ז' שבט תשפ"א
אטיאס ופרוש שני האנשים שמנהלים את הסיפור צילום: לדעת
תמונת מצב
נועם זיגמן כ' אדר תשע"ח    11:24 חוק הגיוס? חוק התקציב? הנה התמונה נכון להבוקר

התסבוכת הפוליטית שנוצרה סביב חוק הגיוס וחוק התקציב, לא נראית כרגע פתירה, אולם הדגש הוא על המילה 'כרגע'. אמנם נכון שסד הזמנים לא משחק לטובת המערכת, ואולם עדיין לא הגיעו לנקודת האל- חזור. אז הנה קצת סדר במה שקורה, נכון להבוקר (רביעי).

אמש (שלישי) נערכו שיחות טרנסאטלנטיות בין איילת שקד לבין אריאל אטיאס. השניים שישבו ועמלו מאות שעות על חוק הגיוס שנפסל בזמנו על ידי בג"צ, שבו לקיים שיחות שבאו ביוזמתה של שקד כשרת משפטים, לאחר שנוכחה לדעת כי מצד הליכוד אין נכונות לסיים את המשבר גם במחיר הליכה לבחירות.

שקד ששותפה לדעותיו של בנט שלא נכון ללכת לבחירות בעת הזו, החליטה להירתם למשימה. מהצד השני אטיאס קיבל הנחייה מדרעי לפעול בנושא, שהוא בוודאי כרגע לא רוצה בחירות לאור מצבה העגום של שס.

השניים כאמור קיימו שיחות ארוכות במהלכן החלו לגבש אי אלו נוסחים לחוק החדש שמטרתו לתקן את סעיף 21 לחוק שירות הביטחון שאותו פסל בג"צ לפני פחות משנה. הקושי העיקרי שקיים כעת הוא החשש שהתיקונים לא יעברו את סף הייעוץ המשפטי לנוכח פסקי בג"צ לאורך השנים, ומנגד הצעה שתונח שיהיה בה פתרון מהצד המשפטי, לא תיהיה מקובלת על המפלגות החרדיות.  בשלב הזה אין עוד הצעה מגובשת שניתן לומר שאותה ניתן להגיש, ועל כן מכיוון זה אין עדיין פתרון.

גם אם לצורך העניין יגובש פתרון באמצעות אותו ציר עוקף, לא בהכרח שהדבר יהיה פתיר, שכן בישראל ביתנו הבהירו כי כל הצעת חוק שלא תעבור דרך הצוות של משרד הביטחון שאותו הקים ליברמן, לא יהיה בו כדי לתת מענה ובאם הצעה שכזו תעבור אפילו בטרומית, ישראל ביתנו לא תישאר בקואליציה.

נקודה נוספת שראויה לציון היא שגם והיה וכן יימצא פתרון לנוסח החוק, באגו"י עדיין עומדים ודורשים בתוקף את העברת החוק בקריאה שניה ושלישית, כאשר לדעת גורמים בכירים במפלגה, כל עוד לא יוגש נוסח סופי שיהיה מוסכם על כל חברי הקואליציה, לא ילכו עם זה למועצת בכדי שיכריעו האם להסכים על העברתו רק בקריאה טרומית או ראשונה.

כל הנ"ל מביאים לכך שהזמן אוזל, ואם כן נשאלת השאלה האם ניתן יהיה להצביע על התקציב עד סוף מושב החורף. והתשובה לכך שנכון לרגע זה ניתן יהיה, ולהלן הסדר בדברים: לאתר לדעת נודע כי גורמים בכירים בקואליציה שוקלים להאריך את מושב החורף בעוד שבוע לפחות, באם יהיה צורך בכך ובאם יצליחו לגבש פתרון בתחילת שבוע הבא. המשמעות היא שניתן יהיה להעביר את התקציב ובמקביל לחוקק את חוק הגיוס בקריאה טרומית.

לצורך כך, גפני לא שובר את הכלים ועל כן כבר מחר (חמישי) הוא יערוך הצבעות על חוק ההסדרים, מה שישאיר רק את חוק התקציב לאישור בוועדת הכספים, ובהינתן אור ירוק מצד המפלגות החרדיות, העסק ירוץ. נכון לעכשיו באם במוצאי שבת או יום ראשון בבוקר יימצא פתרון, לא יהיה צורך אפילו בהארכת מושב הכנסת אלא יאריכו את הדיונים מיום רביעי פנימה ליום חמישי, ויסיימו את מה שצריך, כאשר הקואליציה לא תאפשר את חגיגת ה'פיליבסטר' (הדיונים המתמשכים של האופוזיציה). אולם באם הפתרון יימצא רק לאחר יום ראשון בבוקר, אז כבר הסיפור יהפוך להיות קצת יותר מורכב וידרוש את הארכת המושב.

ליצמן מעריך: בחירות במאי - אך נדרש פתרון לגיוס ח' תמוז תשע"ח
התמליל המלא בין חכם שלום כהן והגרי"ג אדלשטיין ז' תמוז תשע"ח
האם יש דיל בין הערבים והחרדים – גיוס תמורת מואזין? ו' תמוז תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה