.

לאות הוקרה לשלוחות על חריצותן בניהול מסגרות הלימוד לנשים, ערכנו הגרלה מיוחדת על כרטיס טיסה לרבי לכ"ב שבט או לימים הסמוכים, בהם יטוסו יחד עם אחת המקורבות, בהגרלה זכתה השליחה גב' דינה ערנטרוי מזפרוז'ה.  

'כולל תורה' שהתחיל כמסגרת ייחודית ללימוד תורה יומיומי, חוצה כיום יבשות, מדינות, ומגזרים, מוביל מהפכה שמשנה את  פני עולם התוכן היהודי בקרב יהודים דוברי השפה רוסית במדינות רבות, מכיל כ – 2400 משתתפים קבועים במסגרות השונות, הרים את ''השלטר'' של קהילות רבות והאיר באור יקרות בתים יהודים רבים שהפכו לגמרי את אורח חייהן הודות 'כולל תורה'.

הנהלת הכולל תורה, מבשרת כי פעילות זו היא רק התחלה, נשיא דורנו בישר לנו כי רק דרך מהפכת התורה נוכל לכבוש את העולם, נמשיך לפעול מתוך אחריות להגיע לכל יהודי להעמיק את ידיעותיו בתורה ולקרב אותו לתודעה למדרש ובעיקר למעשה.

הלילה - 20 טילים איראנים שוגרו לעבר רמת הגולן כ"ה אייר תשע"ח
נתניהו השתתף במצעד הניצחון על הנאצים במוסקווה כ"ד אייר תשע"ח
החשש הביטחוני והאישי הביא את נתניהו לקצר ביקורו כ"ג אייר תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ויתורו את הארץ: 3 רעיונות לטיולים בארץ תוכן שיווקי
איך לטשטש פגמים בעור הפנים ? תוכן שיווקי
מגיעים אורחים לשבת ? כך תעשו את זה נכון תוכן שיווקי
לארח בקלות ובזול - איך עושים את זה נכון? תוכן שיווקי
המרכז הרפואי "שמיר" מציג: החזר מונית לכל יולדת רחלי לוין
למדור משפחה