י"ט אב תש"פ
צילום: pixabay.com
ונשמרתם לנפשותיכם
יעקב עזרא י"ב אב תשע"ו    15:35 זיהום אוויר בישראל וכיצד ניתן להגן על עצמנו?

זיהום אוויר נוצר בגלל גורמים שונים והוא משפיע לרעה על המערכת האקולוגית ואיכות החיים. הפתרונות העיקריים לבעיה הם בין היתר חיסכון בחשמל, התקנת אמצעים ירוקים, עידוד תחבורה ציבורית, הפחתת שימוש בכלי רכב מזהמים וחקיקה מתאימה

ארגון הבריאות העולמי פרסם בשנת 2015 נתון מבהיל לפיו זיהום האוויר בישראל גורם לכ-2,500 מקרי מוות בטרם עת בכל שנה. בחיפה וסביבה קיים זיהום אוויר שנובע ממפעלים ומתחבורה, אך בשאר אזורי הארץ כוללת רשימת הגורמים חלקיקים נשימים, תחמוצת חנקן וחנקן דו-חמצני, גפרית דו-חמצנית, אוזון ופחמן דו-חמצני.

בנוסף, לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פלטו סך כל הרכבים היבשתיים בישראל 48 אלף טונות של חומרים מזהמים לסביבה בשנת 2009. לצורך השוואה, בשנת 2013 נפלטו מתוך 19 תחנות הכוח בישראל רק 90 אלף טונות של תחמוצות חנקן ועוד 84 אלף טונות של תחמוצות גופרית.
בענפי התעשייה, המפעלים העיקריים שיש להם את פוטנציאל זיהום האוויר הגדול ביותר הם מפעלים לייצור חומרי הדברה ודשנים, תעשיות פטרוכימיות, מפעלים לייצור חומרי גלם אנ-אורגניים ומפעלים לייצור מצברים.

הפתרונות לזיהום נמצאים בהישג יד

על אף האמור לעיל, יש פתרונות לזיהום אוויר וחלקם כבר נמצאים בהישג יד. מטרתם של הפתרונות השונים היא להגן עלינו ולמנוע פגיעה בלתי הפיכה במערכת האקולוגית ובאיכות החיים. הפתרון המהיר והיעיל ביותר הוא קודם כל לחסוך בחשמל. את זה אפשר לעשות באמצעות הפעלת מכשירים חשמליים רק על פי צורך, כמו גם התקנת אמצעים חסכוניים כמו נורות חשמל ירוקות, מאווררי תקרה במקום מזגנים וכן הלאה.

שנית, יש לעודד תחבורה ציבורית ולהפחית את השימוש בכלי רכב מזהמים. אפשר לעבור לנסיעה על אופניים או רכבת חשמלית, להתאגד לטובת נסיעות משותפות עם חברים וקולגות ובמידת הצורך להוריד את מחירי התחבורה הציבורית. במקביל, נהגים עם רכבים פרטיים נדרשים לתת עדיפות לדגמים לא מזהמים. כבר עכשיו יש מגמה הולכת וגוברת של מכוניות כאלה, כמו למשל סוזוקי BALENO בדרגת 2-3 (בהתאם לדגם) מתוך סולם של 15 במדדי הזיהום.

מתי המדינה צריכה להתערב?

כדאי שהמדינה תתערב מוקדם ככל האפשר בנושא זיהום האוויר בישראל. אפשר לחוקק בנושאי הגבלת זיהום האוויר ושמירה על איכות הסביבה, להגביר את הקמפיינים הקוראים למחזור ולתת לציבור כלים להשתתף במאבק. המדינה גם יכולה להחליט על מעבר לשימוש בדלק פחות מזהם (כמו גז) ובמקביל להגביר את השימוש במקורות אנרגיה ירוקה: שמש, רוח ומים.
 
מערך חינוך והסברה יוכיח את עצמו בטווח הקצר והארוך וימנע את המשך זיהום האוויר בישראל. כל הגורמים הרלוונטיים נדרשים להתאגד יחד על מנת להשיג את המטרה, אך יש גם אחריות אישית לכל אזרח ואזרח. השאיפה היא למנוע את הזיהום כדי למנוע סיכונים בריאותיים ואולי גם להציל חיים.


ליצמן: הזיהום בכיכר השבת יותר גרוע ממפרץ חיפה כ"ט שבט תשע"ו
אובך כבד בכל רחבי הארץ כתוצאה מסופת חול כ"ד אלול תשע"ה
יהב הודה לשר גבאי על התכנית לשינוי פני חיפה כ"ז סיון תשע"ה
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות