ה' תשרי תשפ"א
תוכן שיווקי י' אייר תשע"ח    18:18 זה מה שקורה לגוף שלכם במצב של חוסר שינה !

אחרי שתבינו מה קורה לגוף במהלך השינה יהיה לכם קל יותר להעריך את חשיבותה עבור התמודדות עם מחלות רח"ל, התאוששות מערכת השרירים והעצבים ואיכות החיים הכללית שלכם. הנה המדריך המלא.


אדם ממוצע מבלה מעל שליש מחייו בשינה. הצורך בשינה משותף כמעט לכל בעלי החיים ובמהלכה מחולל שינוי בתגובתנו לגירויים חיצוניים.

השינה לא מיועדת רק להתנתקות מהפעילות הרגילה לפרק זמן של כמה שעות ביממה, אלא גם מחדשת את מאגרי האנרגיה בגוף. מנגד, שינה מועטה מגבירה את הסיכון למחלות לב, סוכרת, כאבי ראש ודיכאון ופוגעת בזיכרון, בכושר השיפוט, בזמן התגובה ובביצועים.

יש כמה הפרעות בולטות שעלולות להתפתח בעקבות מצב מתמשך של חוסר שינה. גברים מעל גיל 65 שסובלים מעשרות מיקרו-יקיצות בלילה נמצאים בסיכון גבוה לדום נשימה בשינה, וספורטאים שלא ישנים היטב סובלים יותר מפציעות. עבור בני נוער, היעדר שעות שינה משמעותו הפרשת כמות קטנה יותר של הורמון הגדילה וכתוצאה מכך שיבושים בגדילה בגיל ההתבגרות וגם אחריו.

בשביל להבין מה קורה לגוף במצב של חוסר שינה צריך לבדוק מה מתרחש אצלנו במהלכה. באופן כללי, שינה מורכבת ממספר שלבים ולכל אחד מאפיינים אחרים.

השלב הראשון מתאר מעבר ממצב ערות לשינה והוא נמשך כדקה עד חמש דקות, על רקע הרפיית טונוס השרירים ותנועות עיניים איטיות. בשלב השני מגיעה שינה שטחית שממנה קל להתעורר, והשלבים השלישי והרביעי מייצגים את השינה העמוקה.

בשלבי השינה העמוקה שנמשכים 75% מזמן השינה סף היקיצה גבוה והם החשובים ביותר להתאוששות ממאמצים. קשה יותר להעיר אדם שנמצא בשלבים האלה והם מתאפיינים בגלי דלתא, בחידוש מאגרי האנרגיה ובחוסר תשומת לב לרעשים. לשם השוואה, השלב החמישי והאחרון הוא של שנת חלום ובו מופעל בגוף מנגנון אטוניה: תנועת הגוף נפסקת ומערכת העצבים עוברת גם היא למצב של התאוששות.

כמה זמן ואיך צריך לישון?

מחזור שינה אורך בממוצע 90 דקות, ונמשך לטווח של 70-120 דקות. לרוב האנשים 4-5 מחזורי שינה בלילה – כל עוד הם ישנים את הכמות המומלצת של 7 שעות. לעומת זאת, בשינה שמתרחשת בשעות היום המחזורים קצרים יותר.

רובנו לא מביאים בחשבון את ההבדלים בין הגילאים. השינה משפיע על גופו של תינוק אחרת מאשר על גוף הילד או אדם מבוגר, ויש לזה משמעות מבחינת מספר שעות השינה המומלצות.

לפי הנחיות חדשות של ארגון הבריאות האמריקאי, תינוק בגילאי 0-3 חודשים למשל צריך לישון 14-17 שעות ביממה, לעומת ילד בגילאי 3-5 שאמור לישון 10-13 שעות. בגיל ההתבגרות אנו אמורים לישון 8-10 שעות ומגיל 18 והלאה ניתן להסתפק ב-7-9 שעות שינה רצופות כדי לתת לגוף את מה שהוא צריך.

שאלה לא פחות מעניינת היא באיזה אופן כדאי לישון. לפי סקר שנערך בקרב מדגם של 460 משיבים מישראל, מעל 53% מהאנשים גורסים שמספר שעות השינה הממוצע שלהם איננו מספיק – לעומת 39% שחושבים את ההיפך. זה לא אומר שאותם אנשים ישנים פחות, אלא שהם מתעוררים עייפים בבוקר ויש לכך סיבות שונות.

שינה דורשת תנאים מתאימים ומינימום הסחות דעת. איכות השינה היא פונקציה של תמיכה אורטופדית על גבי מזרון וכמובן חושך, טמפרטורות ורעשים. מחקרים מראים שאפילו שינוי של שתי מעלות בלבד לכאן או לכאן עלול לגרום לאדם להתעורר באמצע הלילה, ורובנו בכלל לא מצליחים להירדם אם אין שקט וחושך מוחלטים.

כמו כן, הדרך למנוע את תופעות הלוואי שמתרחשות בגוף במצב של חוסר שינה היא פשוט ללכת לישון מוקדם. זה אמנם נראה כמו טיפ טריוויאלי ומובן מאליו, אך המון אנשים מקלים בו ראש ומנסים לנצל כל רגע פנוי גם בשעות הקטנות הלילה.

לפי הסקר שנערך בישראל, השיעור הגדול ביותר של גברים ונשים הולכים לישון בין 23:00-00:00, בעוד 20% מגזימים עוד יותר והולכים לישון בין חצות ל-01:00 בלילה. רק 18% הולכים לישון בין 22:00-23:00 אז אין פלא שרובנו מרגישים עייפים.

מה הקשר בין תפילת שחרית לאיכות השינה?

סקר אחר שנעשה בארץ ב-2016 בחן את הבדלי איכות השינה בין דתיים וחילונים. לפי הממצאים, מידת הזיקה לדת משפיעה על ממוצע שעות השינה: רק 33% מהנשאלים שתיארו אורח חיים דתי-חרדי הצהירו שהם ישנים יותר משבע שעות בלילה, בעוד אצל המסורתיים עמד הנתון על 43% ואצל החילונים הוא הגיע ללא פחות מ-53%. הסיבה לא ברורה אבל היא קשורה כנראה לתפילת שחרית שמתחילה מוקדם.

כך או אחרת, מצב של חוסר שינה כלל אינו מומלץ ואין סיבה להגיע אליו. אפשר לישון טוב בלילה גם אם קמים מוקדם בבוקר ורק צריך להתרגל לזה. חשוב להכניס את לוח הזמנים של השינה לשגרה ולשמור עליו גם בשבתות וחגים. שינה טובה היא קריטית לתפקוד של הגוף ויש לה השפעה על הסבלנות כלפי בני הזוג, הילדים והמשפחה.
 

מכה למעשנים: הורחבו המקומות שבהם אסור לעשן ט"ז סיון תשע"ח
מכורים לשוקולד? כל התחליפים שלא חשבתם עליהם ז' סיון תשע"ח
המשטרה בודקת חשד לשחיתות אצל בכירים במשרד הבריאות כ"ז ניסן תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות