י"א תמוז תש"פ
הוראה מקצועית
תוכן שיווקי ז' אדר תשע"ח    17:11 מהן הדרישות ממורים בישראל?

מורים נדרשים לעמוד בשורה ארוכה של סטנדרטים מקצועיים ואישיים. במאמר הבא נציג את הדרישות הבולטות ונסביר על השלבים המרכזיים בתהליך ההכשרה

מורה הוא אחד המקצועות החשובים ביותר. למורה יש השפעה ישירה על איכות החיים של אלפי תלמידים, הוריהם ובני משפחותיהם ובמידה רבה הוא גם מסייע לעצב את פני העתיד. כתוצאה מכך, המדינה והגופים הרשמיים מעמידים שורה ארוכה של דרישות בפני המורים.

חלק מהדרישות מקצועיות לחלוטין, בעוד אחרות הן אישיות ונובעות מאופי העבודה. כמו כן, חשוב להכיר את הדרישות הקיימות על מנת להיערך אליהן בצורה נכונה ולקצר את מסלול ההכשרה.

דרישות מקצועיות: לימודים, הכשרה והתמחות 

מבחינה מקצועית גרידא, ההכשרה להוראה בישראל יכולה להתבצע בשני מסלולים. המסלול העיקרי והנפוץ הוא של לימודי הוראה במכללות האקדמיות לחינוך, ובסיומם מקבלים הבוגרים תואר B.Ed. לעומת זאת, המסלול השני הוא לימודים עבור תעודת הוראה בבתי ספר לחינוך באוניברסיטאות או במכללות האקדמיות לחינוך.

תנאי הקבלה ללימודי הוראה במסלולים הקיימים נקבעים על ידי משרד החינוך והמועצה להשכלה גבוהה. עם סיום לימודי ההוראה נדרשים הבוגרים לעבור תקופת התמחות על מנת לקבל רישיון הוראה, שמאפשר להם כניסה למשרה קבועה במערכת החינוך הציבורית. לשם השוואה, בחלק ממוסדות החינוך הפרטיים אין צורך ברישיון הוראה וניתן להסתפק בתעודת הוראה.

ההתמחות היא תנאי לקבלת רישיון הוראה ובסיומה נדרשים המורים לקבל את אישור מנהל בית הספר שבו התמחו, ואת חתימת החונך שליווה אותם לאורך התקופה. בנוסף, שני הגורמים הללו נדרשים להעביר דוח מסודר על תקופת ההתמחות ולתאר בו את היתרונות והחולשות של המועמד. הדרישה הזו נועדה לשפר את הפיקוח על מורים ולהבטיח כניסה למערכת של אנשי מקצוע טובים בלבד.

דרישות אישיות: עניין, מוטיבציה וסקרנות
 
דווקא הדרישות האישיות שהתפקיד מביא איתו הן אלו שמציבות את האתגר המשמעותי האמיתי בפני מורים צעירים. קודם כל, הרבה מורים לא יודעים לקראת מה הם הולכים עד לתקופת ההתמחות או אפילו אחריה. התוצאה של זה היא פער בין הציפיות לבין המציאות וירידה במוטיבציה. לחילופין, מורים ששומרים על מוטיבציה גבוהה לאורך תקופת ההכשרה והעבודה בפועל יכולים למלא את הייעוד שלהם בצורה טובה יותר ולהתקדם במהירות לתפקידי חינוך נחשקים.

מעבר לכך, מורה נדרש להיות בעל עניין אישי במקצוע שאותו הוא מלמד. עליו לגלות סקרנות שתעזור לו לרענן את תחומי הידע ושיטות ההוראה, להיות פתוח לרעיונות חדשים ולרצות לתרום לתלמידים ולחברה. זו דרישה בסיסית מעובדי הוראה בגילאים שונים והיא מלווה אותם מהיום הראשון ועד הפרישה.

לסיכום, הדרישות הקיימות ממורים בישראל אמורות להפוך את מערכת החינוך הציבורית לטובה ואיכותית יותר. חלק מהדרישות המקצועיות הן בפיקוח של משרד החינוך והמועצה להשכלה גבוהה, בעוד הדרישות האישיות הן באחריותם של פרחי ההוראה והמורים לעתיד.
15 בתי ספר חרדים זכו בתגמול אלפי שקלים למורים י"ז אב תשע"ו
עיתון הסתדרות המורים מלמד: כך תכינו טריפות ל' ניסן תשע"ה
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
שר הרווחה ב'סולם': כסף שחוזר מהרווחה לאוצר - כישלון שלי יעקב עזרא
נפצעתם בעבודה? הנה כמה דברים שחשוב לבדוק תוכן שיווקי
מופע להקת "מחול על גלגלים" תתקיים בתאטרון ירושלים רחלי לוין
תלמידי מגמת עיצוב בתי הכנסת של 'פרוג' בסיור עיצובי ארון הקודש יעקב עזרא
נציגי משרד ראש הממשלה ביקרו במעון 'סולם' יעקב עזרא
למדור לימודים ותעסוקה