כ' תמוז תש"פ
תעסוקת חרדים
חזקי גולדברג כ"ב אדר תשע"ו    15:18 "לעצור העברת מרכזי תעסוקת חרדים ליזמים פרטיים"

בדיון בועדת הכספים בעקבות בעיות קשות שהתעוררו בתהליך שבו החל משרד הכלכלה להעברת מרכזי תעסוקת חרדים (מפת"ח) ליזמים פרטיים, הודיע גפני, כי יפנה לראש הממשלה בדרישה שיעצור את התהליך לבחינה מחודשת.

"כל הממשלות יוצאות בהכרזות דרמטיות על דבר שילוב חרדים בשוק העבודה כיעד לאומי אבל במבחן התוצאה, כולן נכשלות", כך פתח הבוקר יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני דיון מיוחד בעקבות בעיות קשות שהתעוררו בתהליך שבו החל משרד הכלכלה להעברת מרכזי תעסוקת חרדים (מפת"ח) ליזמים פרטיים.

מלכתחילה אמר גפני, הוא "העדיף שלא לקיים בנושא דיון בוועדה ובמקום זאת, לטפל בבעיות באופן פרטני מול הגורמים הרלוונטיים במשרד הכלכלה", אלא ש"נראה שבכל הנושא של תעסוקת חרדים יש הרבה סיסמאות שאין מאחוריהן ממש. גם חרדים רוצים לעבוד ולהתפרנס בכבוד, לא מבקשים יותר". במהלך הדיון התברר עד כמה המהלך של העברת מרכזי 'מפת"ח' לזכיינים פרטיים נעשה בצורה שגויה ופוגע במטרות לשמן הם הוקמו.

בדיון התבררה מידת ההצלחה הרבה של מרכזי מפת"ח שהוקמו בסיוע ארגון הג'וינט ושעתה, המדינה מעוניינת להרחיב את הפרויקט באמצעות יזמים פרטיים. במרכזים עובדים חרדים שבעצמם הוכשרו לשוק העבודה ולטיפול בבני המגזר שמחפשים דרכים לרכוש השכלה, לעבור הכשרה ולהשתלב בשוק התעסוקה. העסקת חרדים בתהליכי ההשמה תרמה להצלחה. עתה, היזמים הפרטיים שינו את תנאי העסקת העובדים לרעה, חלקם פוטרו ונראה שגם הפרמטרים להצלחת העובדים השתנו והמטרה איננה עוד השמות איכותיות אלא מקסימום השמות ובכל מחיר.

צבי מילר, עובד בארגון מפת"ח, חרדי בוגר ישיבות שביקש להשתלב בשוק העבודה, סיפר כיצד הגיע למפת"ח, תחילה כמשתתף ולאחר-מכן עבר הכשרה והפך לעובד הארגון וסייע לשלב חרדים אחרים בעבודה, עד שעבר לעבוד בתחומים אליהם הוכשר. מילר: "מפת"ח הוקם כדי לתת מענה לחרדים שרוצים להשתלב בשוק העבודה וזה עבד טוב. ברגע שהשיקולים עסקיים, מקדמי התעסוקה יעבדו לפי יעדים של מקסימום השמות ולפי זה יתוגמלו. הבעיה שבוגרי ישיבות לא תמיד יודעים למה מתאימים, אם ללמוד או לעבוד מיד וכד' והמוטיבציה של המקדמים תהיה – לא ללוות אותם בתהליך ממושך אלא להפנות אותם להשמה מהירה, גם אם בסוף זה ייכשל".

מקדם תעסוקה אחר במפת"ח, זלמן ניימן: "אברך שיוצא לשוק העבודה אובד עצות, לא יודע איפה להתחיל והמקדם מייעץ לו. הרעיון היה חרדים שמבינים את הצרכים ואת הניואנסים של המגזר וזה הצליח. נתתי שירות לכ- 400 חרדים בבית שמש שיצאו לעבודה ממפת"ח, נתתי להם את הפסיעה הראשונה לעולם העבודה. ואז קרה שתכנית 'הלכה למעשה' שמשרד הכלכלה ניסה לקדם להוצאת בחורי ישיבות ישירות לעבודה כשלה וחברות שזכו במכרז ושכבר שכרו מבנים והכשירו אנשים דרשו פיצויים לאחר שהשר הקודם, אריה דרעי, ביטל את התכנית. משרד הכלכלה העתיק את החוזה שלהן להפעלת מפת"ח ללא מכרז מסודר ובחינת ההתאמות הנדרשות. התהליך לווה בפגיעה בתנאי העובדים ושכרם. הורידו שכר ואמרו שההשלמה תבוא בבונוסים על השמות. העיקר לשלוח פונים לעבוד, לא משנה אם מתאים אם לאו. זו פגיעה אנושה בתעסוקת חרדים. לעובדים לא הותירו ברירה, אם לא יחתמו על חוזה העסקה חדש, יפוטרו ויבואו אחרים במקומם". 

ראש תחום תעסוקת חרדים בג'וינט, ראובן גוברט: "פרויקט מפת"ח זה אחת ההצלחות הגדולות כי נבנה ישירות לציבור החרדי עם אנשים חרדים שיהיו המקצועיים ביותר שיוכלו ללוות את החרדים בדרך לבחירת מקצוע והשמה. מלווים למשך כמה שנים. מצד אחד, אנחנו שמחים על-כך שמשרד הכלכלה לוקח אליו את הפרויקט, כיוון שייכנסו יותר משאבים וניתן יהיה להרחיבו. מצד שני, חוששים מפגיעה בעובדים במרכזים ובמקצועיות וביכולת שלהם לתת שירות לקהל היעד".

מנכ"ל עמותת בעצמי, צביקה גולדברג: "ארגון בן 20 שנה שעוסק בשילוב בתעסוקה של אנשים שיש להם ניתוק עמוק מעולם העבודה. בכלל זה חרדים, חרדיות, ערבים, עולים חדשים, אתיופים, אוכלוסיות רווחה וכד'. הבעיה שתכנית מפת"ח עברה ללא מכרז לידיים פרטיות, לאלו שזכו במכרז אחר לגמרי בכל ההיבטים. זה נובע מכך שבמכרזים עצמם יש סעיפים המאפשרים זאת וכך יוצא שלמשל, שמי שנבחר במכרז לסלילת כביש עוקף כנרת, פתאום הממשלה אומרת לו, שבסוף הוא יסלול את עוקף ים המלח. היה כאן מאמץ חריג לאפשר לחברות שזכו במכרז הקודם להפעיל את מפת"ח ובמקרה הזה זו היתה טעות. נדרש תהליך חשיבה שמותאם למפת"ח ואם זה היה קורה הטענות שעלו כאן לא היו עולות. אני לא נגד שת"פ עם המגזר העסקי. הבעיה שכדי להרוויח צריכים מקסימום השמות. העובד נמדד לפי כמות. זה דומה למה שהיה בשעתו בתכנית ויסקונסין ונכשל".  גולדברג קרא לוועדה "לפעול לביטול המכרז ולפרסם אחד חדש עם קודי הפעלה מתאימים" והצהיר כי עמותת בעצמי לא תתמודד במכרז.

משנה למנכ"ל והממונה על התעסוקה במשרד הכלכלה, מיכל צוק, ניסתה להדוף את הטענות הקשות נגד ההתנהלות בעניין מרכזי מפת"ח, אך דבריה לא שכנעו את הנוכחים ובכללם יו"ר הוועדה גפני וח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני). צוק הצהירה, כי תבדוק את הטענות לפגיעה בעובדים וכי הנושא יטופל. בנוסף אמרה, כי "הכל נעשה בהתאם להנחיות הייעוץ המשפטי ועפ"י מה שהחוק מאפשר בהתקשרויות עם גופים".

ח"כ טרכטנברג הודה לגפני על קיום הדיון בנושא ואמר, כי "אכן לא היה נכון להסתפק במגעים מול פקידי משרד הכלכלה לפתרון בעיות נקודתי". טרכטנברג: "הבעיה איננה בדרג הפקידותי אלא ברמה המיניסטריאלית, ברמה של מדיניות. מזה שנה וחצי שאין שר כלכלה ואין מי שמוביל מדיניות ובוחן את הדרך הנכונה ליישומה. את החיצים צריך להפנות לראש הממשלה ולא ממניעים פוליטיים". בעניין הפגיעה בעובדים אמר: "בכל מכרז להתקשרות יש חיכוך בנוגע לעובדים ומגיעים בסוף לסיכומים. כאן זה שונה, כאן מדובר בגופים שאמורים לפעול מול חרדים, שהם הדור הראשון של יציאת חרדים לעבודה באופן מוסדר ובמספרים משמעותיים. מה שיקרה איתם ישפיע לפחות דור אחד קדימה, קרי ב- 25 השנים הבאות ולכן על התהליך להיות לעילא ולעילא, כשר למהדרין ולא בערך, כזה שרק עונה על תכתיבי החוק היבש. יש לעשות את כל הבדיקות בטרם הוצאת העניין אל הפועל, כי העובדים הללו הם החלוץ שלפני המחנה". טרכטנברג הפתיע והודיע: "אני מקים שדולה לשוויון הזדמנויות לציבור החרדי – זה צריך להיות המוטו, זו החובה של מדינת ישראל, לפתוח ערוצים אמיתיים לשוויון ולא רק במובן הפורמלי".

יו"ר הוועדה גפני הביע תרעומת קשה על ההתנהלות הממשלתית בנושא. "יש כאן משהו בסיסי מעוות בתהליך של משרד הכלכלה. פרויקט מפת"ח היה הצלחה. אם באמת מעוניינים בתעסוקת חרדים, אז מה שחשוב זה לא הסטטיסטיקה, שבפועל מתעסקים רק בה, רק במספרים. אף אחד איננו מלאך, אבל גם חרדים רוצים לעבוד ולהתפרנס בכבוד, השאלה אם ישתלבו ברמות נורמליות. אינני מוכן לשמוע עוד את הסיסמאות בעד שילוב חרדים. רוצה ביצוע איכותי בפועל. מבין שהיקפי הפעילות גדלו מאוד אז מעבירים החוצה, אך צריך לעשות במכרז לאחר בחינה מדוקדקת. המכרז כפי שנעשה לגבי הלכה למעשה לא נעשה מתוך דאגה לעובדים ולהשמה איכותית. משרד הכלכלה עצמו לא היה מאשר תנאי העסקה כמו אלו שהוצעו לעובדים ע"י הזכיינים".

גפני ציין בפני צוק, כי "קיימים תקדימים של ביטול מכרזים. כך למשל, בוטל מכרז בעקבות דרישת איגוד העובדים הסוציאליים בהיקף של 600 מיליון ₪, כי לא היתה בו התייחסות לתנאי העובדים והחשכ"לית הורתה לבטלו ולפרסם אחד חדש תוך התחשבות בעובדים. לא אוותר בעניין העובדים, בדיוק כפי שאני נוהג לגבי כל ההפרטות שנדונות כאן בוועדת הכספים. אפנה לראש הממשלה, ליועץ המשפטי לממשלה שייעץ בעניינים המשפטיים הנוגעים לנושא, ואדרוש את עצירת התהליך ובחינתו מחדש. אני עומד בחזית בעניין הזה ויודע את האמת – הממשלה לא עושה דבר על-מנת לשלב באמת את החרדים בשוק העבודה. לא אוותר בעניין ואדרוש רה-ארגון מקיף".

כמה עולה מערכת מחשוב חדשה לרשות האוכלוסין ? ה' ניסן תשע"ח
צפו: גפני העביר את תקציב המדינה בוועדת הכספים כ"ה אדר תשע"ח
צפו: גפני הבוקר :יש מישהו שלא מעוניין לפתרון המשבר" כ' אדר תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. בבחינת איסתרא בלגינא קיש קיש קריא
02/03/2016
והמבין יבין.......
ראש ישיבה במתקפה חריפה על אנשי ’הפלג’ ר"ד פוברסקי אמר בבמהלך הספד על הגאון הצדיק הגדול בתורה וכו’ ר"ח ליבוביץ זצוק"ל: "אל תגיד סתם שמד, שוטים" .... דבריו פשוט מזעזע, עד עכשיו חשבתי שהרב הנ"ל יזכה לקבל פני משיח, אבל עכשיו נתברר לנו שהוא גם מזרע עמלק, כת הערב רב, המשומדים, ר"ל. חשוב להזכיר שהרב פוברסקי הנ"ל בראיון לכפר חב"ד סיפר שהוא לומד כל שבוע מתורתו של הרבי, של המשיחיסתים הכופרים בתורת משה. גם הייתי מצפה מת"ח כמוהו לא להטפל לזוטות, יא שמד, נישט שמד, מה זה משנה לנו איך זה נקרא?יש פה גזירת "שמד בפועל" גזירה ברורה [של חידוש גזירת הגיוס] שמטרתה המוצהרת להוביל נשמות ישראל לכור ההיתוך הצהל"י -מקום מיועד לשמד וזנות ברבים בלי שום בושה, והם הלא מתייחסים לכך בפה מלא בתור מטרה להשאיר חבורת עילויים, אז מהזה השטות הזאת של המשכיל מפנביז הנ"ל להתעסק בשמות?, אם קוראים לזה שמד או לא, זה לא העיקר, הטששוט הזה להתעסק בטפל יהיה בסוף בעוכרינו, וח"ו שלא נהיה בסוף מהצועקים על העבר.כהיום כבר ברור כחמה שרק אלו שמפגינים נגד "שמד הגיוס" יזכו לקבל משיח, והצד שכנגדם ברור כחמה שהם עמלקים גמורים,
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
שר הרווחה ב'סולם': כסף שחוזר מהרווחה לאוצר - כישלון שלי יעקב עזרא
נפצעתם בעבודה? הנה כמה דברים שחשוב לבדוק תוכן שיווקי
מופע להקת "מחול על גלגלים" תתקיים בתאטרון ירושלים רחלי לוין
תלמידי מגמת עיצוב בתי הכנסת של 'פרוג' בסיור עיצובי ארון הקודש יעקב עזרא
נציגי משרד ראש הממשלה ביקרו במעון 'סולם' יעקב עזרא
למדור לימודים ותעסוקה