ד' אדר תש"פ
אילוסטרציה צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ
דרמה אזורית
שלמה רייכמן ו' תשרי תשע"ח    20:04 88% מהכורדים הכריעו: כן לעצמאות כורדיסטן

דרמה במזרח התיכון: ביום ראשון יצאו עשרות מיליוני כורדים לקלפיות להכריע בשאלה האם להכריז על עצמאות כורדיסטן. לאחר ספירת רוב הקולות מסתמן כי 88% הצביעו בעד הכרזה מיידית על עצמאות כורדיסטן. מזרח תיכון חדש.

מזרח תיכון חדש: לאחר ספירת רוב הקולות בבחירות באזורים שבשליטת הכורדים בעירק ובסוריה עולה כי חלום העצמאות הכורדי מתקרב למימוש, למרות זעמם של מעצמות האזור. 88% אחוז מהקולות במשאל העם הכריעו בעד הכרזת עצמאות מיידית של כורדיסטן, מדינת המולדת של העם הכורדי, המונה כחמישים מיליון בני אדם ברחבי העולם. 

הכורדים סובלים מדיכוי אכזרי מתמשך מצד משטרי העריצות באיראן, טורקיה, עירק וסוריה. מלחמת האזרחים בסוריה והאביב הערבי יצרו עבורם הזדמנות להגשים חלום של דורות, ולהגיע לעצמאות מדינית, דבר שכל מדינות העולם תובעות עבור המחבלים הפלסטינים, בצביעות אופיינית. 

רק הבוקר איים נשיא טורקיה, ארדואן כי יקפיא את היחסים, הקפואים ממילא, עם ישראל,  אם זו תמשיך לתמוך בשאיפות הלאומיות של הכורדים, שכרבע מהם מתגוררים בטורקיה. ריכוזים כורדיים גדולים קיימים גם באיראן, עירק וסוריה, כאשר כולם מרוכזים במיקום גאוגרפי המאפשר להם ליצור רצף טריטוריאלי כמעט מלא למדינת כורדיסטן הגדולה. 

דבריו של ארדואן נאמרו על רקע עצבנות גדולה של מעצמות האזור מהאפשרות שהכורדים יצליחו לממש את זכותם להגדרה מדינית ועצמאות, דבר שכל העולם מטיף לו כאשר מדובר בפלסטינים. הכורדים, בניגוד לפלסטינים, אכן קיימים כעם כבר כבר אלפי שנים, והם מונים כיום למעלה מחמישים מיליון איש ברחבי העולם. 

לקראת משאל העם, שהתקיים כמובן בעיקר באזורים העצמאיים של כורדיסטן בגבול סוריה, החלו טורקיה ואיראן בתמרונים צבאיים, במטרה לאיים על הכורדים ולגרום להם לסגת ממשאל העם, דבר שלא צלח. עם ההכרזה הצפויה על תוצאות משאל העם, בו הצביעו, כאמור, רוב מוחץ בעד ההכרזה על עצמאות, מד הלחץ האזורי יטפס לגבהים חדשים. 

עבור ישראל עצמאות של כורדיסטן מהווה שינוי גיאו אסטרטגי הנושא בחובו השלכות דרמטיות, בעיקר לטובת ישראל. הכורדים נחשבים לאוהבי ישראל מובהקים, ובהפגנות למען עצמאותם ניתן לראות באופן קבוע דגלי ישראל. ארדואן הזכיר זאת היום בנאומו, כאשר ציין כי הנפת דגלי ישראל לא יסייע לכורדים במאבקים לעצמאות.

אבל ארדואן עצמו יודע היטב כמה הוא מסלף את המציאות בדבריו אלו. ישראל תומכת בכל כוחה בזכותם של הכורדים למדינה עצמאית. בעבר זה נעשה מאחורי הקלעים, בשביל לא לעצבן את השכנים, אולם בשנים האחרונות זה הפך לסוד גלוי לכל דיפלומט מתחיל במזרח התיכון. 

לפני כשבועיים אף הצהיר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באופן פומבי כי ישראל תומכת במאמצים הלגיטימיים של העם הכורדי להשיג מדינה משלהם. גם שר הביטחון ושרת המשפטים הביעו תמיכה פומבית בעצמאות הכורדים. זאת במקביל לסיוע דיפלומטי ואחר שישראל מגישה לכורדים, בערוצים שונים. 

תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. יא כורדי
27/09/2017
כורדי
לא מובן תמיכת ישראל למה כורדים כן ופלסטינים לא
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה