ב' תשרי תשפ"א
בית מקדש מעט
יעקב עזרא כ"ב סיון תשע"ח    18:39 תלמידי מגמת עיצוב בתי הכנסת של 'פרוג' בסיור עיצובי ארון הקודש

איך מעצבים ארון קודש? איך מתאימים את שפת העיצוב של בית הכנסת, לטעמם של המתפללים? באלו חומרים ניתן לעשות שימוש בבניית ריהוט ו לבית הכנסת? כל השאלות הללו, הם מוטיבים אותם לומדים תלמידי הקורס הייחודי מסוגו בארץ-עיצוב פנים לבתי כנסת, של בית הספר לעיצוב 'פרוג'.

התלמידים לא עוסקים בתאוריה בלבד, ויוצאים לשטח למסע בעקבות ארון הקודש ובתי הכנסת הלימודים מכוונים לעשייה בתחום עיצוב בתי הכנסת, ואודות למערך ההשמה המשוכלל של 'פרוג' מרבית התלמידים מקבלים פרויקטים עוד במהלך הקורס.

מיד בתחילת הקורס, קיימו התלמידים ביחד עם המרצה מעצב בתי הכנסת זאב מוסקוביץ' סיור בעקבות בתי הכנסת העתיקים ששוחזרו במוזיאון ישראל. במהלך הסיור נחשפו התלמידים לקווי המתאר של בתי הכנסת ובהיסטוריה הארכיטקטונית של בתי הכנסת העתיקים.

בשלב מתקדם יותר, לאחר שרכשו כלים בסיסים בעיצוב בית הכנסת, יצאו התלמידים למסע בעקבות עיצוב ארון הקודש וריהוט בית הכנסת, עם המעצב זאב מוסקוביץ'. המסע נועד לתת לתלמידים כלים להפוך את הרעיונות העיצובים למוצר מוגמר.

את המסע פתחו התלמידים במפעל בראש העין לעיבוד קוריאן. קוריאן הינו חומר פולימרי בתערובת של גרגירי אבן. כאשר מחממים אותו ניתן לעשות אתו מגוון רחב של תוצרים. בסיור במפעל קיבלו התלמידים סקירה על החומר שניתן להשתמש בו במסגרת עיצוב בתי כנסת.

המעצבים לעתיד נוכחו באופן שבו המכונות מקבלות את הקבצים שעיצב המעצב, ובעזרת מכשירים דמויי רובוט מתרגמים את השרטוט על גבי החומר. במקביל, התלמידים קיבלו הזדמנות ליצור בידיהם באמצעות כפפות מיוחדות, בחומר שהותך בתנור, מעין חלות קשר, המתקשות לאבן עם התקררותם.

עם תום הלמידה על הקוריאן ועל היכולות הגלומות בו ומה שניתן להפיק ממנו עבור בתי כנסת, שמו התלמידים והמרצה את פעמיהם צפונה לקיבוץ לביא. הקיבוץ מוביל כיום בייצור ריהוט לבתי כנסת. במפעלי הקיבוץ מיוצרים מערכי ישיבה בייצור המוני לבתי כנסת.

לצד זה פועלים במקום גם נגרות אומן המייצרים ארונות קודש בגילוף אומנותי. מנהלי החברה והטכנולוג הראשי של מפעלי הריהוט, הסבירו לתלמידים את השילוב שיש בין הישן לחדש. בין ריהוט שמייצרים רובוטים שאינם מתעייפים, לגילוף עדין ויצירות תלת ממד בעץ בשיטות הישנות.

בתום הסיור במפעלי הריהוט, ירדו התלמידים לטבריה לבית הכנסת שאותו עיצב, המרצה זאב מוסקוביץ'. הבית הכנסת מעוצב בשילוב של מסורתי ונגיעות מודרניות. הרצפה מתכתבת עם התקרה. שילוב נכון של מתכת עץ זכוכית תאורה. 

נקודת הסיום הייתה בבית הכנסת 'אביר יעקב' ברמת ישי. הייחודיות של בית הכנסת שגם אותו עיצב זאב מוסקוביץ' הינה בכך שארון הקודש המפואר שמעטר את היכל בית הכנסת, הינו היחיד בארץ שנבנה ברובו מקוריאן. ארון הקודש עוצב בשפה מודרנית בהתאם להשתייכות הקהילתית של המתפללים והעיצוב הכללי של בית הכנסת כולו.

בהרצאת הסיכום של המסע, ציין מוסקוביץ' את התהליך שעברו התלמידים החל משיח למידה עם אנשי הקוראין עבור בנגרות, ואז סגירת מעגל איך רעיון מעובד משלב הרעיון ועד הביצוע הלכה למעשה.עיצוב בגבס יכול לשנות ולתת את העיצוב האישי י"ח שבט תשע"ז
מעצב השטרות של ישראל: מקצועיות מאגר מוחות - גבוהה מאוד י' שבט תשע"ז
ירושלים: סגר"ע יוסי דייטש סייר במרכז 'סיעור מוחות' י"ז אב תשע"ו
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
שר הרווחה ב'סולם': כסף שחוזר מהרווחה לאוצר - כישלון שלי יעקב עזרא
נפצעתם בעבודה? הנה כמה דברים שחשוב לבדוק תוכן שיווקי
מופע להקת "מחול על גלגלים" תתקיים בתאטרון ירושלים רחלי לוין
נציגי משרד ראש הממשלה ביקרו במעון 'סולם' יעקב עזרא
תלמידות קורס צילום של 'פרוג' ערכו יום צילומים לילדי 'סולם' רחלי לוין
למדור לימודים ותעסוקה