כ"ו שבט תש"פ
תמונת אילוסטרציה צילום: פיוטר פליטר
רחלי לוין ט' ניסן תשע"ג    00:14 יש רגישות לתרופה? המחשב מתריע

כולנו זקוקים לתרופות מידי פעם. הן גורמות לנו להרגיש טוב יותר כשאנחנו חולים. אולם, יש מי שתרופות מסוימות יכולות לגרום לו לחלות עוד יותר ולעיתים אף לסכן את חייו. פיתוח חדש וייחודי לרמב"ם, מתריע בפני הצוות הרפואי על רגישות החולה לתרופות, מונע טעויות ומאפשר לשמור על בטיחות החולה

השפעות לוואי ורגישות לתרופות הן תופעה נפוצה בקרב חולים מאושפזים, אשר עלולה להיות לעיתים מסוכנת.

 

פיתוח חדש וייחודי של רמב"ם, מתריע בפני הרופאים המטפלים, באופן ממוחשב, על רגישויות של החולים לתרופות שונות ומסייע לצוות הרפואי בקבלת החלטות ושמירה על בטיחות המטופלים.

 

בקריה הרפואית רמב"ם נעשה שימוש בתוכנת הפרומתאוס-תיק רפואי ממוחשב, אשר פותחה על ידי בית החולים ונכנסה לשימוש לפני שנים רבות.

 

התוכנה אומצה על ידי שלושה-עשר בתי חולים נוספים בישראל, ונתמכת על ידי אגף מידע, מחשוב ותקשורת ברמב"ם. תוכנת פרומתאוס משמשת את בתי החולים לצורך תיעוד רפואי, הפקת מסמכים רפואיים וניהול הטיפול הרפואי. כמי שפיתח את התוכנה, אגף המחשוב ברמב"ם, ממשיך להרחיב את יכולותיה והאפשרויות הביצועיות של הפרומתאוס, במטרה לשפר את איכות הטיפול ובטיחות החולה.

 

אחת היכולות שפותחו לאחרונה, היא פונקציה המתריעה בפני הרופא המטפל על רגישותו של החולה לתרופה מסוימת, ולמשפחת התרופות המכילות את אותם המרכיבים.

 

הפיתוח הזה הוא בבחינת שיפור יכולת קיימת בתוכנה, אשר מסוגלת להצביע ולהתריע על אינטראקציה בין רשימת התרופות שהמטופל מקבל, לתרופה חדשה שהרופא מעוניין לתת לו.

 

במידה שישנה סתירה בין התרופות השונות, מערכת הפרומתאוס מזהירה את הרופא מפני שילוב מסוכן, לפי חלוקה לשלוש רמות של חומרה (נמוכה, בינונית וגבוהה), ומציגה בפניו את ההסברים הרפואיים לכך.

 

עד כה, התרעה זו לא לקחה בחשבון מידע רפואי נוסף, למעט רשימת התרופות של החולה. כעת, עם הכנסת הגרסה החדשה של תוכנת הפרומתאוס, ההתרעה מתייחסת גם לקיומה של רגישות ידועה לתרופה, על כל רכיביה.

 

"הרופאים רושמים תרופות לפי השמות המסחריים שלהן", מסבירה שרה צפריר, מנהלת אגף מידע, מחשוב ותקשורת ברמב"ם, "ההתרעה החדשה בודקת אם קיימת רגישות של החולה למרכיבי התרופה הנרשמת, כאשר היא ממירה את השם המסחרי לקוד בינלאומי, ובודקת את רגישות החולה למרכיבי התרופה ולמשפחת התרופות בקטגוריה זו". 

 

בצורה הזו, המערכת מסייעת לרופא בקבלת ההחלטות, מספקת לו את המידע הדרוש לכך, ומאפשרת לו מקום לשיקול דעת, בהתאם למידע הרפואי ומצבו האישי של החולה. פונקציה זו מתבססת על בסיס ידע בינלאומי בשם מיקרומדיקס, שמבצע את הצלבת המידע, ומחזירה התרעה המוצגת לרופא בפרומתאוס.

 

"מטרת הגרסה החדשה היא לסייע לצוות המטפל בקבלת החלטות ובשיפור איכות הטיפול ובטיחות החולה, כאשר בידי הרופא מצויים כלים רבים ככל האפשר", אומרת צפריר, "אנחנו פועלים כל הזמן לשיפור היכולות של התוכנה, לטובת ולרווחת ציבור המטופלים שלנו, ובימים אלו אנו עובדים על הגרסה הבאה של התוכנה, אשר תכלול פונקציות נוספות". 


אשדוד: ארונות עזרה ראשונה של מד"א הושקו בבתי כנסת ט"ז אדר תשע"ז
ליצמן וכחלון סיכמו: הגדלת סל התרופות ל-550 מיליון י"ג תמוז תשע"ו
זק"א ת"א בשיתוף 'חברים לרפואה': מבצע חסד עם תרופות מיותרות ט"ז אייר תשע"ו
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. היום זה לא כמו פעם
20/03/2013
טני
עוד סיבה שהרופאים יפעלו כמו רובוטים, מבלי שיצטרך כלל להעמיק בצורכי החולה, והמבין יבין
הגב לתגובה
מסכימה עם כל מילה.(ל"ת)
31/03/2013
אחת

הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות