כ"א אדר תשפ"א
מסע לימודים
יעקב עזרא ט"ו תמוז תשע"ח    12:54 הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין

עשרות המתנדבים יצאו למסע למידה, משימה וזיכרון בפולין בראשות רב הארגון הגר"י רוז'ה. המתנדבים איתרו מספר קברים נעלמים בקראקא ובהם את קברה של הרבנית סופר.

עשרות מתנדבי זק"א ת"א בראשות רב הארגון הגאון רבי יעקב רוז'ה, יו"ר ועדת כבוד המת שע"י מועצת הרבנות הראשית לישראל ומנכ"ל הארגון צבי חסיד יצאו למס עלמידה, משימה וזיכרון בפולין, במסגרתו חברו לחוקר יהדות קראקא הרב חנוך צבי רובינשטיין,ובסיוע מפות אוטנטיות של בית העלמין איתרו מספר קברים ומצבות נעלמות ביניהם של הרבנית סופר, א"ח הרב שמעון סופר, רבה של קראקא שמצבתה אותרה באזור קבורתה ועדיין נותרה עבודה רבה לשיקום הקבר ומיקומו המדויק.

חברי המסע הייחודי והראשון מסוגו ביקרו במחנות ההשמדה בירקנאו ומיידאנק, כשהם לבושים באפוד הצהוב המאפיין את הארגון וכובעים ממותגים צעדו במחנות ובבתי הקברות בהם ביקרו וקידשו שם שמים. המסע יצא לדרך בארגונו המוצלח ובהדרכתו של ישראל זילברברג יו"ר "שבילים" המתמחה במסעות לפולין וחקר קברים.

יום שלם הוקדש במסע  לסיור בעיר קראקא כשבמרכזו סיור בבית העלמין הישן הסמוך לבית הכנסת הרמ"א ולאחמ"כ בבית העלמין החדש שם טמונים ה"מאור ושמש", רבה של קראקא רבי משה סופר בנו של ה"חתם סופר"ועוד גדולי רבני קראקא.

בבית עלמין זה נפרסו המתנדבים בחלקה שסומנה מראש עם כלי עבודה שגם הם הוכנו במקום ובעבודת כפיים איתרו המתנדבים מס' קברים נעלמים. בבית עלמין זה רשומים כמעט 18 אלף נקברים כשפחות ממחציתם קיימים היום.

ככל שחולפים הימים ובית עלמין אינו משוקם נעלמים ודוהים הכיתובים על המצבות ונקברים תחת עצים ועפר ויפה שעה אחת קודם. משימתם של המתנדבים הייתה לעורר דעת קהל בנושא, על הצורך להשקיע משאבים בשיקום בית העלמין.

המשלחת שיצאה למסע השתכנה בבית מרת שרה שנירר ע"ה על גדות נהר הויסלה, וערכה סיור רגלי מודרך במשך שעות ברחובות קראקא, הרובע היהודי, הגטו, רחבת השילוחים וסיימו בבית הכנסת "אייזיק שול" שם נפגשו עם שליח חב"ד בקראקא הרב אליעזר גור אריה שסיפר על קראקוב של היום ושל אז טרום המלחמה.

מסע מרגש במיוחד היה בנסיעת חברי המסע להשתטח על ציון קברו של הרבי רבי אלימלך מליז'ענסק זי"ע, כאשר בדרך ביקרו בטרנוב ולנצוט ושמעו דברי כיבושין מרגשים מהרב רוז'ה לקראת הגעתם לליזענסק.

את המסע חתמו בעיר לובלין שם נערך שיעור דף היומי בהיכל ישיבת חכמי לובלין שנוסד על ידי מרן רבי מאיר שפירא מלובלין זי"ע והליכה רגלית לבתי העלמין החדש והישן. לאחר מכן ביקרו במחנה ההשמדה מיידאנק, שם נאמרו תפילות, פרקי תהילים ותפילת א-ל מלא רחמים ליד בורות המוות והר האפר.לקראת השנה החדשה: ערב הוקרה למתנדבי זק"א-ת"א כ"ז אלול תשע"ז
זק"א ת"א התברכו לכבוד השנה החדשה אצל הרב לאו כ"ו אלול תשע"ה
ביציאה מאבו כביר: שלושה אמבולנסים - שלוש גופות ג' תמוז תשע"ד
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
'פרי חיים' בתפילות בקברי צדיקים למען זוגות מעוכבי ילדים יעקב עזרא
למדור בריאות