י"ב סיון תש"פ
צילום: דוברות רמב"ם
ירוחם שמואלביץ כ"ה כסלו תשע"ד    00:17 לראשונה בישראל: ניתוח בעומק המוח ללא הרדמה וללא חתכים

היסטוריה ישראלית בביה"ח רמב"ם: "ניתוח ללא ניתוח", בעומק המוח, שמתאפשר הודות לפיתוח ישראלי שנראה כמו סצנה מסרט מדע בדיוני. חולה רעד או פרקינסון, נכנס למכשיר ה-MRI כשהוא לא מתפקד, ואחרי שעה צועד החוצה על רגליו, הרעד נעלם, ואיכות החיים שאבדה לו שנים ארוכות קודם לכן – הוחזרה לו.

במרכז הרפואי רמב"ם בוצעה  הפעולה הראשונה בישראל של טיפול תוך מוחי באמצעות קרני אולטרסאונד ממוקדות מבוקרות MRI.

מדובר בטכנולוגיה חדשנית  שפיתחה החברה הישראלית "אינסייטק", טכנולוגיה שהופכת את קרינת האוטלרסאונד לכלי יעיל ומדויק שמחליף את סכין הניתוחים.

בסרטים עתידניים מוכנס חולה או פצוע למכשיר שמזמזם כמה דקות ותוך זמן קצר הפציינט מבריא ממכאוביו או פצעיו.

הפעולה שהתבצעה השבוע ברמב"ם דמתה לסצנה הוליוודית כזו. הטיפול  יוצא הדופן החל בשעה תשע בבוקר. 

לחדר מערכת ה -MRI  במרכז הרפואי רמב"ם נכנס סמי זנגי , תושב מבשרת ציון בן  73, בעל עסק מצליח לאספקה טכנית, שאיכות חייו נפגעה קשות עקב מחלת רעד קשה שתקפה אותו לפני 15 שנה.

סמי הגיע כשפלג גופו הימני רועד קשות. הוא לא היה מסוגל לשתות כוס קפה בלי שתוכנה יישפך לכל צד, התקשה לתפקד בעסק,  ולא יכול היה לכתוב באופן ברור.

יום לפני הטיפול,  כשהתבקש לכתוב משפט קצר על דף, הוא ניסה, אך הכתב לא היה ברור ונמרח לאורך הדף.

בשעה 11, שעתיים אחרי תחילת הפעולה,  קם סמי זנגי ממיטת ה- MRI, הרופאים הסירו מעל ראשו בזהירות את הקסדה העתידנית שפיתחה חברת "אינסייטק" ושבאמצעותה בוצע הטיפול, והגישו לו כוס מים.

לראשונה מזה שנים ארוכות שבהן לא יכול היה לאחוז ביציבות כוס, סמי הרים אותה אל פיו ושתה בהנאה.

"נולדתי מחדש" הוא אמר לרופאיו. אחר כך הוא ביקש דף כדי להשלים את המשימה שניסה לבצע יום קודם לכן. באותיות קטנות ומסודרות הוא כתב "אם תרצו, אין זו אגדה".

הטיפול, כאמור  הראשון מסוגו בישראל, התאפשר כתוצאה משיתוף פעולה בין חברת ההייטק הישראלית "אינסייטק" והקריה הרפואית רמב"ם,  שבו התאחדו המחלקה הנוירוכירורגית בראשות פרופ' מנשה זערור, יחידת הפרקינסון  בראשותה של דר' אילנה שלזינגר מהמחלקה לנוירולוגיה, ויחידת הנוירו רדיולוגיה בניהולה של פרופ' דורית גולדשר, כדי להוציא את המשימה אל הפועל.

החידוש האדיר שהודגם בטיפול היא העובדה שמדובר בטיפול בלי הרדמה, בלי שמנתח נאלץ לקדוח בגולגולת , בלי סכנת זיהום ועם אפשרות לחולה לעמוד על רגליו מיד אחרי הטיפול. "אני מאושר", סיכם סמי זנגי, "אנשים כל הזמן אמרו לי, רועדת לך היד? תיקח מזכירה שתכתוב בשבילך וסייעת שתכין לך קפה. אבל החלום שלי היה לחזור להיות עצמאי והיום החלום הזה התגשם". 

"רמב"ם הוא בית חולים ממשלתי , שיחד עם המטלות כבדות המשקל איתן הוא מתמודד לקידום הבריאות בכלל האוכלוסייה, שם לו למטרה לקדם ולאמץ גם את הטכנולוגיות החדשניות ביותר בתחום הרפואה המתקדמת", אומר פרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם, "היתרון העצום של רמב"ם היא העובדה שהוא צמוד לפקולטה לרפואה בטכניון שבה מתבצעים מחקרים מתקדמים יחד עם רופאי רמב"ם, והקרבה לתעשיות היי-טק ישראליות באזור חיפה. החזון שלנו הוא להקים בתוך רמב"ם עוד מרכז פיתוח ומחקר קליני שימשיך וידאג ליתרון הישראלי בפיתוחים מבריקים בתחום הרפואה".
 
איך זה עובד? רקע לטיפול
מנתחי המוח יודעים מזה שנים, שמחלות כמו פרקינסון, רעד ראשוני וכאב נוירופאתי, ניתנות לטיפול ע"י צריבת או כריתת אזורים זעירים במוח  שהמחלה גורמת להם לתפקוד יתר. פרקינסון היא מחלה שפוגעת במיליוני אנשים בעולם מדי שנה, אך מחלת "הרעד הראשוני" (כמו זו שממנה סבל סמי זנגי), נפוצה פי 20 ממחלת פרקינסון וגורמת לחולים לירידה באיכות החיים של החולים בה.

הרעיון מאחורי המערכת  של חברת  "אינסייטק"  (הנקראת ExAblate Neuro) הוא שילוב של שתי טכנולוגיות שאוחדו להם יחדיו. 

כבר בשנות החמישים הגו פיזיקאים ורופאים את  האפשרות התיאורטית להשתמש בגלי אולטרסאונד ממוקדים בעוצמה גבוהה בתור סכין מנתחים.

כאשר גלי האולטרסאונד הממוקדים פוגעים ברקמה  - ניתן לצרוב בעזרתם או לכרות חלקים מדויקים וממוקדים של אותה רקמה. הבעיה הייתה להגיע לדיוק מוחלט במקום שאליו מכוונים את הקרן.

את הבעיה הזו פתרו בחברת אינסייטק ע"י שילוב בין מערכת ה -MRI , שמספקת הדמיה של המוח בזמן אמת ומצביע על דרגת החימום המקומי של הרקמה ובין מכשיר שפיתחו במעבדות החברה בטירת הכרמל - מכשיר הנראה כקסדה, שמפיקה גלי אולטרסאונד בעצמה גבוהה, הנשלחים ממוקדים שונים בקסדה ומכוונים לנקודה אחת זעירה במח.

השילוב בין ההדמיה המדויקת והקרניים הממוקדות מאפשר לכוון בדיוק של חלקי המילימטר את הקרן לנקודה במוח שהינה מקור הרעד, ולהפעלה של תהליך הצריבה בצורה מבוקרת תוך הדמיה טרמית.

שני החידושים המסעירים בהמצאה הזו הן העובדה שהקרן חולפת דרך רקמות המוח בלי לגרום להן נזק ומנטרלת רק את הנקודה במח שאליה כוונה, וכמובן, העובדה שאת הקרן ניתן לשגר אל תוך  המוח דרך עצמות הגולגולת, ללא צורך לחתוך, או לנסר את העצם.

הטיפול מתבצע כך:  החולה שוכב ללא תנועה בתוך ה- MRI , בעוד שהנוירוכירורג המנתח יושב חמישה מטרים ממנו, מעבר לחלון זכוכית, ומפעיל באמצעות עכבר מחשב את הקסדה שמשגרת  גלי אולטרסאונד לתוך המוח, לאחר שהוא מזהה באמצעות הMRI-  את הנקודה המדויקת שצריכה לעבור את הטיפול. כל אותו זמן החולה בעירות מלאה,  ולמעשה הוא נשאל מדי כמה דקות איך הוא מרגיש, כדי לברר אם חלה הטבה ברעד וכדי לוודא שאינו סובל מתופעות לוואי.

המנתח מגביר בכל פעם את עצמת הקרניים (החימום), ובהפסקות בין הפעולות ניגשים אל מיטת המטופל נוירולוגים כדי לבדוק את איכות השיפור במחלה. כבר אחרי עשר דקות של  טיפול ניתן לראות שחולה שלא היה מסוגל לצייר קו ישר בלי רעידות – מצליח להשתלט על תנועות העיפרון. אחרי כמה סדרות של שיגור גלי אולטרסאונד הטיפול מסתיים ויד החולה נותרת כעת יציבה וללא רעד. 
  
המערכת של אינסייטק ביצעה עד כה כ 140 טיפולים כאלה בכל העולם – בשוויץ, דרום קוריאה, וארה"ב. הפעם, כאמור, החברה "שבה הביתה" והמערכת שלה ביצעה את הטיפול התוך מוחי הראשון בישראל, בבית החולים רמב"ם, ללא ניתוח.

אסף הרופא מציג: תפילת הרופא להצלחה י' אייר תשע"ח
מפקד החיל לטייס הפצוע: קיבלת את ההחלטה הנכונה כ"ז שבט תשע"ח
הילולת הרמב"ם: מאות פקדו את ציונו בטבריה כ' טבת תשע"ח
תגובות

הוספת תגובה

מאת:
נושא:
תוכן:
תודה על תגובתך. היא נשלחה לאישור המערכת
אין לפרסם באתר תגובה: המוציאה דיבה, לשון הרע, הפוגעת בפרטיות, מזיקה,
מאיימת או מפירה קניין רוחני. כל הנ"ל מבלי לגרוע בנכתב והמתחייב על פי תקנון האתר.
הצג\הסתר כל התגובות
1. מה רבו מעשיך ה'(ל"ת)
03/12/2013
אבי

הגב לתגובה
2. מדהים!
04/12/2013
אני
נפלאות הבריאה
הגב לתגובה
3. pritzus
05/12/2013
jew
why do you show pictures of ladies without tznius? and why must you show how a man kisses a stange women? is this called a kosher web? in the future please refrain from this so my family can see it too. thank you
הגב לתגובה

שלח כתבה לחבר

שם הנמען  
שלח לאימייל
שם שלך  
אימייל שלך
הערות  
שלח ביטול

דווח לעורך

שם שלך  
אימייל שלך
נושא הפניה
שלח ביטול
לדעת החדש בס"ד: אתר לדעת החדש עלה לאוויר - כנסו עכשיו
מדינה יהודית דו"ח הלמ"ס: בשנת 2065 החרדים 32% מהאוכלוסייה
תורה ושמחה שבע ברכות וכתיבת ספר תורה לאחדות ישראל
פשיטת מס הכנסה 35% מהעסקים שנבדקו במא"ש לא רשמו הכנסות
במעמד מכובד הוקם ארגון ׳הצלה טבריה׳ שיפעל תחת מד״א יעקב עזרא
אות הוקרה הוענק בכנסת למנכ"ל ברזילי יעקב עזרא
במחנה הנופש של לב מלכה - ר"ע הרצליה השתתף והתרגש יעקב עזרא
הושלם בהצלחה מסע לימודי למתנדבי זק"א ת"א בפולין יעקב עזרא
אייכלר ב'הדסה': רמת המסירות ראויה לשבחים גדולים יעקב עזרא
למדור בריאות