י"ד סיון תש"פ
צילום אילוסטרציה.
אשר הלפרין כ"ז תמוז תשע"ג    10:48 1,200,000 ₪ על רשלנות הצוות הרפואי בחדר הלידה

בית משפט פסק פיצויים של 1,200,000 ₪ בגין רשלנות של הצוות הרפואי בחדר לידה בבית חולים, "אלו מקרים שלמרבה הצער מתרחשים לעיתים קרובות, על ההורים לדעת מהן זכויותיהם", מסביר עו"ד אלי מאור מבני ברק מומחה לתביעות ברשלנות רפואית.

בשנים האחרונות קיימת עליה משמעותית במספר התביעות המוגשות בגין רשלנות רפואית נגד בתי חולים וזאת גם בציבור החרדי, בו מאופיינות בעיקר הגשת תביעות בגין רשלנות רפואית בחדר לידה בבתי החולים השונים.

 

לאחרונה פסק בית המשפט פיצויים של 1,200,000 ₪ לבני זוג בגין רשלנות של הצוות הרפואי בחדר לידה בבית חולים בארץ.

 

לאור מקרה זה, פנינו לעו"ד אלי מאור מבני ברק, מומחה לתביעות נזיקין ולרשלנות רפואית, ושמענו ממנו, מתי יש מקום לתבוע ומה סכום הפיצויים שעשוי להתקבל בגין רשלנות בכלל ובפרט בחדר לידה.

 

מהי רשלנות רפואית?

"ע"פ החוק בישראל על רופא, אחות או מיילדת, או כל אחד מהצוות הרפואי ישנה החובה לתת את הטיפול הטוב ביותר שניתן לתת למטופל וזאת בין היתר בהתאם לחוק זכיות החולה.

 

"רשלנות רפואית היא מקרה שבו רופא או מוסד רפואי, כדוגמת ביה"ח או קופת החולים, הפרו את חובת הזהירות שלהם כלפי המטופל".

 

מתי ניתן לתבוע בגין רשלנות רפואית?

"ניתן לתבוע בגין רשלנות רפואית כאשר בעקבות הרשלנות הרפואית נגרם למטופל נזק בגוף לצמיתות. לדוגמא: פיצויים של מיליוני שקלים נפסקו במקרים בהם הוכח כי הצוות הרפואי בחדר לידה לא פעלו כנדרש בהתאם לסטנדרט הרפואי המקובל , מה שגרם לילד לסבול ממצוקה ממושכת ולהיוולד עם בעיות רפואיות.

 

במקרים כאלו ביהמ"ש קבע כי הייתה רשלנות רפואית של הצוות הרפואי ופסק להוריי הילוד פיצויים שעמדו של סכומים של מיליוני שקלים.

 

"יש לזכור כי רשלנות רפואית יכולה להיות גם במעשה אבל גם במחדל, כלומר מקרה שרופא צריך לשלוח מטופל/ת לבדיקה ולא עשה כן, או מקרה שמטופל חולה במחלה כלשהי והרופא מפספס את האבחנה שלו - כל אלו, בתנאי שבסופו של יום נגרם למטופל נזק, נחשבים למקרי רשלנות רפואית שבגינם ניתן לתבוע.

 

מה חשוב לעשות כשקורה מקרה של רשלנות רפואית?

חשוב ביותר לרכז את כל התיעוד הרפואי הקשור למקרה ע"י פניה למחלקת רשומות רפואיות של ביה"ח. במקביל יש להיוועץ עם עו"ד שמתמחה ברשלנות רפואית ויש לו ניסיון בהגשה וניהול תביעות מול מוסדות רפואיים".

 

כמה כסף ניתן לקבל בשל תביעה ברשלנות רפואית?

"התשובה תלויה בשני גורמים עיקריים: גורם אחד הוא נתוניו של הנפגע, והכלל הוא שככל שהנפגע הוא יותר צעיר, כך סכום הפיצוי יותר גבוה, כך שתיק של תינוק בן 8 חודשים שווה פי כמה וכמה מתיק של נפגע קשיש. הגורם השני הוא עוצמת המעשה של הרשלנות הרפואית והנזק שהוא הותיר. ככל שהרשלנות יותר זועקת השמיימה ויותר קשה בהשפעותיה על הנפגע, כך סכום הפיצוי יהיה יותר גבוה. לדוגמא, תיק שהגיע לטיפולי של בחור צעיר בסביבות גיל 22-23 אשר הגיע לבי"ח גדול במרכז הארץ לעשות ניתוח לריסוק אבנים בכיס המרה. לצערו, המרדים, מתמחה חסר ניסיון, נתן לו זריקה ובמקום להרדימו, גרם לפגיעה קשה בו עד כדי כך שהיה שרוי בתרדמת זמן ממושך. לאחר המקרה הנפגע נותר עם נכות הן פיזית והן נפשית, ובמקרה הזה השילוב של גיל הנפגע ועוצמת הפגיעה הביאו לפיצוי גדול ביותר".

 

מהו שכר הטרחה שנגבה ע"י עורכי דין בתביעות ברשלנות רפואית?

"הדבר החשוב ביותר בתיק במערכת היחסים בין עורך הדין ללקוח הוא עניין יחסי האמון. בלי יחסי אמון בין עורך הדין ללקוח לא יהיה ניתן להשיג ללקוח מקסימום פיצוי.

 

"לכן, השיטה המועדפת היא השיטה לפיה שכר הטרחה העיקרי משולם לעורך הדין באחוזים בסוף הטיפול בתיק מהסכום שהצליח להוציא ללקוח. כך לדוגמא, אם בסוף הטיפול בתיק, עורך הדין איננו מצליח להוציא פיצוי ללקוח, אזי עורך הדין גם לא יזכה בשכר טרחה".

 

האם יש חשש לתבוע מוסד רפואי שבו עדיין מקבלים טיפול רפואי?

"אין כל חשש. כל מוסד רפואי, רופא או צוות רפואי כלשהו מבוטחים ע"י חברת ביטוח, כך שברגע שמוגשת תביעה, העניין בד"כ עובר לטיפולה של חברת הביטוח המנהלת את התיק, וגם היא זו משלמת את סכום הפיצוי לנפגע.

 

"עוד חשוב לציין, כי על עורך הדין המטפל בתיק, החובה לשמור על הדיסקרטיות של הלקוח באופן מוחלט. בתיקים בהם מדובר בקטינים, כלומר מתחת לגיל 18, יש נוהג בבתי המשפט, שאפילו אם פסק הדין מתפרסם, אזי לא מפרסמים את שמו של הילד, אלא כותבים "פלוני אלמוני".


ביהמ"ש בארה"ב: על איראן לשלם פיצויים לקורבנות פיגוע בירושלים כ' אדר תשע"ו
שוטר שתלש פאות לחרדי ישלם עשרות אלפי שקלים ז' תמוז תשע"ה
תרעומת: נפגעים מזריקות אבנים לא קיבלו החזרים י"א כסלו תשע"ה
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. לנו קרה מקרה יותר נורא...
05/07/2013
שרה
המקרה הטרגי שלנו פורסם באתר נפגעי רשלנות רפואית: Rashlanut.co.il
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות