כ' תמוז תש"פ
צילום: תכנית ההוראה
הפסיכולוגיה והיהדות
חיים ברקוביץ ט"ו אדר תשע"ו    10:58 הפסיכולוג ברוך שולם: בפסיכולוגיה 70% שטויות 20% כפירה

ביום עיון ייחודי על תורה ופסיכולוגיה, הטיח הפסיכולוג הרב ד"ר ברוך שולם דברי ביקורת נגד עולם הפסיכולוגיה ואמר כי בחקר הפסיכולוגיה יש "70 אחוז שטויות, 20 אחוז כפירה ו-10 אחוז חוכמה.

יום עיון ייחודי התקיים בשלוחת ההוראה של מכללת אפרתה בקריית ארבע חברון כאשר גולת הכותרת היא הקשר והמתח שבין אמונה ותורה לבין פסיכולוגיה.

את האירוע, בו השתתפו כמאתיים נשים וסטודנטיות, פתחה מנהלת השלוחה, יהודית קצובר, שציינה כי הרעיון לקיומו של הכנס החל בבקשותיהן של תלמידות המכללה שחשו צורך לאזן בין התפיסות האקדמיות לבין התפיסה האמונית תורנית אותה מקנה תכנית ההוראה בעיר האבות.

"הפסיכולוגיה היהודית אינה משלימה עם החסרונות של האדם. אנו מאמינים בכוחות החיוביים של האדם. את התוכן קיבלנו בסיני והוא ממלא אותנו בכוחות. אנו יודעים מי האבות והאימהות שלנו והדבר ממלא אותנו בכוחות", אמרה.

ראשון הדוברים בכנס היה הרב חננאל אתרוג, ראש ישיבת 'שבי חברון' העומד גם בראש שלוחת ההוראה. הרב אתרוג עמד על הניסיון של המדע והאקדמיה לנתק בין מדעי הטבע לבין ערכים ורוח, בין חול לקודש. ברוח זו, הסביר הרב אתרוג, מבקש המדע להסביר גם את חקר הנפש בעוד הגישה היהודית רואה בנפש אחדות אחת שמקורה עליון.

הרב אתרוג הזכיר את הגדרתו של הרמב"ם את הלוקים במידות רעות כחולי נפש, והדגיש כי מושג זה אינו בא לפגוע אלא לציין עבודה שיש לתקנה ממש כשם שחולי הגוף נועד לתיקון וניתן לתקנו ולרפאותו.

לדבריו אין לדחות את כל עבודת האקדמיה והמחקר בתחום תורת הנפש אלא לברר את הטוב מתוך הרבה טינופת שהתערבה בתחום זה במרוצת השנים והמחקרים. "יש לברר את הדברים. זה מסובך אבל יש בעבודה הזו ברכה גדולה. לא כל אחד צריך לצאת לקרב הזה. כשם שבניין הארץ אינה רק הפרחת ביצות אלא גם פיתוחה של הארץ בתחומים רבים אחרים, כך גם חלק מהגאולה היא ייבוש הביצות הפנימיות של הנפש, וככל שנכיר יותר את הנפש שלנו יהיה לנו יותר אומץ לזהות את הליקויים ולתקן. למלחמה הזו אנחנו צריכים גדודי לוחמים שיכירו בכך שהקב"ה ברא את השמים ואת הארץ, ומתוך כך הוא נמצא גם עמוק בתוך הארץ".

דברי ביקורת לא מבוטלים בעולם הפסיכולוגיה הטיח הפסיכולוג הרב ד"ר ברוך שולם שקבע כי בחקר הפסיכולוגיה יש  "70 אחוז שטויות, 20 אחוז כפירה ו-10 אחוז חוכמה... בתוך כל הדבר הגדול שנקרא פסיכולוגיה יש הרבה דברים שהדודה יכולה הייתה להגיד לנו...".

הרב שולם הסביר בדבריו את ההבדל בין מדעי הטבע המדויקים ונתונים לאימות ולחיזוי לעומת חקר הנפש הנתון להשערות והערכות, לעיתים מנוגדות, של שיטות ותפיסות שונות. כמו כן הציג משנה סדורה באשר לאופן בו נכון לגשת אל המטופל מתוך ענווה והכרת מגבלות הטיפול ויכולותיו. בדבריו גם הדגיש את הצורך לשוחח עם המטופל בנימה חיובית המפיקה ממנו תובנות חיוביות על עצמו ולא מעוררות תחושות קשות ורגשות קשים המחזקים ומטמיעים בו את הקושי בו הוא מצוי.

על ההתמודדות הנפשית עם פיתויים בדור האחרון, וגם זאת ברוח התורה דיבר ד"ר אליהו אקרמן, פסיכולוג חינוכי ויו"ר מרכז 'בקדושה'. השאלות מתחדדות לנוכח הקוטביות שבין גישת התורה המציבה סייגים וגבולות למאווייו של האדם בתקופה בה המוטו המוביל הוא שהכול מותר כל עוד אין פוגעים בזולת.

בין השאר הציג ד"ר אקרמן בדבריו שורת שאלות אמוניות ותורניות הנוגעות לחקר הנפש ולפסיכולוגיה, החל מהשאלה אם מותר לומר לשון הרע על הורים כחלק מטיפול נפשי? האם אבחון מוקדם של ילד אינו בגדר קטלוג על פי מציאות נוכחית והתעלמות מעולם העמל?

בהמשך דבריו הציג ד"ר אקרמן הדמיה והשוואה בין רבדי הנפש השונים לבין החלוקה היהודית לפשט רמז דרש וסוד, כמו גם השוואה בין עיקרי תפיסותיהם של פרויד, אדלר ופייאז'ה לשלוש העבירות שעליהן ייהרג ובל יעבור. עם זאת קבע שמהתיאורתיקאנים של הפסיכולוגיה נכון ללמוד כמה וכמה דברים, אך יש לדעת לברור את הטוב ו"להוציא את ניצוצות הקדושה מתוך מה שמתגלה בעולם".

הרבנית דינה ראפ הציגה בדבריה בכנס את ה"מתכון" להימנע מלהגיע לפסיכולוגים, כהגדרתה. לדבריה הסוד טמון בהתאמה בין נפש האדם למצוות התורה ולרצון הבורא.

בדבריה קבעה הרבנית ראפ כי שאיפת החיים המכונה כיום 'לזרום' מקורה באידיאל עליון של רצון לחוש את החיים כפי שהם, ואכן התחברות כזו היא מעין עולם הבא, התחברות המתגלה ביום השבת שבה אכילה, שתיה ואפילו שינה הם מצווה.

הרבנית ראפ הזכירה את דבריו של הרב קוק על החובה להיאחז במידת הגבורה על מנת לעבוד את ה', גישה המנוגדת לאווירה הקיימת כיום ובה גבורה אינה אופנתית ואינה מדוברת כערך של ממש. "התורה מלמדת אותנו שיש בכוחו של אדם לגבור על החולשות. התורה מלמדת אותנו שניתן לגבור על המחשבות הרעות, שלהיות גיבור זו מעלה ולהיות פחדן זו פחיתות. כל הירא ורך הלבב ישוב מהמלחמה. עם ישראל צריך אנשים גיבורים במישור הציבור ובמישור הפרט".

"בתרבות המודרנית פחות מדברים על מידת הגבורה, משום שגבורה אינה אופנתית. מכניסים לנו שזרימה היא להישאר איך שאתה, מה שבא לך לעשות תעשה. התפיסה הזו אומרת שכל עוד אתה ברשות הפרט לא ניתן להתערב בה, אבל בישראל אין רשות הפרט. רשות היחיד היא רשות יחידו של עולם. אם יהודי לוקח סמים זו בעיה כללית ולא בעיה פרטית. עם ישראל הוא אגד אחד. כשנשמת היחיד בריאה כולם בריאים".

גבורה זו, הסבירה, נדרשת לאדם על מנת לחמוק מהאופן בו מצייר העולם המערבי את החטא כיפה ומושך בביטויי תרבות שונים "ההבחנה הזו אינה מתישה את כוחות החיים אלא מחזקת אותם. הבחירה בין הטוב והרע מאמצת את כוחותיו של האדם ומביאה לו ברכה. מנגד, אדם שכל היום רובץ ואינו עושה דבר גם יתנוון וגם לא יהיה שמח. העולם המודרני הוא עולם רובץ. אדם בא לעולם לא כדי לרבוץ אלא כדי לתקן דברים, להופיע דברים ולהשתכלל".

האירוע כולו התקיים כאמור, במסגרת יום עיון של תכנית ההוראה הקיימת כבר קרוב ל-20 שנה וכהגדרת ראשיה "מתמודדת באומץ עם רוחות הפוסט-מודרניזם של האקדמיה בהיותה מחנכת ברוח האבות והאימהות לימוד תורה בגובה השמים, תפיסת תפקידה של האישה כשל אמותינו ולא ברוח מגדרית מודרנית תוך דגש חזק על חינוך ילדים בדור המדהים הזה, דור הגאולה".

"המכללה החרדית ירושלים" מציגה : מסלול ייחודי לתואר בפסיכולוגיה לנשים- ללא צורך בפסיכומטרי ו' חשון תשע"ה
תואר בפסיכולוגיה לנשים ללא צורך בפסיכומטרי ט"ז אלול תשע"ד
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. מרענן לשמוע דברי חכמה
24/02/2016
דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום
מאנשי מקצוע בעלי אמונה יהודית שורשית שחקרו והבינו שהתורה היא היא בלבד מעיין החיים והנצח.
הגב לתגובה
2. מנין שמה שהוא אומר הוא תורת אמת ????
24/02/2016
יהודי

הגב לתגובה
3. האם ד"ר שולם מוכר ורשום באיגוד?!
07/03/2018
מתיבתא דרקיעא
אנא בדקו זאת. אולי כאן טמון ההסבר לדברין
הגב לתגובה
4. אמיתות הדברים
08/03/2018
יהודי אמיתי
מעניין שהפסיכולוג שולם לא רשום בפנקס הפסיכולוגים בישראל, ואני חושב בקול אולי הוא לא פסיכולוג בכלל ??
הגב לתגובה
5. בפנקס הפסיכולוגים לא מופיע פסיכולוג בשם הזה
08/03/2018
שמגג
מוזמנים לבדוק בעצמכם https://www.old.health.gov.il/oskimbbriut/Psiholog/index.asp
הגב לתגובה
6. הדובר מציג את עצמו כפסיכולוג
08/03/2018
שאלה
אך אינו מופיע ב"פנקס הפסיכולוגים", מה הכשרתו?
הגב לתגובה
7. וזה שהוא מתחזה לפסיכולוג לא מפריע לאיש?
08/03/2018
יהודי מודאג

הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
שר הרווחה ב'סולם': כסף שחוזר מהרווחה לאוצר - כישלון שלי יעקב עזרא
נפצעתם בעבודה? הנה כמה דברים שחשוב לבדוק תוכן שיווקי
מופע להקת "מחול על גלגלים" תתקיים בתאטרון ירושלים רחלי לוין
תלמידי מגמת עיצוב בתי הכנסת של 'פרוג' בסיור עיצובי ארון הקודש יעקב עזרא
נציגי משרד ראש הממשלה ביקרו במעון 'סולם' יעקב עזרא
למדור לימודים ותעסוקה