כ' אדר תשפ"א
צילום: יצחק הררי
יועץ ומשיב
לוי אשכנזי י"ד תמוז תשע"ח    15:15 מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיע הבוקר לוועדת החוקה של הכנסת, זו הפעם השניה השבוע, כאשר הבוקר לא היה זה בנושא חוק היועמ"שים, אלא לענות על שאלות כלליות של הח"כים ולהתייחס לסוגיות שונות - בעיקר החקירות של רה"מ.

מנדלבליט בכנסת: צייצנים לא מזיזים לי את קצה הציפורן


היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיע הבוקר לוועדת החוקה של הכנסת, זו הפעם השניה השבוע, כאשר הבוקר לא היה זה בנושא חוק היועמ"שים, אלא לענות על שאלות כלליות של הח"כים ולהתייחס לסוגיות שונות שעל סדר היום.

לאורך רוב דבריו עסק מנדלבליט בסוגיית החקירות המתנהלות נגד ראש הממשלה, ובמהלך דבריו אמר כי הוא לא מתכוון להתפרק מחובתו להגיע לאמת. "צייצנים למיניהם לא מזיזים לי את קצה הציפורן"; על חקיקת הכנסת אמר מנדלבליט כי "יש לנו משטרה אחת, פרקליטות אחת בימ"ש עליון אחד וחשוב לשמור עלינו כי חלק מהלגיטימציה מגיע דרככם. הכי מדאיג אותי הוא הניסיון להגביל את כוחה וסמכותה של המשטרה".
 
את הישיבה פתח יו"ר הוועדה חה"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) שאמר כי "גם אם ספינתנו שטה במים רגועים הופעתך כאן חשובה כל שכן כשספינתנו שטה במים סוערים".
 
היועמ"ש מנדלבליט אמר כבר בפתח דבריו כי הוא  ער לניסיונות לעשות "דה-לגיטימציה" למוסד של עד המדינה, כל אלו הם ניסיונות למנוע הגעה לחקר האמת. לצערי, זהו חלק מקמפיין רחב יותר, שמכוון נגד רשויות אכיפת החוק והתביעה הכללית, על רקע חקירות מתנהלות.

"אני דוחה בכל תוקף את הטענות המועלות במסגרת הקמפיין הזה, כאילו גורם כלשהו עוסק ב"רדיפה" של אנשים. צוותי החקירה העובדים כל הזמן והתיקים בשלב מתקדם מאוד אך יש עוד הרבה עבודה. לכל אלו שקוראים להגיש כתב אישום עוד לפני שהחקירה הסתיימה, ויש רבים כאלה, אני אומר – חכו לכם. מדינת ישראל היא מדינה של שלטון חוק, בה החלטות מתקבלות על פי הראיות ועל פי הדין בלבד. גם לחשודים יש זכויות. אני לא מתכוון להתפרק מחובתי להגיע לחקר האמת בגלל צייצנים, או מפגינים, או מתלהמים אחרים. הם לא מזיזים לי את קצה הציפורן. ולאלו שטוענים כי החקירות מוטות, או מופרכות אני אומר – היזהרו בדבריכם. מערכת אכיפת החוק, על הגופים המרכיבים אותה, היא מערכת מקצועית וישרה. אנחנו לא מסמנים אף אחד, ולא רודפים אף אחד. האינטרס היחיד שעומד לנגד עינינו הוא שלטון החוק במדינת ישראל. אין לנו משהו אחר".
 
עוד אמר מנדלבליט כי "המאבק בתופעות השחיתות למיניהן הוא קריטי לקיום החברה הישראלית. אנו לא נרתעים מלטפל בתופעות שחיתות ולא נירתע גם בעתיד. לפעמים נדמה שמערכת אכיפת החוק עומדת לבדה חשופה במאבק הזה, וסופגת השמצות משני הכיוונים. זה לא יזיז אותנו מן הדרך. "רעשים" למיניהם לא השפיעו, לא משפיעים, ולא ישפיעו עלינו".
 
