ז' שבט תשפ"א
צילום: משה מילנר / לע"מ
המאמר והתגובה
ארי שבקס ד' אדר תשע"ז    10:05 עיריית בני ברק מציגה: נסיעה לשום מקום

כתב לדעת ארי שבקס - תושב העיר בני ברק, כתב מאמר הסוקר את המתרחש בעיר התורה והחסידות מבחינה תחברותית. לא תאמינו מה הייתה תגובת העירייה לסקירה הלא מחמיאה בלשון המעטה. כל הפרטים - בפנים.

תושבי בני ברק מרגישים את זה היטב. מרגישים את הכרסום המתמשך באיכות החיים בעיר התורה והחסידות. מרגישים את ההזנחה העירונית והזלזול הבוטה בצרכי התושבים. מרגישים את הפקקים ועומסי התנועה הבלתי אפשריים ברוב שעות היום. מרגישים את ההתנהלות החובבנית של האמונים על פיתוח תשתיות התחבורה. מרגישים שמשהו רע עובר על עיריית בני ברק, זו שאמורה לנהל את העיר ולטפח את איכות החיים בה למען תושביה.

והאמת שזה לא ממש מפליא. ההנהגה הפוליטית בעיר ממילא לא נבחרת על ידי התושבים. התפקוד של המערכת המוניציפאלית כלל לא עומדת למבחן הבוחר. המינויים הבכירים בעירייה ממילא נסגרים בדילים פוליטיים ללא כל קשר ליכולת, לכישורים ולמחויבות לדאוג לצרכי הציבור. אין לשום פקיד בעירייה, בכיר או זוטר, ממה לחשוש. המשכורת מובטחת. הקריירה יציבה. בקיצור, לא יקרה כלום כי אין כלום. ממילא תחושות התושב וצרכיו העירוניים מעניינים כקליפת השום.

אבל למרות הביטחון שחשים ראש העיר, חברי המועצה והפקידות הבכירה, בעבר היו תקופות שהתושבים הרגישו שהעיירה לפחות מתחשבת בהם. מנסה לא להוציא אותם מהכלים. שמישהו באמת עושה את תפקידו ומנהל את העיר לרווחת התושבים. לא בגלל שיש לתושב אפשרות למנוע את בחירתו לעתיד, אבל לפחות בשביל הרצון להיות הוגן והצורך למלא באמונה את השליחות הציבורית. ההיסטוריה של בני ברק ידעה עליות וירידות מבחינת תפקוד המנגנון העירוני, אבל נראה שבשנים האחרונות אנחנו בירידה תלולה במיוחד.

מאיפה נתחיל ? בתחבורה כמובן. אף אחד לא מצפה שבני ברק תהנה מרמת התחבורה של הרצליה פיתוח או רמת אביב ג'. הנתונים ידועים, המספרים מוכרים והמגמות ברורות. למרות זאת, הקטסטרופה התחבורתית בעיר מחריפה והולכת, ונראה שאיש מקרב האחראים לעניין בעיריית בני ברק אפילו לא מודע למתרחש. אולי הם לא בארץ מספיק, או שלא יוצא להם להסתובב הרבה בעיר, אבל בכל מקרה אין להם מושג מה עוברים תושבי העיר ברמה התחבורתית. 

לא מדובר רק בעבודות על הרכבת הקלה, שתוכננו בלי להתחשב כלל במאפייני העיר העמוסה גם ככה מבחינת התנועה בכבישים. גם לא ברור מה מתכוונת העירייה לעשות כאשר הרכבת הקלה אכן תתחיל לפעול ורבבות נוסעים יחנו את רכביהם בבני ברק, משם ימשיכו עם הרכבת לכיוון תל אביב. גם בלי עבודות אלו נראה שאיו יד מכוונת בנושא התחבורה, אין תכנון לטווח הארוך ובוודאי שלא לטווח המיידי. 

על זה יש להוסיף את נושא הדוחות השערורייתיים בעיר. לצד השיתוק המוחלט בכל הקשור לשירות מינימאלי לאזרח, הרי שמבחינה אחת העירייה פעילה ונמרצת מאוד: פקחים וקנסות. תוך ניצול העובדה שהעירייה ברשלנותה הפכה את העיר לבלתי אפשרית לחנייה חוקית, גויסו עשרות פקחי תנועה נמרצים המחלקים דוחות תנועה בכל רגע נתון ברחובות העיר, לטובת מילוי הקופה העירונית וחלוקת משכורות לפקידים מיותרים וחסרי כל תועלת לתושב.

יצוין כי, נהג החונה בצורה המפריעה לתנועה אכן חשוב שייקנס, בכדי לשמור על הסדר. אבל אל דאגה. הפקחים ממש לא מתעניינים בזרימה תקינה של התנועה, הם מחלקים דוחות בעיקר ברחובות צדדיים, בהם אנשים חונים באדום לבן מחוסר ברירה, בלי שהדבר יפריע כהוא זה לתנועה. כאמור, ברוב המקרים מדובר באשמת העירייה, שלא מתפקדת מבחינה תחבורתית ולא מספקת מקומות חנייה בהתאמה מינימאלית לצרכי התושבים.

בשנה האחרונה העיירה אף מבצעת עבודות תשתית ברחובות מרכזיים בעיר, ולא צריך עין מקצועית בשביל להבחין בליקויים הרבים והשינויים התכופים בעבודות חיוניות אלו. מעבר להתמשכות בלתי סבירה של העבודות, והעדר טיפול בכבישים רעועים רבים, הרי שברוב המקרים בסיום העבודה מתברר שמצב התנועה רק החמיר בעקבות העבודות. מקומות חנייה רבים מבוטלים וכבישים מרכזיים צומצמו בשטחן, דבר הגורר עומסי תנועה כבדים אף יותר.

ה"עיתונות" המקומית משמשת בפועל כעלוני פרסום  להודעות העירייה, ובכך הם מועלים בתפקידם הציבורי ונמנעים מלתת ביטוי לדעת הקהל בנוגע לפעילות העירייה. אבל מהם אין ציפיות אז גם האכזבה לא קיימת. בתקופה האחרונה הזעם הציבורי מקבל ביטוי בדרכים חלופיות, כולל עצומה שהושקה השבוע נגד מצב התחבורה בעיר, והיא מופצת בקבוצות הבני ברקיות הגדולות.

בכל תחומי החיים ניכרת הדרדרות משמעותית בשירותי עיריית בני ברק לתושב, אבל בנושא התחבורה מדובר כבר בחוצפה שוברת שיאים, בצפצוף ארוך ומתמשך על התושבים וצרכיהם. בכל רשות מקומית אחרת נבחרי הציבור היו מזמן מחשבים את קיצם הפוליטי לאחור לאור התנהלותם, אולם בבני ברק נראה שאין להם כל סיבה לדאגה. מה שהיה הוא שיהיה, והתושבים ימשיכו לקטר בלי לזכות למענה כלשהוא.

העברנו את המאמר לעיריית בני ברק לקבלת תגובה כמקובל. שימו לב למה שקיבלנו במקום תגובה. כל מילה נוספת מיותרת לחלוטין.


ירושלים ובני ברק מובילות במספר דו"חות החניה כ' שבט תשע"ח
בני ברק: ירידה בשיעור הפריצות בעיר בשבתות וחגים כ"ו תשרי תשע"ח
מחדל ההסעות: עיריית בני ברק ביטלה את המכרז הכושל י"ד אלול תשע"ז
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. רעשקיש
02/03/2017
רארשרע
צודקים במאה אחוז צריך לעשות לזה סוף די להשתלטות של אנשים פרטיים על העיר
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
ירושלים: כ-1,600 תושבים השתתפו באירוע בריאות לגברים יעקב עזרא
הכרמלית הישנה פינתה אמש את מקומה ירוחם שמואלביץ
בגלל הנוהל - 500 תלמידות חרדיות יאלצו לעזוב את בית הספר ירוחם שמואלביץ
צפו: מה עושה בלון תצפית במרכז העיר בני ברק? ירוחם שמואלביץ
ביתר עילית: שריפה פרצה בכיתת הלימוד תוך כדי לימודים שלום בר ששת
למדור מקומי