ז' שבט תשפ"א
עוקף בסיבוב
נועם זיגמן כ"ו ניסן תשע"ח    14:36 האם פסקת ההתגברות והמריבות הנלוות יביאו לבחירות?

בני בגין כבר הודיע שלא יתמוך בפסקת התגברות. כחלון הבהיר שתמיכתו היא רק לגבי חוק המסתננים. אלא שבינתיים נתניהו ובנט מתקוטטים מי יעקוף את מי בסיבוב. יש מי שסבורים שזו עקיפה על הקצה מתוך רצון להוביל לבחירות.

בימים האחרונים ניתן לשמוע את הרחש בחש בקרב בכירי הליכוד, על כך שפניו של נתניהו לבחירות. ביבי חותר לשם, אומרים אנשים מביני עניין, ונותנים מספר הוכחות. בשנה שעברה ערב חג הפסח זה היה התאגיד אך בסופו נאלץ נתניהו להתקפל לאור אי רצונם המופגן  בבחירות של כלל החברות בקואליציה. השנה בערב החג זה היה בגלל חוק הגיוס אך גם שם המאחד של כלל החברות בקואליציה גבר על רצונו של ראש הממשלה.

כעת, רגע לפני חגיגות יום העצמאות שבהן ישיא ראש הממשלה משואה לתפארת מדינת ישראל, נראה פתחי המילוט של נתניהו רק הולכים וגדלים. חוק הגיוס טרם החל להתבשל אפילו לא על אש קטנה, חוק הלאום גם הוא יוצר בעיות אל מול הח"כים מיהדות התורה שלא ממהרים להפגין תמיכה. ההתנגדות של אותם ח"כים מיהדות התורה למהלכים השונים שמובילים בישראל ביתנו נגד הח"כים הערבים, ואם הייתה חסרה סיבה אמיתית לכל הנ"ל, הנה נושא המסתננים מאיים להיות הסיפור הגדול של הקיץ.

בזמן שבג"צ פעם אחר פעם התערב, ולאחר שראש הממשלה בצעד דרמטי כינס יחד עם דרעי מסיבת עיתונאים בו הכריזו השניים שזהו יום גדול, בא בנט וגנב את ההצגה. הוא הודיע כי זהו לא יום גדול ואם בכל זאת מתעקשים להגדיר זאת יום גדול, אז זהו יומם של המסתננים. הלהט שיצר בנט הצליח להביא לשרים נוספים מהקואליציה להתנגד למהלך של דרעי ונתניהו, ותוך שעות נתניהו הודיע על הקפאה ולמחרת על ביטול החוק.

בשלב זה נוצרה ההזדמנות לקטיפת הפירות. בבית היהודי סברו כי אין ראוי מניצול העיתוי בדרישה לחוקק את פסקת ההתגברות. בבית היהודי רצו לעקוף את בג"צ בנושא המסתננים אך לא רק. כחלון מיהר להבהיר שהוא מאשר מבחינתו רק את נושא המסתננים, אולם נתניהו לא הסכים להישאר מאחור.

היום (רביעי) הקרב הפך ליצרי ואישי בניסיון להיאבק על דעת הקהל. ישיבת הממשלה שהתקיימה היום במקום בתחילת השבוע, הביאה אחריה את כינוס ראשי הקואליציה, ובמהלכה החלה התגוששות בין יריב לוין ונפתלי בנט. לוין אמר לבנט כי הם רוצים רק בפסקת התגברות נקודתית, בה בשעה שהליכוד רוצה לקדם הצעה רחבה וטובה יותר. "דיברתי עם סמוטריץ והוא הודה שההצעה שלו בעייתית ושיש מודלים טובים ממנה. לדוגמה - המודל הבריטי", אמר לוין לבנט.

אלא ששם לא נגמרה המלחמה על התודעה. ראש הממשלה מיהר להודיע באותה ישיבה כי הוא תומך ויקדם את פסקת ההתגברות לפי המודל הבריטי , והדבר יקרה כבר ביום ראשון הקרוב בכדי לקדם את החקיקה באופן מיידי.

בינתיים בנט מיהר לבקש את כינוסה של הוועדה כבר היום, מה שלא קרה ולא יקרה, כאשר צריך גם להזכיר שאין באמת רלוונטיות בכינוסה היום או ביום ראשון, וזאת מהטעם שהכנסת נמצאת בפגרה.

לאחר הישיבה של ראשי הקואליציה, שמע סמוטריץ את שמייחסים לו והבהיר כי לא אמר שההצעה שלו בעייתית. עם זאת גם סמוטריץ' הודה כי בין פסקת ההתגברות למודל הבריטי, אין ספק שהמודל הבריטי הוא הטוב יותר, שכן בג"צ לא יכול כלל לפסול חוקים.

אלא שהשאלה של סמוטריץ' היא שונה. האם רה"מ באמת רוצה להעביר את החוק או שמא הוא מחפש להתקוטט כדי להביא לבחירות מוקדמות אחרי שלא הצליח בכך לפני חודש. לדעתו של סמוטריץ' מה שקרה היום בישיבה זו עוד הוכחה שנתניהו רוצה בחירות.

דבר אחד ברור, אם נתניהו ירצה לשים את כל כובד משקלו על חוק זה או שמעבירים או שהולכים לבחירות, כחלון יעמוד למבחן אמיתי. כחלון שבשלוש השנים האחרונות היה השומר על בג"צ, הוא זה שיצר את הפתח והפירצה בחומה שלו, שעה שאמר שיסכים לפסקת התגברות בנושא המסתננים. כחלון שכנראה אמר זאת על רקע פופוליזם וקריצה לבוחריו מהשכבות החלשות, היה צריך לקחת בחשבון, את מה שכולם יודעים שאין מושג שכזה לקיים את פסקת ההתגברות רק בנושא המסתננים, וכי יש צורך להחילו לפחות על כל חוק יסוד – כבוד האדם וחרותו.

עכשיו נשאלת השאלה, האם כחלון יעמוד במוקד הבא במריבה שבין בנט ונתניהו על הקרדיט של מי מצליח לעקוף את בג"צ ובאיזו דרך.תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
הבוגד במפלגתו מימי אוסלו פחות מטריד אותי דודי שוומנפלד
מה אפשר ללמוד מהכתבה הכי מגוחכת על ה"הדתה"? ידידיה מאיר
רגשי אשמה - מרור זו שאנו אוכלים... על שום מה?! הרב אברהם ישעי'ה שטרן
לקראת תקיפה לכו ונלכה - פרשנות ביטחונית הרב אבישי איפרגון
היחסים מתחממים או שמא השטח מתחמם? פרשנות הרב אבישי איפרגון
למדור דעות