בהתייחסו לחקיקת הכנסת אמר כי "יש תחושה של ניסיונות של הכנסת להשתמש בחקיקה להחלשת מערכת אכיפת החוק. יש לנו משטרה אחת, פרקליטות אחת בימ"ש עליון אחד וחשוב לשמור עלינו כי חלק מהלגיטימציה מגיע דרככם. הכי מדאיג אותי הוא הניסיון להגביל את כוחה וסמכותה של המשטרה.חוק ההמלצות לפחות בצורתו הנוכחית, ההצעה להגבלת משך החקירה, כל אלו באצטלה של זכויות חשודים יכולים להביא להחלשת גופי אכיפת החוק. זכויות חשודים ונאשמים יקרות וראויות להגנה. הזכות לשם טוב ומניעת מעצר שווא הן מהחשובות ביותר אך אנחנו צריכים לעבוד יחד כדי לחזק את שלטון החוק ולא להחליש אותו".
 
ח"כ אורי מקלב שנכח בישיבה אמר כי הוא  מברך על החלטת המדינה להפקיע את נושא הטיפול בנשים מהמשנה ליועמ"ש זילבר שהביאה את האג'נדה הפרטית שלה במקום את החלטת הממשלה. בנוסף, ח"כים רבים זעקו על הניסיון לפגוע באוכלוסיות שמגיע להן ייצוג הולם ואתמול התברר כאן שמכינים בנציבות שירות המדינה במחשכים עוקף לחקיקה הפרטית ומתן עדיפות למשרתי הצבא. זה נוגד את החקיקה הקיימת, אמר מקלב.
 
היועמ"ש מנדלבליט השיב לדברי הח"כים ששאלו שאלות שונות והשיב: "אני לא מקבל גישה של דד-ליין לחקירה. אני לא פוליטיקאי ולא מתכוון להיות כזה. אני מתעסק בתיקים ובחקירה בלי קשר למועד הבחירות ולא אוותר על המקצועיות והיסודיות. אין לי דעה ביחס לשאלה האם ראש הממשלה צריך להתפטר אם יש כתב אישום".

בהתייחסו לתיק המעונות אמר: "אני לא מכיר שום מגעים למו"מ ויש כתב אישום בבימ"ש". ביחס לתיק הצוללות: "רה"מ אכן נחקר כעד ולא תחת אזהרה והדבר מדבר בעד עצמו, הוא אינו חשוד". ביחס לטענות לקשר עם רה"מ: "אין פגישות בארבע עיניים על עניינים פרטיים וזה לא היה מעולם. גם מבחינת אמון הציבור אתם צריכים לסמוך עליי. לגבי רעיון פיצול התפקידים, לפני שאתם ממהרים לפצל תשמעו שופטים, פרקליטים ואת כל השאר כי זה נזק גדול מדי. לגבי הדברים שנאמרו על המשנים שלי אני מגבה את כולם ויש קשר מאוד טוב ביני לבינם. אני דוחה מכל וכל את האמירות החמורות שהיועמ"שים איבדו את היכולת לתפקד כשומרי סף. אני נותן עצה לממשלה כמיטב יכולתי ולא אסכים להגן על מה שסוטה מהחוק".

לחה"כ סמוטריץ ששאל על חוק ההסדרה והאם יש עיכובים עקב העומס של חקירות רה"מ השיב: "יש סיכום שהממשלה לא קידמה ואין שום עיכוב משפטי על שולחני, גם לא בתיקי רה"מ. אני מציע לך לפנות לדרג המבצע בממשלה". 

מנדלבליט: חוק היועמ"שים מסכן את שלטון החוק" י"ב תמוז תשע"ח
תשעה שופטים יכריעו לגבי עתיד 4000 בתים ביו"ש כ' סיון תשע"ח
טלטלה: כל הפרטים על 'פרשת גרסטל' החדשה ה' אדר תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו מערכת אתר לדעת
דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה אשר הלפרין
שוב לילה של 'צבע אדום' ורקטות ביישובי עוטף עזה שלום בר ששת
טיבי ללדעת: לא בטוח שאגיע לדיוני וועדת הגיוס לוי אשכנזי
הצהרת תובע נגד המטפלת שהכתה קשישה חרדית שלום בר ששת
למדור אקטואליה