22
יום

שהם שלשה שבועות ויום אחד לעומר

 ז' אייר תשפ"א
צילום: אבי אוחיון / לע"מ
חוק תמוה
אלי שכטר כ"ג טבת תשע"ח    14:40 אושרה בטרומית: פרסום מוצרי טבק וסיגריות ? רק בעיתונים

ח"כ גרמן התנגדה וטענה: החוק הזה הוא כניעה לעיתונות הכתובה. לא יכול להיות שמי שכל כך נלחם בעישון יחריג בחוק פרסומת בעיתונות המודפסת הרי היא זו שמגיעה לכל אחד. הצעה תמוהה.

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק (תיקון - איסור פרסומת והגבלת השיווק של מוצרי טבק), התשע"ח-2017 של חברי הכנסת איתן כבל, יהודה גליק וקבוצת חברי הכנסת, אליה הוצמדה הצעה דומה של ח"כ איל בן ראובן.

מוצע להרחיב את תחולת החוק כך שיחול גם על מוצרים צמחיים נוספים, מלבד טבק, המשמשים לעישון וכן המכשירים המשמשים לעישון אותם המוצרים. בנוסף, מוצע לאסור על פרסום מוצרים כאמור, מוצרי טבק ומוצרים לעישון טבק, למעט פרסום בעיתונות מודפסת, פרסומת בתוך חנות לממכר מוצרי טבק ועישון, יצירות אומנות או דיווח חדשותי ועוד.

בדברי ההסבר נכתב: "מטרתו של חוק זה לאסור באופן כללי את הפרסומת למוצרי טבק במטרה להקטין את חשיפת הציבור לפרסומות למוצרים אלה, הגורמים למוות, תחלואה ונכות. איסור מקיף על פרסומת חשובה במיוחד על מנת להגן על ילדים וצעירים מהשפעותיה של פרסומת, המייצרת תדמית חיובית ומושכת לעישון.

אמנם, איסור על פרסומת למוצרי טבק פוגע בחופש העיסוק וחופש הביטוי של חברות הטבק, אך בהתחשב בנזקים הכבדים לבריאות הציבור וההשלכות של נזקים אלה, האיסור הכללי המוצע על פרסומת מסוג זה והמגבלות על שיווק מוצרי טבק, הם מידתיים לדעת מציעי הצעת החוק.

יובהר כי כדי להימנע מפגיעה בעיסוק של חברות הטבק מעבר לנדרש, לא מוצע איסור מוחלט של פרסומת למוצרי טבק אלא מוצע להתיר מספר מצומצם של ערוצי פרסומת הממוקדים בציבור המעשנים בלבד, שייחשפו לפרסומת באופן רצוני."

ח"כ איתן כבל: "החוק הזה הוא על חיים ומוות, לא פחות. כמעשן כבד לשעבר אני מרגיש שליחות אמיתית לשנות את החוק ולהציל את אלו שנדמה להם שהם מבינים את המשמעותיות של העישון. המאבק על ביטול הפרסום באינטרנט וברשתות החברתיות מכוון לדור הצעיר שצורכים את רוב המידע שלהם דרך פלטפורמות אלו".

ח"כ יהודה גליק: "העישון הוא גורם המוות מספר אחד בישראל ממנו מתים מדי שנה אלפי אנשים. זהו צעד ראשון ואני מקווה שבעקבותיו יבואו עוד רבים עד למיגור מגפת העישון. חברות הטבק יפסידו כסף אבל הציבור ירוויח".

ח"כ איל בן ראובן: "8000 אנשים מתו ב2016 מסיגריות, תחשבו חס וחלילה על מספרים כאלה בביטחון. בשנה האחרונה נרשמת עלייה בכמות המעשנים וזאת אומרת שמה שנעשה נגד התופעה נכשל וצריך לעשות משהו אחר."

ח"כ יעל גרמן התנגדה: החוק הזה הוא כניעה לעיתונות הכתובה. לא יכול להיות שמי שכל כך נלחם בעישון יחריג בחוק פרסומת בעיתונות המודפסת הרי היא זו שמגיעה לכל אחד. לפי החוק הזה מותר לעיתונות המודפסת לפרסם את המודעות הגדולות ביותר. זו כניעה ללוביסטים של העיתונות וצריך להוריד את הסעיף המבזה הזה.

49 תמכו 4 התנגדו 2 נמנעו וההצעה תועבר לוועדת הכנסת.

מכה למעשנים: הורחבו המקומות שבהם אסור לעשן ט"ז סיון תשע"ח
רבנים: סיגריות דובק כשרות לעישון בפסח ללא פקפוק י' ניסן תשע"ח
הצלחה למתחם 'דובק' בכניסה למירון י"ט אייר תשע"ז
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
אלעד מצטרפת לערים שהסדירו את תחום מודעות הרחוב ארי שבקס
השקר שנחשף: קלוגהפט שימש כיועץ לראשת מרצ שלמה רייכמן
דוברו של הרב לאו עובר ללשכת המשנה ליועץ המשפטי ירוחם שמואלביץ
רבנים ואישי ציבור בבר מצווה לבנו של אריה קינג יעקב עזרא
'קול ברמה' הרוויחו יותר וההנהלה החליטה לחלק לעובדים ירוחם שמואלביץ
למדור ברנז'ה