י"ב סיון תש"פ
הדגמת ההליך למטופל. צילום: פיוטר פליטר
אשר הלפרין י' כסלו תשע"ד    19:54 בוכים הרבה? אולי יש לכם חסימה בדרכי הדמעות

בכי הוא דבר בריא ומשחרר, אבל כשהדמעות לא מפסיקות לזלוג, יתכן שאתם סובלים מסתימה בצנרת. חסימה בדרכי הדמעות, היא בעיה המובילה דווקא לדמעת יתרה. טיפול חדש ברמב"ם נעזר בטכנולוגיה מתקדמת וזעירה, ומציע טיפול מהיר, ללא כאבים וללא צלקות, שיפתור את הטפטוף הבלתי פוסק מהעיניים.

דמעות הן חלק בלתי נפרד מחיינו, ויש להן תפקיד חשוב בשגרה. אולם, מה עושים כשהן יורדות בלי הפסקה? יתכן שזה אומר שאתם סובלים מחסימה בדרכי הדמעות, ובמקרה הזה, טישו לא יספיק...

 

דלקות עיניים, צריבה, הדבקות העפעפיים והפרשות, כל אלו הם תסמינים של חסימה בדרכי הדמעות. התופעה, שנפוצה יותר בקרב נשים מעל גיל 50, גורמת (באופן פרדוקסלי) לכך שהסובלים ממנה, סובלים מדמעת יתר, וכתוצאה מכך מפגיעה משמעותית באיכות החיים.

 

בלוטת הדמעות, המקום בו הדמעות נוצרות, נמצאת בפינה העליונה הצדדית של ארובת העין, מאחורי העפעפיים. נוזל הדמעות מתנקז אל תעלת הדמעות, אשר נמצאת בפינה הפנימית של כל עין, ומשם הדמעות עוברות אל תוך חלל האף. כאשר נוצרת חסימה במערכת העדינה הזו, הדמעות לא יכולות להתנקז, ולמעשה "מאגר הדמעות" עולה על גדותיו ונוצרת תופעה של ריבוי דמעות.

 

אחד הטיפולים "המסורתיים" בבעיה הוא ניתוח, המערב חתך חיצוני בצדי האף, ופתיחת החסימה בשק הדמעות דרכו.

 

טיפול חדשני לבעיה, אשר נכנס לאחרונה לשימוש ברמב"ם, משלב מומחים מתחום העיניים ואא"ג (אף, אוזן, גרון) וטכנולוגיה מתקדמת, ומציע פתרון פשוט ואלגנטי יותר מהחלופה הקיימת עד כה.

 

במסגרת הטיפול החדש, נעשה שימוש באנדוסקופ בקוטר 4 מ"מ (סיב אופטי, שבראשו ממוקמת מצלמה זעירה), אותו מכניס רופא אא"ג, דרך חלל האף, עד לשק הדמעות, ופותח את החסימה דרך האף במקום דרך חתך חיצוני. את הפעולה מלווה רופא העיניים, אשר מנטר את ההליך מכיוון אזור זווית העין.

 

בתום ההליך, מניחים הרופאים תומכן זעיר עשוי סיליקון, שקוטרו 1 מ"מ, בפתח שק הדמעות שזה עתה נפתח, זאת על מנת למנוע את סגירתו מחדש. התומכן יוסר חודש ימים לאחר הניתוח, פרק זמן הדרוש להחלמתו של האזור.

 

"מטרת הניתוח היא לייצר מעקף לניקוז הדמעות, במקום הצינור שנסתם", מסביר דר' דמטרי אוסטרובסקי, רופא בכיר במחלקת אא"ג ומרכז שירות אף וסינוסים, "הפעולה נעשית בהרדמה כללית, ונמשכת כחצי שעה, כאשר ההחלמה קצרה יותר ופחות כואבת מאשר הניתוח המערב חתך חיצוני. והכי חשוב, הליך האנדוסקופי לא משאיר צלקת".

 

רמב"ם הוא בית החולים היחיד בצפון שמבצע את ההליך באופן שגרתי, ומאז נכנס הניתוח לשימוש בביה"ח, בוצעו מעל 30 הליכים מוצלחים לתיקון חסימה בדרכי הדמעות. לדבריו של דר' ניר זיידר, רופא בכיר במחלקת העיניים ברמב"ם ומומחה בפלסטיקה של העין, המטופלים מגלים שביעות רצון רבה מהתוצאות: "מדובר בהליך עם 95% הצלחה", אומר דר' זיידר, "ללא צלקת וללא כאבים, אנו יכולים להציע פתרון אלגנטי לתיקון הבעיה במערכת עדינה ומורכבת ולהחזיר למטופלים את איכות חייהם".


הנשיא טראמפ: "ייתכן וזהו השקט שלפני הסערה" ט"ז תשרי תשע"ח
בכיר בצה"ל: בקרוב ניסוי שיביא לסוף איום המנהרות ט"ו אב תשע"ד
כתית למאור ולא כתית לאנחות ● דעה ז' אדר תשע"ד
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות