ז' שבט תשפ"א
מבחן הנחישות
הרב אבישי איפרגון כ"ו ניסן תשע"ח    22:32 לקראת תקיפה לכו ונלכה - פרשנות ביטחונית

לקראת תקיפה אמריקנית בסוריה ישנן התפתחויות רבות בשטח המלמדות כי ארה"ב אכן מתכוננת לתקיפה. זו צפויה, להערכתי, להיות נרחבת יותר מאשר התקיפה האמריקאית הקודמת (לפני כשנה), והיא תכלול טילי שיוט ומטוסי קרב, זהו מבחן לאמינותה של ארה"ב, והיא צריכה להפגין את נחישותה, גם כמסר מול צפון קוריאה ואיראן.

ביום ראשון לפני כשבוע תקף משטר אסד בנשק כימי את העיירה דומא, שבפרברי דמשק, וזאת בהמשך להפצצות אוויריות כבדות על האזור המזרחי של מחוז דמשק, שבו נאחזו המורדים בשנים האחרונות, וממנו פעלו נגד דמשק עצמה. התקיפות האוויריות בוצעו באכזריות כנגד אוכלוסיה אזרחית וגרמו לנפגעים רבים ולעזיבת  כ- 150,000 אזרחים.

לאחר שכבש את רוב השטח, נכנס הצבא הסורי ביום ששי (כ"א ניסן) לעיירה דומא. אולם, עשרות אלפי אזרחים סירבו לעזוב את העיר, ובתוכם אלפי מורדים. משטר אסד לא בחל באמצעים, ועל מנת לעקור באופן סופי את המורדים מהעיר, הפעיל נשק כימי. מאות נפגעו, ועשרות רבות נהרגו, ביניהם נשים וילדים רבים התמונות הנוראיות מהמתקפה הביאו לגינויים חריפים ביותר, ולדרישה בינ"ל לתגובה קשה.

תקיפה ישראלית נגד בסיס מל"טים איראני
יום למחרת התקיפה הכימית הסורית, תקפה ישראל – ע"פ פרסומים זרים – יעד צבאי הממוקם בתוך שדה התעופה הסורי 4-T.

משדה התעופה הזה המריא לפני כחודשיים המל"ט האיראני שחדר לישראל. כזכור, חיל האוויר הפיל את המל"ט, ואף השמיד את קרון הבקרה שהנחה אותו, ושהיה ממוקם אף הוא בשדה התעופה הנ"ל (בתגובה הפילה סוריה מטוס 16-F ישראלי). לאחר התקיפה הודיעה רוסיה כי ע"פ מערכות המודיעין שלה ישראל היא זו תקפה. אם אכן כך, הרי שתקיפה זו לא בוצעה כתגובה על התקיפה הכימית (משום שישראל נמנעת מלהתערב במלחמת האזרחים), אולם ניתן להעריך כי ישראל ניצלה את האווירה הבינ"ל הקשה נגד סוריה, ותקפה מסיבותיה שלה.

בתקיפה עצמה נהרגו כ- 15-20 חיילים וקצינים. לאחר כיממה, הודיעה איראן כי נהרגו 7 מאנשיה, וביניהם קצין בכיר במערך המל"טים של "משמרות המהפכה". משמרות אלו הינם הזרוע הצבאית של המשטר האיראני, האחראית ל"ייצוא" המהפכה האסלאמית, ולמאבק במתנגדי המשטר,  באיראן ומחוצה לה. הימצאות הקצין הבכיר בבסיס הסורי מעידה על הרצון האיראני להתבסס בסוריה. סביר להניח, כי התקיפה נעשתה בהתאם למדיניות "הקווים האדומים" במסגרתה מסכלת ישראל את ההתבססות האיראנית, וזאת על מנת למנוע אפשרות לבנייתה של "חזית שניה" נגד ישראל מתוך שטח סוריה, ולכן הותקף מערך המל"טים האיראני (שכולל מל"טים חמקנים, חמושים וארוכי טווח), וגם כדי למנוע את העברת המל"טים והטכנולוגיה המתקדמת שלהם לידי לחיזבאללה.

לאחר ההודעה (החריגה) על נפגעיה בשל התקיפה, איימה איראן כי היא תגיב נגד ישראל. בשל כך, הועלתה רמת הכוננות בפיקוד הצפון ובחיל האוויר. למרות האיומים האיראנים, להערכתי, איראן תחשוש מלבצע תקיפה גדולה וזאת משום שהדבר יתן לישראל את התירוץ להשמדתם של מתקני הגרעין באיראן. ישראל אף איימה כי אם אכן תגיב איראן, אזי תפיל ישראל את המשטר הסורי.
ככלל, איראן ניצבת כיום בפני אתגר גדול ביותר, וזאת משום שארה"ב עומדת לפרוש מהסכם הגרעין, ולהטיל עליה סנקציות (ויתכן אף לפעול צבאית נגדה). המטבע האיראני כבר איבד שליש מערכו בחצי השנה האחרונה, והמשטר חושש מאוד מהצפוי לו בחודשים הקרובים. התפתחות זו הינה חיובית מאוד עבור ישראל.

היערכות בין לאומית לתקיפה בסוריה
נכון לרגע כתיבת שורות אלו (יום רביעי אחה"צ), ישנן התפתחויות רבות בשטח המלמדות כי ארה"ב אכן מתכוננת לתקיפה בסוריה, ככל הנראה ביחד עם צרפת, ויתכן שגם עם בריטניה ומדינות נוספות (להערכתי ישראל לא תיטול חלק בתקיפה, אא"כ היא תותקף בעצמה ח"ו). עשרות מטוסי קרב נפרסו באזורנו, משחתות אמריקניות כבר משייטות לא הרחק מחופי סוריה, מטוסי ביון ומודיעין של ברית נאט"ו ושל ארה"ב נצפו בסמיכות לגבולות סוריה, נושאת מטוסים וספינות קרב נוספות נעות לאזור, ועוד.

תקיפה זו צפויה, להערכתי, להיות נרחבת יותר מאשר התקיפה האמריקאית הקודמת (לפני כשנה), והיא תכלול טילי שיוט ומטוסי קרב, של כמה מדינות, שיפעלו נגד מספר מטרות גדול יותר – בדגש על שדות תעופה ומתקני נשק כימי, ויתכן שגם נגד מערכות נ"מ, מפקדות וסמלי שלטון. זהו מבחן לאמינותה של ארה"ב, והיא צריכה להפגין את נחישותה, גם כמסר מול צפון קוריאה ואיראן.

הצבא הרוסי העלה אף הוא את רמת הכוננות שלו במקומות רבים, מפציצים רוסים מופנים לאזור, וחיל הים הרוסי הוכנס לכוננות קרב. הצבא הסורי צמצם את נוכחותו בבסיסים רבים, והעביר כלי טיס לבסיסים רוסים בתוך סוריה, מתוך הבנה שארה"ב תימנע מלתקוף אותם. רוסיה הכריזה שהיא תפיל את הטילים האמריקנים, ואף איימה שהיא "תשמיד את המשגרים של הטילים – דהיינו שהיא תתקוף את הספינות ומטוסי הקרב שישגרו את הטילים.

לדעתי, למרות איומים אלו, רוסיה תימנע מלתקוף את המטוסים והספינות, אולם, היא כן תנסה ליירט את הטילים עצמם. פוטין הוא שחקן בינ"ל שקול ומחושב, והוא לא יביא את העולם כולו לסכנה של מלחמה גרעינית ח"ו, וכך גם טראמפ, ולכן שניהם ימנעו מלנקוט בצעדים שעלולים להביא להדרדרות של המצב.

ההתגרות בין ארה"ב לרוסיה – מסימני הגאולה
בתקופה המתוחה שקדמה למלחמת המפרץ (בשנת תשנ"א, 1991 למניינם), התייחס הרבי מליובאוויטש  להתגרות הגדולה שהייתה אז בין ברה"מ לבין ארה"ב, ובין בעלות הברית לבין עיראק:
"ובפרט כשרואים המאורעות שבתקופה האחרונה... נוסף לכך שכללות הענין ד"מלכויות מתגרות זו בזו" הוא מסימני הגאולה, כמאמר רז"ל "אם ראית מלכויות מתגרות זו בזו צפה לרגליו של משיח", הרי זה בהדגשה יתירה בנוגע ל"תולדות ישמעאל"... כדאיתא בילקוט שמעוני  "...כל אומות העולם מתרעשים ומתבהלים"... והקב"ה אומר לישראל "בני אל תתייראו כל מה שעשיתי לא עשיתי אלא בשבילכם... הגיע זמן גאולתכם" (משיחת הרבי, שבת חיי שרה, תשנ"א).

נראה שדברים אלו אקטואליים מתמיד, ומלמדים אותנו כי ההתגרות בין המעצמות, על הרקע הסורי ("ישמעאל"), הינה, אם כן, מסימני הגאולה, תיכף ומיד ממש. חשוב לציין שבאותה תקופה גם הרגיע הרבי ואמר כי "ארץ ישראל היא המקום הבטוח ביותר בעולם" עבור עם ישראל, וכי לא צפויה לו שום סכנה של נשק כימי וכיו"ב.

עובדה מדהימה נוספת היא שכל האירועים קורים בחודש ניסן, מיד לאחר חג הפסח, וכידוע ש"בניסן נגאלו ובניסן עתידין להיגאל".

הכותב שירת בצה"ל בתפקיד מיוחד, והינו פרשן לעניני צבא ובטחון, מרצה בכיר וראש ישיבת חב"ד בכפר סבא

עצרת האו"ם גינתה את ישראל ולא את חמאס א' תמוז תשע"ח
מרן הגר"מ מאזוז: הם יתחננו "תביאו לנו קרקע בירושלים לשגרירות" י"ג סיון תשע"ח
מזכיר המדינה מאיים על איראן בסנקציות משתקות ז' סיון תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. נכון, מדהים, ומחזק, תודה.....
15/04/2018
י.שטיינר
פרשנות שהוכחה כמדויקת ביותר. ותודה על התוכן המדהים והמקצועי, החסרה כ"כ במחוזותינו, ובנוסף המבט היהודי החסידי המעודד של האירועים. אחרי כל אירוע בטחוני אנו ממתינים לפרשנות של כבוד הרב. תודה
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
הבוגד במפלגתו מימי אוסלו פחות מטריד אותי דודי שוומנפלד
מה אפשר ללמוד מהכתבה הכי מגוחכת על ה"הדתה"? ידידיה מאיר
רגשי אשמה - מרור זו שאנו אוכלים... על שום מה?! הרב אברהם ישעי'ה שטרן
האם פסקת ההתגברות והמריבות הנלוות יביאו לבחירות? נועם זיגמן
היחסים מתחממים או שמא השטח מתחמם? פרשנות הרב אבישי איפרגון
למדור דעות