15
יום

שהם שני שבועות ויום אחד לעומר

 ל' ניסן תשפ"א
שערי צדק מתכוננת לשבועות
ירוחם שמואלביץ י"ג אייר תשע"ז    08:00 מאכלי חלב בחג השבועות? לא כולם נהנים

משרד הבריאות בראשותו של השר ליצמן, מתכנן המשך למהפכת טיפולי השיניים לילדים, ובקרוב צפויות מרפאות פרטיות לקבל את הילדים לטיפול, מה שעד עתה ניתן באמצעות קופות החולים בלבד. המטרה: לקצר את זמן ההמתנה בתורים.

חג שבועות הוא חגיגה גדולה לחובבי החלב אבל יש אנשיםשמתמודדים מדי יום עם אלרגיה לחלב, שלעיתים גם מסכנת חיים. כשזה מגיע לילדים הבעיההופכת להיות יותר מורכבת וההורים צריכים למצוא פתרונות יצירתיים כדי לשמור על ילדיהםמפני הסכנות שעלולות לקרות. המומחים לאלרגיה מהמרכז הרפואי שערי צדק, עושים לנוסדר בדברים.

 

אלרגיה לחלב הינה האלרגיה השכיחה ביותר למזוןומופיעה אצל קרוב ל-3% מהאוכלוסייה. אלרגיה זהו מצב בו הגוף רואה בלקטוז (סוכר החלב)גורם זר ולכן נלחם נגדו ואז גופינו מגיב בתגובה אלרגית כנגד החלב. (בניגוד למצב שלאי-סבילות ללקטוז, שאז לאדם חסר האנזים הנקרא לקטאז, שזהו האנזים המפרק את הלקטוז(סוכר החלב), ואז הלקטוז מגיע למעי שלנו כאשר הוא לא מפורק וגורם במערכת העיכול לגזים,נפיחות, בחילות ושלשולים)

 

התגובה האלרגית שהינה המשמעותית ביותר והמכונהתגובה אלרגית מידית לחלב, יכולה להתרחש דקות עד שעה כשתינוק, ילד או מבוגר נחשפיםלחלב. התגובה יכולה להיות מפריחה מגרדת בלבד ועד נפיחות, קוצר נשימה, תחושת חנק,איבוד הכרה ואף מוות.

 

אלרגיה לחלב מתגלה לרוב בינקות, לרוב עם החשיפותהראשונות של התינוק. כמו בכל תגובה אלרגית הדיווח של החולה או הוריו הוא הבסיסלאבחון של התגובה האלרגית.

 

תינוקות וילדים הסובלים מאלרגיה לחלב חייבים לקבלייעוץ של דיאטנית על מנת להשלים את החסר התזונתי הנלווה לאי אכילת מוצרי חלב,בעיקר את החסר בחלבון וסידן.

 

בניגוד לאלרגיה לבוטנים, אגוזים ודגים אלרגיה מידיתלחלב חולפת ברוב המקרים עד גיל הבגרות (כ-80%  מהסובלים מאלרגיה לחלב יבריאו עד גיל 16), כאשרככל שהילד גדל הסיכוי להבראה והעלמות האלרגיה יורד.

המעקב בהמשך כולל טסט עורי חוזר כל 6- 12 חודשים. במידה וישעדות בטסט העורי (וכן בהמשך בבדיקת דם) להעלמות האלרגיה – הילד מוזמן לביצוע תגרפומי – כלומר טעימת חלב בכמות הולכת ועולה תחת השגחה! מלאה במרפאת האלרגיה המצוידתבצוות וציוד המתאים לטיפול בתגובה אלרגית חריפה. 

 

דרך הטיפול הטובה ביותר באלרגיה למוצרימזון היא הימנעות מאותם מוצרים שמעוררים את התגובה האלרגית (חשוב לדעת שלפעמים האלרגניםיכולים לגרום לתגובה גם על ידי נוכחות באוויר). לכן יש להקפיד לברר מהם רכיבי המנהבעת אכילה מחוץ לכותלי הבית. לקרוא בעיון רב את התוויות על מוצרי המזון.ארצות הברית ומדינות רבות אחרות מחייבות את חברות המזון לציין על מוצריהן בשפה פשוטהוברורה אם הם מכילים אלרגנים.

והעיקר שיהיה לכם חג בריא ושמח!


ליצמן מעריך: בחירות במאי - אך נדרש פתרון לגיוס ח' תמוז תשע"ח
מה מאחוריי דרישת ליצמן לסגור את 'מחנה יהודה' י"ח סיון תשע"ח
ליצמן וגפני לנתניהו: יש לזרז מיידית את חוק הגיוס ב' סיון תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות