ט' כסלו תשפ"א
בכי מלאכים
מערכת אתר לדעת כ' אדר ב תשע"ו    17:28 כך תסייעי לתינוק שלך שלא מפסיק לבכות

תינוקות בוכים – זו עובדה ידועה ולא מפתיעה, אבל ישנם תינוקות שהבכי אצלם הוא תדיר יותר וחזק יותר. המצב הזה, של התקפי בכי שיכולים להימשך לעיתים גם 3 שעות רצופות ללא הפסקה, מאוד לא נעים. יש גם פתרון.

תופעת ה"גזים" עלולה להביא להתקפי בכי בלתי פוסקים של התינוק, שיכולים להימשך 3 שעות רצופות ביום, לפחות 3 פעמים בשבוע. ישנן כמה פעולות פשוטות שאת יכולה לעשות כדי להקל עליו, ואם תינוקך ניזון מתחליף חלב, מומלץ לעבור לכזה עם הרכב קל לעיכול

תינוקות בוכים – זו עובדה ידועה ולא מפתיעה, אבל ישנם תינוקות שהבכי אצלם הוא תדיר יותר וחזק יותר. המצב הזה, של התקפי בכי שיכולים להימשך לעיתים גם 3 שעות רצופות ללא הפסקה, מאוד לא נעים לא לתינוק ולא להורים. אם זה מה שקורה אצלכם בבית, ותינוקכם בחודשים הראשונים לחייו, כנראה שמדובר בתופעת ה"גזים" או בשמה הרפואי 'קוליק'.

מה זה בעצם "גזים"?

התופעה הזאת, שכאמור מלווה בהתקפי בכי חזקים, אופיינית לחודשי החיים הראשונים של התינוק. "הגיל האופייני לתחילת התופעה הוא בין שבועיים לארבעה שבועות, והיא יכולה להמשך עד גיל שלושה או ארבעה חודשים, כשהשיא הוא בגיל חודש וחצי", מסבירה רננה מזרחי, דיאטנית קלינית והמנהלת המדעית של מטרנה. "יש תינוקות שאצלם התופעה נמשכת זמן קצר יותר, בעוד אצל אחרים היא יכולה להמשך מעט יותר, אבל בדרך כלל היא חולפת בערך בגיל ארבעה חודשים.

התקפי הבכי יכולים להופיע בפתאומיות וללא סיבה ניכרת לעין כמו רעב או עייפות, כשבמהלכם התינוק מזיע, פניו סמוקות, אגרופיו קפוצים, בטנו תפוחה ונראה בבירור שהוא סובל מכאבים - קרוב לודאי מכאבי בטן. תופעה זו מאוד שכיחה והיא מתרחשת אצל תינוקות שניזונים גם מהזנה טבעית וגם מתחליף חלב. ככל הידוע, מדובר בתהליך טבעי הקשור בהבשלת המעי והסתגלותו לחיים החדשים".

כציד ניתן להקל?                

אז מה את יכולה לעשות, כדי להקל על התינוק שלו בהתמודדות עם התופעה המטרידה? ישנן כמה פעולות פשוטות שעשויות לעשות פלאים:

הרגעת התינוק עם הרבה חום ואהבה – המגע יכול לעזור, אבל בשביל זה צריך שגם את תישארי רגועה עד כמה שניתן, ולא תשדרי לחץ או כעס כלפי התינוק. דברי אליו ברכות, החזיקי אותו על הידיים, ואל תפחדי מכך שהוא יתרגל או "יהפוך למפונק". הרוגע והחום יסייעו לתינוק בעת הכאבים והבכי.

אחיזה נכונה ונעימה – החזיקי את התינוק כשבטנו מונחת על זרועך, פניו מסתכלות הצידה ורגליו משתרבבות כלפי מטה בתנוחה שנקראת "נמר על עץ". התנוחה הזאת מקלה על אי הנוחות בבטן.

עיסוי –עיסוי הבטן יכול מאוד להקל. אפשר להפשיט את התינוק (כמובן שצריך לוודא שהטמפרטורה בסביבה מספיק חמה), ולעסות את מרכז בטנו בתנועת יד מעגלית בכיוון השעון.

אמבטיה – פנקי את התינוק באמבט נעים, שיגרום לו לתחושה טובה יותר.

תזונה להקלה על העיכול:

אם התינוק ניזון מהזנה טבעית, מומלץ שתמשיכי בכך. "אין הוכחה  חותכת בדבר. תזונה ספציפית של האם שיכולה לסייע, אך אפשר כן לנסות להימנע ממאכלים 'חשודים' ולראות אם חלה הטבה אצל התינוק. ניתן גם להימנע מחלב ומוצריו ואם חלה הקלה מסוימת אצל התינוק, להמשיך בתפריט זה ולהקפיד על נטילת תוסף של סידן", מציינת רננה מזרחי.

במידה שהתינוק ניזון מתחליף חלב, מומלץ לתת לו תחליף חלב עם הרכב מיוחד, קל לעיכול, כמו מטרנה מהדרין ספיישל. תחליף חלב זה מכיל פרוביוטיקה ייעודית ומוכחת מחקרית, המסייעת להבשלת המעי ולהפחתת תחלואה במערכת העיכול. בנוסף, המוצר מכיל הרכב שמנים ייחודי מסוג בטאפלמיטט, שהוכח מחקרית כתורם לעיכול קל, ליציאות רכות ואף להפחתת משך הבכי בכ-50%. כמו כן - הרכב פחמימות דל בלקטוז להקלה על העיכול במצבי אי סבילות זמנית ללקטוז – שחלק מהתינוקות רגישים אליו.

כמו כן, אנחנו ממליצים להקפיד להשתמש בפטמה שלב 1, על מנת שזרימת החלב בזמן ההאכלה לא תהיה מהירה מדי – מצב שעלול להוביל לבליעת אוויר ולהחרפה של הגזים.

לכל שאלה נוספת את מוזמנת לפנות אלינו, למרכז לייעוץ תזונתי של מטרנה בשיחת חינם לטלפון 1800-32-33-33. שעות הפעילות: ימים א-ה 20:00-8:00, יום ו וערביחג 12:00-8:00.


רוסיה: הצלחה רבה לסמינר "יחד" לצעירים יהודים י"ט תמוז תשע"ח
שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל י"ט תמוז תשע"ח
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו ט"ז תמוז תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
סימילאק למהדרין - תחליף חלב המהדרין מציין 5 שנים אשר הלפרין
מטרנה מציגה: התפריט היומי המומלץ לפעוט בגיל שנה מערכת אתר לדעת
לראשונה בישראל: "טיטולים פרימיום" במהדורה מוגבלת ומעוצבת אשר הלפרין
פעילות מרשימה של סימילאק למהדרין בימי עיון לגננות 'נאות מרגלית' מערכת אתר לדעת
מחקר: ספרות איכותית תורמת להתפתחותו הקוגניטיבית של הילד רותי שטיין
למדור תינוקות