ט"ו תמוז תש"פ
עתיד המדע
אשר הלפרין ו' אב תשע"ו    16:44 איתור נגיף נגד חיידקים מחוללי מחלות

בטקס חגיגי של "פרויקט גמר" הציגו בוגרות המחזור הראשון של החוג לביוטכנולוגיה בקמפוס שטראוס, עבודות פרי-מחקרן. "התלמידות הוכיחו יכולות אינטלקטואליות ופרקטיות הרבה מעל הממוצע".

עבודות והישגי הבוגרות החרדיות של החוג לביוטכנולוגיה ב"קמפוס שטראוס", הוצגו ב'פרויקט גמר', והצביעו על רמת איכות גבוהה במיוחד של למידה ויישום. בין הפרויקטים החשובים שהוצגו במעמד: איתור בקטריופאג' (נגיף) שיתאים לשימוש  כנגד חיידקים מחוללי מחלות שלא ניתן לחסל אותם באנטיביוטיקה קונבנציונאלית.

"קמפוס שטראוס" הוקם לפני כארבע שנים כמסגרת חרדית ללימודי תואר. בימים אלה סיימו תלמידות המחזור הראשון של החוג לביוטכנולוגיה את לימודיהן, בהצלחה מרשימה, והן צפויות לקבל בקרוב תואר BSc בוגר במדעים.

פרויקטי הגמר הוצגו בטקס חגיגי שהתקיים במעמד ראשי מכללת הדסה, אשר תחת חסותה האקדמית פועל "קמפוס שטראוס". כחלק מתכנית הלימודים, בשנה השלישית, כל אחת מהתלמידות ביצעה עבודת מחקר במעבדה. בעבודה זו באו לידי ביטוי הידע של חומר הלימודים, חשיבה מדעית ויכולת הפנמה של חומר מדעי שלא נלמד בצורה ממוקדת בחוג.

המשובים של הנהלות המעבדות על ביצועי תלמידות הקמפוס, היו נלהבים, והצגות המחקר היו ברמה גבוהה ביותר. לקראת הטקס החגיגי בו הוצג פרויקט הגמר, רוכזו וסוכמו עבודות התלמידות בפוסטרים שנתלו על קירות האולם, כל פוסטר ביטא באופן גרפי ותמציתי את המחקר, שהיווה חלק מעבודה רחבת היקף, שהשתרעה על פני השנה האחרונה.

פרופ' ברטולד פרידלנדר נשיא המכללה האקדמית הדסה, ציין בדבריו, כי כאשר הוא מתבונן בפרויקטים של תלמידות "קמפוס שטראוס", הוא יכול בהחלט לומר, כי מדובר בתוצר אקדמי ברמה הגבוהה ביותר. "השליטה בחומר, והידע המקצועי שמופגן בכל אחת ואחת מהעבודות, הינם דוגמה ומופת להמשך הדרך", וסיפר לציבור האורחים, כי מרכז ההשמה וההכוון תעסוקתי של הקמפוס, סייע בידי הבוגרות עוד במהלך הלימודים עצמם באיתור מקומות עבודה ובהשתלבות בהתמחויות שונות, שהקנו להן ניסיון מעשי.
פרופ' אליק הוניגמן, ראש החוג לביוטכנולוגיה שיבח אף הוא את רמת ההישגים הגבוהה אליה הגיעו הבנות: "כל הנוגעים בהקמת החוג, היו בחשש מסוים לפני תחילת הלימודים. כיצד תשתלבנה בנות אלה בעולם חדש עבורן, חשיבה שונה ותחום לימודים שלא נחשפו אליו לעומק בלימודיהן הקודמים, אולם מהר מאוד החששות התפוגגו: הבנות הוכיחו לנו ולעצמן שהן בעלות יכולות אינטלקטואליות ומעשיות הרבה מעל הממוצע של בנות גילן, והן עמדו בדרישות מעל ומעבר".

גב' רבקה ירוסלבסקי, מנהלת "קמפוס שטראוס", אמרה בדבריה, כי מטרתו של "קמפוס שטראוס" הוא להקנות מקצועות מפרנסים, מבלי לפגוע בכהוא-זה בערכי התורה והיהדות, הטבועים בנשמותיהן של הבנות. "תחום הביוטכנולוגיה הוא תחום של חזון, של פיתוח; ניתנה בידכן הרשות והכח ליצור המצאות חדשות שתשנינה את העולם", וקראה לבנות להשתמש בכח הבנייה שניתן בידן לתועלת האנושות והבריאה כולה, ולקדש שם שמים בהתנהגותן. "הכנסנה את הקב"ה שותף!" המליצה בחום "כי בידו הכל ומידו הכל!".

גב' מרים וינברג, המשמשת כמחנכת ויועצת חינוכית בקמפוס, הזכירה את דברי קהלת "טוב אחרית דבר מראשיתו", ומבארים חכמינו: טוב אחרית דבר, אם הוא טוב מראשיתו. הכוונה ההתחלתית,  קובעת את המהות כולה, "כוונת מייסדי הקמפוס, הרב יעקב ורבקה ירוסלבסקי, היתה ועודנה לשם שמים: לתת את האפשרות להקים בתים של תורה מתוך פרנסה טובה. אין ספק שכוונות אלה משפיעות על המקום ומקרינות אוירה טהורה וטובה". בפנותה לתלמידות אמרה, שהמחזור הראשון הוא כעמוד שהולך לפני המחנה, הסולל את הדרך ומתווה את הכיוון, ושמורה להן חביבות מיוחדת השייכת לראשונים.

ד"ר שרה הרשקוביץ, אחראית התוכנית בקמפוס, שליוותה וייעצה לתלמידות החוג, ובמיוחד בקורס הפרויקטים אמרה: "זה לא סוד שהתחלנו את ההוראה בחשש. רוב הבנות נחשפו ללימודים מדעיים בפעם הראשונה במכינה. גם הבנות שבאו עם בגרויות, הגיעו עם רמה סטנדרטית, בעוד שלימודי היסוד בביוטכנולוגיה, דורשים רמה גבוהה של מתימטיקה, פיסיקה וכימיה וכימיה וכימיה. לא התפשרנו על הרמה האקדמית ולא על הדרישות, ובתהליך שהיה לחלק איטי, ולחלק איטי פחות, ראינו את המגמה החיובית שהמשיכה להתפתח גם בשנים ב' וג', כששיא הלמידה היה השנה בקורסים של הסמינריון ופרויקט הגמר.

לאחר מכן הודתה  התלמידה אביטל לבקוביץ', בשם התלמידות להנהלת מכללת הדסה ולהנהלת הקמפוס על החזון והגשמתו, לד"ר שרה הרשקוביץ רכזת התכנית, למרצות, למחנכת הגב' מרים ויינברג, ולצוות המשרד על תרומתן כל אחת ואחת לבנייה האישית והמקצועית שלהן.
נקודת השיא בטקס היה שלב הצגת הפרויקטים: בפני הנוכחים הוצגו 3 פרויקטים אקראיים, כשהתלמידות מסבירות את ההיגיון, המטרה והחשיבות המעשית שלהם.

הפרויקט ראשון היה: מציאת בקטריופאג' כתחליף לאנטיביוטיקה.
פרוייקט שני: חקירה לעומק של המורפולוגיה של גרעיני תא שריר.
ופרויקט שלישי: ניסיון למצוא שיטה חלופית לאבחון מחלה של גידול ביותרת הכיליה PPGL.
יצוין, כי כל אחד מהפרויקטים, בוצע במעבדה אחרת על בסיס מנגנון ביולוגי מסוים, אך כולם יחד קצרו שבחים ותשבחות מפי כל אנשי המקצוע, אשר הביעו תקוה, שבעתיד הקרוב יביאו פרויקטים אלה תועלת וברכה לאנושות כולה.
מפעל הפיס העניק 100 מלגות לסטודנטיות חרדיות ט"ו אלול תשע"ו
פתיחת קורס ביוטכנולוגיה בקמפוס שטראוס כ"ג סיון תשע"ה
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
שר הרווחה ב'סולם': כסף שחוזר מהרווחה לאוצר - כישלון שלי יעקב עזרא
נפצעתם בעבודה? הנה כמה דברים שחשוב לבדוק תוכן שיווקי
מופע להקת "מחול על גלגלים" תתקיים בתאטרון ירושלים רחלי לוין
תלמידי מגמת עיצוב בתי הכנסת של 'פרוג' בסיור עיצובי ארון הקודש יעקב עזרא
נציגי משרד ראש הממשלה ביקרו במעון 'סולם' יעקב עזרא
למדור לימודים ותעסוקה