ז' שבט תשפ"א
עיר התורה והפקקים
שלמה רייכמן ד' שבט תשע"ז    18:24 בדיקת לדעת: מה קורה לתנועה בבני ברק ?

מי שמהלך בימים אלו ברחובות בני ברק שומע בעיקר מוזיקה אחת: צפירות מכוניות ארוכות ונואשות. צפירות המבטאות מצוקה ותסכול ממצב התנועה המחמיר והולך בעיר התורה והחסידות. ומה יש לעירייה לומר על כך ? סקירה.

העיר בני ברק מככבת מזה שנים בראש רשימת הערים הצפופות בישראל, וזה כבר נתון גלוי וידוע. העיר תוכננה מלכתחילה עבור כמה עשרות אלפי איש, והיא מונה כיום למעלה ממאה ושמונים אלף תושבים שיחי'.

בעקבות כך מצב התנועה בבני ברק לא מזהיר גם בימים רגילים, כאשר אל העומס הטבעי עקב ריבוי רכבים פרטיים ורכבי תחבורה ציבורית, יש להוסיף עוד עשרות קווי אוטובוסים בינעירוניים המטיילים ברחובות העיר הצפופה מדי יום, בעיקר בשעות העומס. מעמדה הייחודי של בני ברק במגזר החרדי הביא למצב בו ערים רבות בישראל שולחות מדי יום נציגות מכובדת לרחובות העיר, בדמות קווים בינעירוניים הנוסעים באיטיות ומעלים ומורידים נוסעים במשך כל שעות היום.

בשנה האחרונה נוספו מספר נתונים בעייתיים שהפכו את התנועה בעיר התורה והחסידות לקטסטרופה של ממש, גם ברכב פרטי וגם בתחבורה הציבורית. ראשית, עיריית בני ברק מבצעת  עבודות פיתוח תשתיות בכבישים לאורך רחובות רבים ומרכזיים בעיר, דבר מבורך כשלעצמו. דא עקא, שעם השלמת העבודות התברר שמישהו החליט שהפתרון הנכון לעומסי התנועה בבני ברק טמון דווקא בצמצום רוחב נתיבי התנועה בכבישים רבים, ומדובר גם על צירים מרכזיים ועמוסים כמו ציר הרב שך בין רחוב רבי עקיבא לרחוב השלושה. בנוסף, במקרים רבים לא נבנו כלל מפרצי תנועה בתחנות האוטובוס, דבר המבטיח סגירה מלאה של הנתיב כאשר האוטובוס עוצר במרכז הכביש בשביל להעלות ולהוריד נוסעים. 

במסגרת עבודות התשתית אף צומצם משמעותית מספר מקומות החנייה בצידי הכביש, דבר המעמיס על התנועה הצפופה גם ככה, כאשר מאות מכוניות מסתובבות סביב עצמן במאמץ למצוא חנייה פנויה. מדובר במהלך תמוה בלשון המעטה, כאשר בעיר הסובלת ממחסור חמור במקומות חנייה, כמו גם מעומסים בלתי סבירים לאורך הרחובות הראשיים, צריך להתמקד בהרחבת נתיבי התנועה והוספת מקומות חנייה, ולא להיפך.

אם לא די בעומסים אלו, בשבוע האחרון הסיוט התחבורתי בעיר החמיר עוד יותר, עקב העבודות על הרכבת הקלה בציר ז'בוטינסקי, עבודות שהביאו לצמצום צירי התנועה בכביש ולעומסים בלתי סבירים ברוב שעות היום. הדבר תורגם כמעט מיידית לפקקים אינסופיים גם בצירי התנועה המובילים ליציאה מהעיר ברחוב השומר והרחובות הסמוכים. הדבר נכון שבעתיים בשעות האיסוף והפיזור של רבבות תלמידים כ"י הלומדים במוסדות החינוך הפרוסים באזור.

בימים האחרונים חשים תושבי בני ברק מעין שותפות גורל עם אחיהם בעירירושלים, הסובלת אף היא משביתה המשתקת את עיר הבירה. תושבים רבים בעיר בני ברק  הביעו בפני כתב 'לדעת' זעם על המצב שנוצר והבהירו כי הם חשים במצור תחבורתי, כאשר לא ברור האם קברניטי העיר והאחראים על התנועה מודעים מספיק למתרחש בכבישי העיר.   

העברנו את הכתבה לעיריית בני ברק ולהלן תגובתה:

אם הקשיים הגדולים בתנועת כלי-הרכב בצומת הרחובות אהרונוביץ (השומר)-ז'בוטינסקי בבני-ברק והסביבה ימשכו, כתוצאה משינויי התנועה שנקבעו ולא יווצר שיפור משמעותי במצב, בשל עבודות חברת נת"ע- הרכבת הקלה, לא יהיה מנוס להרב חנוך זייברט, ראש העיר מלפנות לגורמים הבכירים ביותר במשרד התחבורה להפסיק זמנית את השינויים עד למציאת פיתרון שבאזור זה.

