ז' סיון תש"פ
אשר הלפרין י"ד אב תשע"ג    14:43 צעירה בת 25 חזרה לחיים אחרי שעה של דום לב

נס בבית החולים רמב"ם בחיפה, צעירה כבת 25 שעברה תאונה קשה, קיבלה דום לב רגע לפני שהשתחררה מבית החולים, אחרי שעה חזרה לחיים בדרך נס וכנגד כל הסיכויים.

סטודנטית להיסטוריה ואנגלית מחיפה כבת 25, הספיקה בתוך חודש וחצי להסתכל למוות בעיניים פעמיים, ולחזור לחיים.

 

לפני כחודש וחצי היתה מעורבת בתאונת דרכים קשה, כאשר התנגשה עם רכבה באוטובוס. כתוצאה מכך, סבלה הצעירה מפגיעה רב מערכתית והובהלה לרמב"ם, שם שהתה במשך יומיים במחלקה לטיפול נמרץ ומשחלה הטבה במצבה, הועברה לאשפוז במחלקה האורתופדית.

 

את התאונה הקשה היא שרדה, ולפני כשבוע וחצי התכוננה לצאת מרמב"ם לשיקום. ממש כשהיא מתכוננת ליציאתה מבית החולים, החלה לחוש ברע כשהיא סובלת מקוצר נשימה פתאומי. מצבה במהירות, והיא התמוטטה במחלקה כתוצאה מדום לב.

 

צוות המחלקה הזעיק צוות החייאה שהחל לטפל בצעירה במהירות. דר' ירון בר-לביא ודר' עמי מאיו מהמחלקה לטיפול נמרץ, התחילו לבצע בה החייאה, בזמן שדר' מיכאל קפליוביץ, מטיפול נמרץ לב, מבצע בדיקת אקו לב, במטרה להבין את סיבת התמוטטותה של הצעירה.

 

מהבדיקות עלתה הערכה כי קרישי דם גדולים חסמו את זרימת הדם היוצאת מליבה של פישברג, מה שהוביל לדום לב.

 

על מנת לאמת את ההערכה יש לבצע בדיקות נוספות, אולם בשלב זה, הצעירה היתה ללא דופק כבר דקות ארוכות והזמן דוחק.

 

בשלב זה הגיע למקום צוות המחלקה לניתוחי לב, אשר הוזעק זמן קצר קודם לכן. הרופאים, בראשם מנהל מחלקת ניתוחי לב, פרופ' משנה גיל בולוטין, מבצעים הערכה נוספת ומחליטים, כנגד כל הסיכויים, על ניתוח חירום ללא בדיקות נוספות. המטרה: לנסות להוציא את קרישי הדם שחוסמים את הלב ולהציל את חייה של הצעירה. 

 

תוך כדי החייאה רצופה, במחלקה, במסדרון ובמעלית, היא מובהלת לחדר הניתוח. צוותים נוספים מצטרפים למשימה הכמעט בלתי אפשרית, כאשר שלושה רופאים מעסים את ליבה ברוטציה במשך יותר משעה.

 

עם הגעתה לחדר הניתוח, חוברה למכונת לב-ריאה, כאשר פרופ' משנה בולוטין, יחד עם רופאי המחלקה, דר' קארי תיתינן ודר' זיו בקרמן, פותחים את החזה ואת העורק הריאתי, ושולפים ממנו מספר קרישי דם גדולים.

 

במהלך הניתוח, שארך כשעתיים, המשיכו הרופאים לעסות את ליבה ולהנשים אותה, תחת פיקוחו של דר' אבישי זיסר, מנהל היחידה להרדמה, לב חזה. עם סיום הניתוח, החל ליבה של הצעירה להתאושש בנס.

 

"כמעט לא דיברנו בינינו", משחזר פרופ' משנה בולוטין את הדרמה בחדר הניתוח, "הסנכרון היה מדהים וכולנו עבדנו כמו תזמורת, כדי לבצע את מה שנראה כמעט בלתי אפשרי. כאשר ראינו שליבה של הצעירה מתאושש, שמחנו כולנו, אך באופטימיות זהירה. הסיכוי שמישהו יתאושש  בצורה מלאה מאירוע כזה הוא מזערי. בדרך כלל, אחרי 45 דקות מפסיקים החייאה ומכריזים על מוות. אלנה היתה בהחייאה למעלה משעה. לא ידענו אילו השלכות נוירולוגיות יהיו לזה".

 

מחדר הניתוח, עברה אל המחלקה לטיפול נמרץ ניתוחי לב, שם היתה יומיים כשגופה מקורר- טיפול שמטרתו לצמצם נזק מוחי ולסייע בהתאוששות הגוף מהטראומה שעבר. להפתעת הצוות הרפואי, כאשר היא התעוררה במחלקה היא לא סבלה מנזק נוירולוגי כלל.

 

את הימים הבאים העבירה הצעירה במחלקה לניתוחי לב, תחת פיקוחו של הצוות הרפואי והסיעודי במחלקה.

 

ביום חמישי האחרון, היא עזבה על רגליה את רמב"ם ויצאה לשיקום, כאשר היא לא זוכרת הרבה ממה שעבר עליה בשבוע האחרון. את פרטי האירוע היא קיבלה מצוות המחלקה והוריה.

 

"כל הנסיבות פעלו לטובתה", מסביר פרופ' משנה בולוטין, "העובדה שהיא בחורה צעירה, העובדה שזה קרה בבית החולים, העובדה שהתחילו את ההחייאה מהר מאוד, והעובדה שהצוות הרפואי קיבל את ההחלטות הנכונות במהירות. לא כל יום אנחנו זוכים להיות חלק מסיטואציה כל כך דרמטית, עם סוף טוב". ברוך ה'.


באופן פתאומי: הרה"ח ר' יעקב פוגל ז"ל - למנוחות כ"ג חשון תשע"ח
חרדית שטסה לביתה בבלגיה התמוטטה במטוס ונפטרה כ"ו תשרי תשע"ח
טרגדיה: על במת התזמורת נפטר צעיר בשמחת הבר מצווה י"א סיון תשע"ו
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. חיים והמוות ביד הלשון
24/07/2013
בזכות הצניעות
אפשר להנצל בזכות הצניעות
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות