י"ד תמוז תש"פ
פומפאו בביקורו האחרון בישראל צילום: חיים צח / לע"מ
עימות חזיתי
שלמה רייכמן ז' סיון תשע"ח    19:02 מזכיר המדינה מאיים על איראן בסנקציות משתקות

בנאום תקיף הציג מזכיר המדינה האמריקאי פומפאו את הדרישות של ארה"ב מאיראן בכדי שלא יוטלו עליה סנקציות משתקות. בין הדרישות: לצאת מיידית מסוריה, להפסיק את התמיכה בחיזבאללה ולהפסיק לאיים על ישראל. דיפלומטיה של כוח.

הסוף למשחקים: מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו הציג היום (א') את רשימת 12 התנאים שארה"ב מציבה למשטר בטהרן, בכדי להימנע מהטלת סנקציות משתקות על כלכלתה המקרטעת. בין הדרישות: הוצאת כל הכוחות האיראניים מסוריה, הפסקת התמיכה בחיבאללה והפסקת הקריאות לחיסול ישראל.

מזכיר המדינה נתן לממשל האיראני להבין שהחגיגה הסתיימה, והדגיש כי מעתה תגביר וושינגטון את הלחץ הכלכלי על טהרן, במטרה לאלץ את המשטר להיכנע למעשה לדרישותיה של ארה"ב. הוא הבהיר כי התחמקות איראנית מתנאים אלו יובילו להטלת "הסנקציות החזקות בהיסטוריה", כדבריו, סנקציות שיביאו בפועל לקריסת הכלכלה האיראנית. 

את טביעות אצבעותיו של ראש הממשלה נתניהו ניתן לראות גם בהמשך הדרישות התקיפות מאיראן, בהם: הפסקה מוחלטת של העשרת האורניום, מתן אפשרות כניסה בלתי מוגבלת לפקחי גרעין בינלאומיים לאתרים "חשודים" ברחבי איראן, הפסקת התמיכה במורדים החותים בתימן, שחרור כל האזרחים האמריקאיים העצורים באיראן בהאשמות שווא ועוד.

פרשנות: 

הצגת התנאים הפומבית לאיראן נועדה ראשית לכל להבהיר לטהרן ולעולם כולו איפה בדיוק נמצאת ארה"ב של ממשל טראמפ, והיא נמצאת בנקודה הכי רחוקה מממשל אובמה שהתרפס כלפי האיראנים ונכנע לכל גחמותיהם.

הנאום גם נועד לאותת לאירופה הרכרוכית כי כל ניסיונותיה להציל את הסכם הגרעין, למרות פרישת ארה"ב, עלו בתוהו. ואכן יותר ויותר חברות ענק שחזרו לסחור עם איראן לאחר חתימת ההסכם לפני כשנתיים, כבר הודיעו כי הן "שוקלות מחדש" את המשך פעילותן באיראן.

הצבת התנאים הנוקשים מכוונת מטרה נוספת: השפלת איראן מול שכנותיה ויריבותיה, שרואות, מי בשמחה לאיד ומי באימה, כיצד האייטולות בטהרן עלו על מסלול התנגשות חזיתית עם המעצמה הגדולה בעולם. 

ואכן, התגובות מטהרן לנאומו של פומפאו שידרו בעיקר הלם ובלבול מעוצמת הדברים. כך למשל אמר לסוכנות רויטרס בכיר במשטר האיראני: "אמריקה מעוניינת ללחוץ את איראן לכניעה ולקבל את דרישותיהם הבלתי חוקיות. דבריו של פומפאו מראים כי ארה"ב מבקשת להפיל את המשטר באיראן".

גם חבר המועצה לביטחון לאומי ברפובליקה האיסלמית, מוג'טבה אלנורי אמר בעקבות נאום פומפאו כי "התנאים שאמריקה הציבה הם חסרי משמעות. איראן לא צריכה רשות מאף אחד לשום פעולה במזרח התיכון, תוכנית הטילים שלנו היא הגנתית והטווח ייקבע לפי צורכנו".

עוד חבר במועצה לביטחון לאומי של משטר האייטולות, אללה פלאח, ציין כי: "פומפאו הושלך מהמדרגות על ידי האירופאים, הנאום שלו כאילו נכתב על ידי נתניהו, איראן מעדיפה את המסלול המדיני וממתינה להצעה האירופית". 


ראש הממשלה נתניהן, לעומת זאת, בירך על נאומו של פומפאו, ואמר כי: "איראן צריכה לצאת מסוריה מיד. מציע לכולם לתמוך בעמדה האמריקאית", דברי נתניהו. 
השר לשעבר גונן שגב נאשם בריגול למען איראן ה' תמוז תשע"ח
נתניהו: אנו לא מתכוונים להמתין שאיראן תעביר נשק כ"ד סיון תשע"ח
13 שעות – 70 רקטות ופצמ"רים בהם גם שיוצרו באיראן ט"ו סיון תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. תשובת ארה"ב לפיצוי האירופי
21/05/2018
יוסף בן יוסף
יש לארה"ב דרך להתמודד עם הפיצוי האירופי לחברות אירופיות הסוחרות עם איראן?
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן לוי אשכנזי
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
למדור אקטואליה