בד בבד, פתח אגף התשתיות של העירייה נתיב נוסף ברחוב רבי לוי יצחק הסמוך, בכיוון רח' ז'בוטינסקי, שהביא לשיפור מסוים, נפתח גם נתיב נוסף מרח' סוקולוב לרח' ז'בוטינסקי מול רחוב אבו-חצירא שלא היה קיים בעבר ומתוכננת פתיחת מסלול יציאה נוסף משיכון ה' הסמוך, ובכך להקל במצב.

אברהם טננבוים, מזכיר העירייה ודוברה מסר כי מאז תחילת עבודות הקמת הרכבת הקלה לאורך רח' ז'בוטינסקי בבני-ברק ובערים שכנות, היה ברור לאגף התשתיות והפיתוח של העירייה, בהנהלת הרב חנוך זיידמן, כי עבודות הקמת הרכבת, שאושרה ע"י הממשלה ועתידות להימשך עוד שנים אחדות תגרומנה לקשיי תנועה לאורך המסלולים השונים, ויש צורך, כל העת, בפיתרונות תחבורתיים זמניים, אך יחד עם זאת שינויים שיביאו לשיבוש קשה של המצב התנועתי יכולים להימשך ימים אחדים, אך לא לאורך זמן.

ידוע גם שבתימ"ש נותנים עדיפות לתכניות "הרכבת הקלה", וכאשר סוחרים נאלצו, לאורך מתחם העבודות בתל-אביב, לסגור את עסקיהם ולהיאבק קשות מבחינה כלכלית נתן ביהמ"ש את העדיפות להמשך ביצוע העבודות והבהיר, כי מדובר בפרויקט ממשלתי גדול ביותר, שאושר ע"י הממשלה, וגם אם נפגעים ממנו עשרות או מאות סוחרים לאורך נתיב העבודות, יש לקחת בחשבון שהרכבת הקלה מיועדת לשירותם ולרווחתם של מאות אלפי נוסעים במשך כל ימות השנה.

ברם, עמדת עיריית בני-ברק, היא שגם אם מובן שעבודות בהיקפים כה גדולים מקשים על תנועת כלי-רכב, הרי שאין העירייה יכולה לעבור לסדר-היום אם העבודות פוגעות בצורה כה קשה, כפי שהן באות לידי ביטוי בצומת הרחובות, ומשום כך, גם אם אין בידה אפשרות חוקית לשנות את מדיניות העבודות והנתיבים של חב' נת"ע, יאלץ, הרב חנוך זייברט, ראש העיר לפנות לצמרת משרד התחבורה בבקשה להפסיק, זמנית, את העבודות עד למציאת פיתרוונת שיאפשרו את חידוש העבודות מחד גיסא והקלה בעומסי התנועה בסביבה מאידך גיסא.


צפו: מה עושה בלון תצפית במרכז העיר בני ברק? י"ג תמוז תשע"ח
ואלו התירוצים שנשמעו בבני ברק למס הכנסה ו' תמוז תשע"ח
צפי לפקקים ועומסי תנועה כבדים היום בבני ברק כ"ז סיון תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. טעימה חמוצה
31/01/2017
ירושלמי
אתמול חזרתי מב"ב לירושלים קו 402 יצא ב15:00 , עליתי עליו בצומת רבי עקיבא ז'בוטינסקי ב15:15 (סביר). הגענו לתחנה האחרונה (בגהה) רק ב16:15 !!!!
הגב לתגובה
2. סיוט ! לוקח שעה לנסוע ק"מ אחד
31/01/2017
דוד
אתמול לקח לי שעה להגיע מהשומר/רבי עקיבא לקוקה קולה. פשוט סיוט !!!!!!!!!!!
הגב לתגובה
3. לא לתת לעירייה להתחמק מתשובות
01/02/2017
שלמה
מישהו באגף ההנדסה/תשתיות/תחבורה/לא יודע פשוט החליט להתעלל בנהגים ברחבי העיר... הרחבת המדרכה על חשבון הכביש לאורך ר' עקיבא ואז 2 אוטובוסים לא יכולים לעבור וזה יוצר פקק תנועה... צימצום מקומות חניה לטובת הרחבת המדרכות... אנשים שהולכים על הכביש גם כך ולא משתמשים במדרכה... בושה וחרפה, וכאשר אתה שואל אנשים שבתחום אתה מקבל תשובות מגוחחות.
הגב לתגובה
4. היכן תשובת העיריה?
01/02/2017
תושב העיר
אין כל התייחסות לנעשה ברחוב הרב שך.
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ירושלים: כ-1,600 תושבים השתתפו באירוע בריאות לגברים יעקב עזרא
הכרמלית הישנה פינתה אמש את מקומה ירוחם שמואלביץ
בגלל הנוהל - 500 תלמידות חרדיות יאלצו לעזוב את בית הספר ירוחם שמואלביץ
צפו: מה עושה בלון תצפית במרכז העיר בני ברק? ירוחם שמואלביץ
ביתר עילית: שריפה פרצה בכיתת הלימוד תוך כדי לימודים שלום בר ששת
למדור מקומי