ט' כסלו תשפ"א
צילום: באדיבות המצלם
כרטיס אדום
ירוחם שמואלביץ י"א אב תשע"ו    18:01 ח"כים חרדים מאשימים: אפליה בחיפה נגד חרדים

חברי כנסת חרדים שהשתתפו הבוקר בישיבת וועדת החינוך של הכנסת, מאשימים באפליה מגזרית מכוונת וממושכת נגד הציבור החרדי. לטענתם האפליה היא במוסדות לימוד של המגזר החרדי.

ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת קיימה היום דיון סוער סביב מחאת ההורים ואיומי ההשבתה בבית הספר "נתיבות משה" בחיפה. בבית הספר, השייך לחינוך העצמאי וממוקם בשכונת קריית שמואל בעיר.

מהנתונים שעלו במהלך הדיון עולה כי בבית הספר לומדים 420 תלמידים בצפיפות חריגה, כששטחו עומד על כ- 800 מ"ר בלבד. על אף זעקות ההורים והמגעים עם העירייה שנמשכים מעל עשור, טרם נמצא מענה לסוגיה. במצגת שהציגו נציגי ועד ההורים בדיון, נראות הכיתות הצפופות, החצר המאולתרת על גג המבנה ואף מוצגות תמונות של התלמידים משחקים במסדרונות הצרים ועל רצפת השירותים בבית הספר, בהיעדר אפשרויות אחרות.

חברי הכנסת מהסיעות החרדיות, טענו בתוקף כי מדובר באפליה מכוונת וממושכת של האוכלוסייה החרדית בעיר חיפה מצדו של ראש העיר יונה יהב. לדברי ח"כ משה גפני כבר בשנת 2003 הקצה ראש עיריית חיפה דאז עמרם מצנע קרקע לבניית מבנה חדש לביה"ס, אולם לאחר כניסתו לתפקיד, ביטל יונה יהב את ההקצאה וכיום הוא מסרב להכיר באחריות העירייה כלפי בית הספר:  "מדובר בדיון על דמותה של החברה במדינת ישראל. המציאות הזאת של ביה"ס בקרית שמואל היא כתם על חיפה, על החברה הישראלית ועל העם היהודי ככלל. אנחנו עומדים כאן וגרוננו ניכר ומולנו אדישות מוחלטת".

לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי "תשובותיו של ראש העיר לפניותיי בנושא, לפיהן בית הספר אינו בתחום אחריותו אינן עולות בקנה אחד עם החוק. הסמכות והאחריות לחינוך הילדים בתחומה של רשות מקומית מסוימת היא של הרשות עצמה ואולי יש מקום לשלול את אותה סמכות מרשות שכשלה בכך". בהתייחס להשוואה שהציגו ההורים בין בתי הספר השונים בעיר (גודל במ"ר מול מספר תלמידים) אמר ח"כ מרגי כי "המסקנה ברורה וזועקת, לא צריך להיות חד חושים כדי להבין שיש פה פגיעה מכוונת בציבור מסוים".

ח"כ יעקב אשר אמר "ברור שיש פה התנהלות אנטי- חרדית שמנסה להצר את צעדיהם של אותם הורים. לא יתכן שהמדינה ומשרד החינוך יתנו יד לעוולה מסוג כזה". בנוסף, פנה ח"כ אשר ליועציו של ראש העיר ואמר "אתם לא הייתם מוכנים שילדיכם ילמדו שם יום אחד. איך אתם נותנים לדבר הזה לקרות?"

ח"כ אורי מקלב הוסיף: "מדובר בבית ספר שמסכן את התלמידים, גם לימודית וגם בטיחותית. לא מדובר בחוסר יכולת תקציבית או מעשית להתמודד עם הבעיה, אלא בהתנכלות מגזרית ומכוונת מאוד שנעשית לאורך זמן".

אילנה טרוק- ראשת מערכת החינוך, התרבות והרווחה בעיריית חיפה הסכימה כי כל הנתונים שהוצגו בדיון נכונים, אך הסבירה כי מתוך 420 תלמידים- 40% אינם תושבי חיפה והעירייה אינה מקבלת עבורם תקציבים ממשרד החינוך, שכן מדובר בחינוך העצמאי. לדבריה "באופן היפותטי אם לא היו תלמידים מבחוץ היה מספיק מקום במבנה".

יועץ ראש העיר חיפה, מר נמרוד שיין סרב להתחייב כי העירייה תקצה שטח לצורך מבנה חדש ואמר כי "אנחנו לא מנהלים את ענייני העיר בירושלים, אלא בבניין העירייה בחיפה. נשמח להיפגש עם הנהלת ביה"ס וועד ההורים ולנסות להגיע לפתרון". עוד הוסיף שיין כי "חיפה מנהלת את משאביה ונכסיה והם יוקדשו לתושבי העיר בלבד. כמשלם מיסים לא הייתי רוצה לחשוב שהמיסים שלי מממנים תושבים של רשויות אחרות".

מנהל אגף מיפוי ותכנון במשרד החינוך, מר גנאדי קמנצקי אמר כי המקרה כלל לא היה מוכר למשרד החינוך והבטיח כי המשרד יקיים פגישה עם העירייה ויבחן את הדברים.

נציגת ועד ההורים נגה מוסקוביץ אמרה כי "אנחנו במו"מ מול יונה יהב כבר 8 שנים. לפני הבחירות האחרונות הייתה פגישה והוא אמר לנו "אם הייתם מהמרים על הסוס הנכון היה לכם מבנה מזמן". נציגים נוספים מוועד ההורים הכריזו כי אם לא ימצא פתרון ישביתו את הלימודים בבית הספר בראשית חודש ספטמבר- "הילדים יגיעו ללמוד מול משרדי העירייה".

לסיכום הדיון, ביקש ח"כ מרגי ממשרד החינוך להגיש לוועדה דו"ח מקיף על בית הספר והתנאים בו, וכן על הצעדים שמתכנן המשרד לנקוט בסוגיית הבינוי. כמו כן קרא יו"ר הוועדה למשרד שלא לתקצב שום תכנית פיתוח של בתי ספר בחיפה עד שלא ימצא פתרון לביה"ס נתיבות משה ואף אמר כי "הוועדה תפעל מול כל משרדי הממשלה, כדי שיתנו לעיריית חיפה את אותו יחס כפי שמקבלים ילדי קריית שמואל". עוד הוחלט כי ועדת החינוך תקיים סיור בבית ספר נתיבות משה במהלך החודש הקרוב.

הכרמלית הישנה פינתה אמש את מקומה י"ד תמוז תשע"ח
קרונות הכרמלית החדשה בדרך לחיפה כ' סיון תשע"ח
לקראת תרגיל: ספינות מלחמה של נאט"ו הגיעו לחיפה י"א סיון תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. "מסירות נפש על ברכה אחת"
15/08/2016
"מסירות נפש על ברכה אחת"
מסופר על יהודי מירושלים שמסר נפשו על מצוה אחת, והיינו להזדרז תמיד לברך ברכת שהחיינו על פרי חדש.הוא היה עני מרוד, אבל קיבץ פרוטה לפרוטה כדי שמיד כשמגיע פרי חדש, אף שהוא בתחילת עונתו יקר מאוד, רץ מיד לקנותו כדי לברך עליו. בירושלים ביישוב החדש לא היתה חנות כזו שיש בה את כל הפירות החדשים, והיה הולך לקנות הפרי בעיר העתיקה, שם היה חנות בבעלות של ערבי, והיה קונה ממנו הפרי. הערבי תמיד התפלא עליו וגער בו, כי ראה שהוא עני ולמה לא יכול להתאפק מתאוותו לאכול מיד פרי חדש, ולא ימתין עד שיוזל מחיר הפרי, ולא ידע ולא הבין שזה היה משום הברכה,פעם כעס הערבי עליו ע"ז ואמר לו:אני אראה לך את עשירותי ואפ"ה אינני רץ לאוכל מיד פירות החדשות,ולקחו בסוף החנות הרים הבלטה ונגלה לפניו מדרגות שיורד למרתף והראהו אוצר שלם ואמר לו שאף אחד בעולם לא יודע מכך. ויהי היום היהודי בא לחנות לקנות פרי חדש וראה מרחוק קבוצת אנשים סביב החנות והתברר שהערבי מת ובניו לא היו מתאים להם לשמש כירקנים מיד רץ היהודי לוה כסף וקנה את החנות ונתעשר בעושר רב והיה בעל צדקה גדול מאוד.
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה